وقتی برای با هم بودن

وقتی برای با هم بودن● پاسداشت خانواده
کدام پدر و مادری است که نخواهد خانواده ای صمیمی داشته باشد.

وقتی برای با هم بودن - آکا

شما می خواهید کودکانتان خوشحال و سرحال باشند و خاطره هایی داشته باشند که آن ها را هنگام ورود به دنیای واقعی، راهنمایی کند. اما یک خانواده صمیمی سریعاً به وجود نمی آید بلکه نیاز به فکر و کوشش دارد؛ ایجاد پیوندهای خانوادگی قوی تر مستلزم این نیست که روش کار خو د را مورد بررسی مجدد قرار دهید، زمان زیادی نیز لازم ندارد و هزینه ای نیز برایتان نخواهد داشت. برای این کار می توانید روش های ساده پیشنهادی ما را امتحان کنید.
▪ رعایت آداب و رسوم:
برای حفظ پیوندهای خانوادگی هیچ چیز مهم تر از رعایت سنت ها و آداب و رسوم نیست. این امر می تواند شامل صحبت کردن قبل از خواب، بیرون رفتن های آخر هفته و جشن های خانوادگی شود، مثلاً با هم عصرانه خوردن یا پیاده روی رفتن پختن کیک تولد برای اعضای خانواده، تکرار این کارها به کودک یک حس امنیت می دهد.
▪ با هم شام خوردن:
لازم است که در مورد باهم غذا خوردن خیلی دقیق عمل کنید. در کنار هم شام خوردن بیشتر از چیزهای دیگر، اهل خانه را به یکدیگر نزدیک می کند. اگر دور هم جمع شدن اهل خانه هنگام شام مشکل است می توانید در صورت امکان با هم صبحانه خوردن را تجربه کنید.
▪ داوطلب شدن:
برنامه ای را پیشنهاد کنید که کوچک ترها هم بتوانند در آن شرکت داشته باشند. مثلاً کاشتن گل در پارک عمومی، مشارکت در دنیایی که در آن زندگی می کنید، خیلی اهمیت دارد.
▪ واقعاً با فرزندانتان صحبت کنید:
بیشتر گفت وگوهای بین والدین و کودکان به این موضوعات ختم می شود. وقت خواب است... ژاکتت را بپوش... کارهای مدرسه ات را انجام بده. با کودکان درباره چیزهایی که واقعاً برایشان مهم است صحبت کنید. فقط نباید سوالات بله یا خیر از آن ها بپرسیم. مثلاً هر روز از او سوال کنید. بهترین ساعات روز برای او چه زمانی بوده است و یا صبح ها بپرسید چه رویایی دیشب دیده است.
یک دفتر خاطرات خانوادگی داشته باشید: این کار خیلی ساده است، ابتدا به یک دفتر بزرگ نیاز دارید که همیشه با یک مداد جای ثابتی باشد. والدین و کودکان می توانند لطیفه ها، تبریک ها و... را در آن بنویسند و سوالاتی را بپرسند، نگرانی هایشان را بازگو کنند یا به صورت تصاویر و بریده روزنامه ها و کارتون نشان دهند. حتی کودکان می توانند در آن نقاشی کنند. وقتی دفتر تمام شد به صورت مجموعه ای ارزشمند از خاطره ها در می آید.
▪ داستان بگویید:
بچه ها خیلی دوست دارند به داستان های خانوادگی و فامیلی گوش دهند، مثلاً شبی که برای اولین بار پدربزرگ و مادر بزرگ یکدیگر را ملاقات کردند. وقتی کودکان این داستان ها را می شنوند، با گذشته خانواده هایشان یک رابطه واقعی برقرار می کنند.
▪ هر روز شاد باشید:
آن قدر سریع کارهای روزانه را انجام ندهید که فراموش کنید از کنار هم بودن لذت ببرید. ممکن است والدین پول زیادی نداشته باشند که برای بچه ها خرج کنند، اما لبخند زدن و چهره ای بشاش داشتن نیازی به سرمایه ندارد.
▪ گفت وگو کردن در مواقع ناراحتی:
هر خانواده ای با مشکلاتی روبه رو می شود؛ بیماری، نگرانی های مالی، افسردگی و... و توصیه ما این است که در مورد امور ناخوشایند همیشه حامی فرزندانمان باشیم. در این اوقات افراد خانواده به هم نزدیک تر می شوند. به سادگی مشکلات را با فرزندانمان در میان بگذاریم. آن ها انعطاف پذیرند. حتی حوادث بد می تواند بخشی از تاریخچه مشترک زندگی مان را تشکیل دهد.
▪ فرزندان خود را در آغوش بگیرید:
قدرت شفابخش نوازش کودکان را دست کم نگیرید هم از نظر عاطفی و هم به معنای واقعی کلمه. در آغوش گرفتن، باعث دلگرمی و آرامش و راحتی اعصاب کودک می شود و گاهی اوقات دست ها را دور او حلقه کردن بیشتر از واژه ها معنا پیدا می کند.
▪ یک شعار خانوادگی پیشنهاد کنید:
شاید به نظر کاری سطحی و پیش پاافتاده بیاید اما متوجه می شوید که چطور پیوندهای خانوادگی را ایجاد می کند. یک شعار کوتاه می تواند این باشد: «ما همه مراقبیم» یا مثلاً شعاری که خیلی جدی نیست و با شوخی همراه است: «ما آسان را مشکل می سازیم و مشکل را غیرممکن می کنیم.» این بهانه ای می شود که افراد خانواده کنار هم جمع شوند و صحبت کنند.
▪ محدودیت هایی را قائل شوید:
شاید تصور کنید وقتی کودکانتان را تربیت (تنبیه) می کنید از آن ها فاصله می گیرید. اما به خاطر داشته باشید در درازمدت این محدودیت ها باعث شادی کودکان می شود. وقتی آن ها بدانند که تحت مراقبت هستند احساس امنیت بیشتری می کنند و این کار، خانه را تبدیل به یک مکان هماهنگ تر برای اعضای آن می کند.
▪ پذیرفتن را تمرین کنید:
جلوی آرزوهایتان را بگیرید که کودکانتان مرتب تر، اجتماعی تر و کم توقع تر باشند. البته شما انتظارات زیادی دارید اما بهتر است بکوشید به فرزندانتان کمک کنید تا در ویژگی های مثبت خود بهترین باشند به جای این که بخواهید از آن ها شخص دیگری بسازید.
▪ هنگام خوردن غذا شکرگذاری کنید:
شروع غذا با شکرگذاری یک روش فوق العاده برای توجه به یکدیگر است. لحظه دعا زمانی است که تمام افراد خانواده در کنار هم هستند.
▪ به کودکان بگویید که دوستشان دارید:
نگذارید یک روز به پایان برسد بدون این که به کودکانتان بگویید که چقدر دوستشان دارید و چقدر برایتان مهم هستند.

روزنامه جوان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات