انگیزه با هم بودن

انگیزه با هم بودنکودکی که شخصیت رشد یافته و شکل گرفته‌ای ندارد، از اطرافیان الگو می‌گیرد و طبیعی است افرادی که بیش از دیگران کنار او هستند،‌پررنگ‌ترین این مدل‌های رفتاری و اخلاقی خواهند بود.

انگیزه با هم بودن - آکا

 و دیگر احتیاجی به گفتن نیست که کودک تمامی کلمات، صداها،‌ تصاویر،‌رفتارها و حتی طرز و لحن گفتگوها را در حافظه‌اش ثبت می‌کند و اگر نتواند آگاهانه آنها را به یاد بیاورد، به روشنی در حافظه ناخودآگاهش ثبت خواهد نمود. رفتارهای خوب و بد پدر و مادر و نحوه صحبت و برخوردشان با هم و گفتگوهایشان زیربنای شخصیت کودک در آینده را تشکیل می‌دهند.
بارها شنیده‌ایم که اشخاص ضداجتماعی و افرادی که رفتاری نابه هنجار دارند همگی دوران کودکی پرتلاطم، خانواده‌ای آشفته و نابه‌سامان و شرایطی سخت و ناسازگار با یک کودک را پشت سردارند. پدر و مادری که خود به مانند دو غریبه یا دو دشمن با هم زندگی کنند، هرگز نمی‌توانند پناهگاهی امن برای فرزندشان بوده شنوای مشکلات و درددل‌هایش بمانند. چرا که بسیاری از این والدین نیز خاطرات خوشی از کودکی و نوجوانیشان ندارند. می‌بینید که نه تنها افراد خانواده در زنجیره‌ای پیوسته با یکدیگر زندگی می‌کنند و رفتارشان بر هم موثر است، اشخاص بزرگ شده در آن هم با جامعه مرتبط هستند. شاید همینان روزی خانواده تشکیل دهند و از این پدر و مادران نابه هنجار فرزندانی چون خودشان متولد خواهند شد و... به عبارت ساده ضعف و سستی بنیاد یک خانواده به تباهی و سست عنصری و تضعیف همه جامعه منجر می‌شود.
یک والد خوب باید قابل اعتماد باشد و طوری رفتار کند که فرزندش او را بهترین دوست و امین‌ترین مشاور بداند. صبر و مهرورزی و قضاوت منصفانه ویژگی‌هایی هستند که یک فرزند رنجیده و غمگین را به سوی خود جذب می‌کند. از طرف دیگر مهربانی و توجه باید با قاطعیت و قدرت و تدبیر همراه شود تا فرزند خانواده بداند که در این جا مرجع قدرتی هست که اجازه نمی‌دهد او از حدود تعیین شده پا را فراتر بگذارد.
این مهارت‌های والد بودن و وجود انگیزه قدرتمند کنار هم ماندن، می‌توانند فرزندی را تربیت کنند که خود مسئولیت پذیر و پایبند به ارزش‌های اخلاقی است. به عبارتی عامل موفقیت یک زوج که پدر و مادر شده‌اند همین انگیزه حفظ و تداوم بقای یک مجموعه گروهی به نام "خانواده" است. این انگیزه یک والد را بر آن می‌دارد که کاری داشته باشد، آن را حفظ کند، پول در بیاورد، قرض‌ها و وام‌هایش را پرداخت کند و برای آینده همسر و فرزندانش که حلقه‌های جدایی ناپذیر این مجموعه هستند پس‌‌اندازی جمع کند.
کوچکی یا بزرگی خانواده، کار کردن هر دوی والدین یا فقط پدر،‌درآمد بالا یا سطح متوسط و پایین عایدی، خانه مناسب یا یک آپارتمان کوچک و صدها نکته دیگر، هیچکدام نمی‌توانند به تنهایی دوام یا فروپاشی یک خانواده را تضمین کنند. تنها و تنها عاملی که فارغ از همه فاکتورهای خارجی ثبات، تعادل و تداوم هستی یک "خانواده" را تضمین می‌کند، چیزی نیست جز: انگیزه با هم بودن و در کنار هم ادامه دادن.

روزنامه تفاهم
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات