بچه ها را جدی بگیریم - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بچه ها را جدی بگیریم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

بچه ها را جدی بگیریم

بچه ها را جدی بگیریم ,قال رسول الله(ص): الولد الصالح ریحانهٔ من ریاحین الجنهٔ
فرزند شایسته، گلی از گلهای بوستان بهشت است.

روانشناسی خانواده,بچه ها را جدی بگیریم,فرزند شایسته

بی تردید تربیت فرزندان از مهم ترین و در عین حال دشوارترین وظایف والدین در سراسر طول زندگی است اما متاسفانه بسیاری از والدین و خانواده ها آمادگی چنین تربیتی را ندارند و چنان که شایسته است به این امر بسیار خطیر بها نمی دهند. چه بسا پدرانی که برای دیدن مسابقه فوتبال مورد علاقه خود یا برای حضور در میهمانی های دوستانه و همراه با رفقای قدیمی خود ساعت ها وقت صرف می نمایند و چه بسا مادرانی که درباره آشپزی، سفره آرایی و آرایشگری هزینه های گزاف و وقت زیادی صرف می کنند و چه بسیار خانواده هایی که هزینه های سنگینی برای خرید یا در تماس های تلفنی خود ساعات زیادی از روز خود را صرف مکالمات روزمره با بستگان و نزدیکان(به غیر از فرزندان) خود می نمایند و چه بسا خانواده هایی که هزینه های سنگین برای خرید کالاهای مصرفی بی ارزش یا کم ارزش مانند سی دی و نوارهای موسیقی، پفک، بادکنک و ... می پردازند ولی نه حاضر به خرید یک کتاب یا سی دی- نوار در زمینه تربیت و پرورش فرزندان خود بوده و نه حاضر به وقت گذاری برای مطالعه در این امر بسیار خطیر می باشند.
اکثراً گمان می کنند که تربیت فرزندان کاری سهل و آسان است و هر کس به آسانی و سهولت از عهده آن برمی آید، حال این که حقیقت غیر از این است. هر کس با سلیقه و برداشت شخصی به تربیت فرزندان خود بپردازد و خود را از فراگیری مباحث تربیتی و راهنمایی صاحبنظران و متخصصان این رشته بی نیاز بداند، خطایی بزرگ است. جای بسی تاسف است که امروز جامعه ما شاهد قربانی شدن آشکار و پنهان کودکان، نوجوانان و جوانان بسیاری است که نتیجه ناآگاهی و بی مسوولیتی والدین خود می شوند و غنچه های زیبای وجود آنان ناشکفته پژمرده می شود. خانواده، این مکان بسیار مقدس و کانون گرم مهر و محبت و عشق واقعی و مرکز آرامش و آسایش به علت ضعف در برقراری ارتباط و عدم وجود ارتباط قوی و توأم با مهر و محبت والدین با فرزندان خود به محل غیرقابل تحمل و محل ناامن روحی و روانی فرزندان و حتی والدین مبدل گشته است. ایجاد و تقویت و ارتقاء حس خودباوری و خود دوستی در فرزندان می تواند بهترین راه پیشگیری از گسستگی والدین و فرزندان و جلوگیری از پژمردگی، کج روشی و انحراف فرزندان است. پانزده روش زیر برای کمک به فرزندان برای باور کردن و دوست داشتن خود، به تمام والدین و خانواده های گرامی توصیه می شود:
۱- برای فرزندان خود وقت بگذارید و در فعالیت های مورد علاقه آن ها فعالانه سهیم شوید.
۲- از فرزندان خود انتظارات منطقی و معقول داشته باشید.
۳- عقاید، عواطف و احساسات آن ها را جدی بگیرید.
۴- به فرزند خود مسوولیت بدهید.
۵- قوانین و محدودیت های خانواده را به طور صریح برای آنان تعریف کنید و آن ها را مورد تاکید قرار دهید ولی در پاره ای از محدودیت ها به آن ها مهلت دهید.
۶- ارزش را نمایان سازید.
۷- درباره مشکلات صحبت کنید ولی بدون سرزنش یا اظهار نظر درباره منش فرزند.
۸- همیشه قابل دسترس باشید.
۹- به آن ها نشان دهید رفتار آن ها برای شما مهم است.
۱۰- برای هر مسوولیتی که خوب انجام شود آن ها را تشویق کنید و جایزه بدهید و مسوولیت آن ها را افزایش دهید، روی کارهای خوبی که انجام می دهند تاکید کنید، نه کارهای بد.
۱۱- الگوی مناسبی برای فرزند خود باشید.
۱۲- به فرزندان خود بیاموزید چگونه با اوقات فراغت و پول کنار بیایند.
۱۳- به فرزندان خود کمک کنید تا مقاومت و تحمل خود را در برابر ارزش ها، هنجارها و الگوهای متفاوت افزایش دهند.
۱۴- توجه و نگرانی خود را نسبت به آن ها نشان دهید و آن ها را در آغوش بگیرید، به آن ها بگویید چقدر آن ها را دوست دارید.
۱۵- از عبارتی استفاده کنید که به آن ها عزت نفس می بخشد نظیر «از کمکت متشکرم» یا «این عقیده ای عالی است».

روزنامه جوان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

بچه ها را جدی بگیریم گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات