سفرهای نوروزی با فرشته های کوچولو!! - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد سفرهای نوروزی با فرشته های کوچولو!! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

سفرهای نوروزی با فرشته های کوچولو!!
,مسافرت, سفر, سفر با کوچولوها,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

آکاایران: سفرهای نوروزی با فرشته های کوچولو!!


آکایران : نوروز یکی از بهترین موقعیت ها برای مسافرت است.  اما برای زوج های بچه دار، سفر کردن با وجود کودک با تردید و اماواگرهایی همراه است.

 باید و نبایدهای سفر نوروزی با کودکان

بنا به گزارش آکاایران : بوی سال نو که می آید با خودش کلی شور و تغییر و برنامه ریزی همراه می آورد. برنامه ریزی برای تعطیلاتی که تمام اعضای خانواده می توانند کنار هم باشند و لحظات خوشی را با هم بگذرانند. سفر، یکی از اصلی ترین برنامه ها برای این روزهاست. اما برای زوج های بچه دار، سفر کردن با وجود کودک با تردید و اماواگرهایی همراه است. انرژی و حوصله ای که برای سفر کردن با بچه های کوچک مورد نیاز است بعضی از والدین را به این فکر می اندازند که یا به کلی از سفر کردن صرف نظر کنند یا با سپردن بچه به دست کسی، دو نفری به سفر بروند. شاید آنها فکر می کنند که کودک شان کوچک تر از آن است که از این تجربه چیز زیادی درک کند.

با دکتر محمد رضابیگی، روانشناس بالینی این موضوع را در میان می گذاریم، او می گوید: بهترین حالت این است که بچه ها در هر سنی که هستند همراه سفر باشند. سفر یعنی تجربه و انسان از بدو تولد با تجربه رشد می یابد. به خصوص کودکان که همه چیز را کنجکاوانه تر می نگرند. هر سفر برای هر سنی تجربه های خاص خودش را دارد. 

او درباره جذابیت های سفر برای کودکان اعتقاد دارد: سفر جدای از جذابیت های مکان سفر اعم از طبیعی، تاریخی، زیارتی و... برای یک خانواده تجربه لذت بخش با هم بودن در شرایطی متفاوت را به همراه دارد. در واقع یک چالش هیجان انگیز برای روابط اعضای خانواده است. اگر به این شیوه و با این هدف به سفر نگاه کنیم سفر برای همه اعضای خانواده لذت بخش خواهد بود و از همه بیشتر برای کودکان مفید خواهد بود. پس لازم نیست حتما به دنبال جایی باشیم که جذابیت های خاص برای تک تک افراد داشته باشد. مثلا اگر جایی که می رویم خبری از بازی ها و همسالان کودکان نیست پس آنها را همراه نبریم. بلکه تجربه با هم بودن و الگوگیری از والدین در شرایطی که تاکنون تجربه نکرده اند برای شکل گیری شخصیت کودکان بسیار مفید است. 

رضابیگی همچنین عقیده دارد: اطلاع از خصوصیات رشد روانی کودکان در سنین مختلف به والدین در درک بهتر دنیای آنها و کمک به آنها برای شناخت بهتر دنیای اطراف شان یاری می رساند که ذکر تمامی آنها در این مجال نمی گنجد و کتب مختلفی در این خصوص وجود دارند که پدر و مادرها می توانند به آنها رجوع کنند. فقط به ذکر این نکته می پردازم که ثبت خاطرات و تاثیر گرفتن از وقایع از همان بدو تولد آغاز می‎شود. البته در سنین بالاتر معمولا خاطرات ۲ تا ۴ سالگی به بعد به یاد آورده می شوند که البته بستگی به نوع تجربه و بار هیجانی آن و به یاد آوردن مکرر آن در سال های بعد دارد. بنابراین به جا گذاشتن یک خاطره به یاد ماندنی برای بچه های کوچک نیز با یک سفر خاطره انگیز در کنار اعضای خانواده میسر است.

محمد رضابیگی، روانشناس بالینی در نهایت اضافه می کند: البته در کنار این موارد والدین توجه داشته باشند که رعایت نکات ایمنی و تهیه لوازم راحتی و داشتن برنامه ریزی در سفر با کودکان بیش از هر سفر دیگری لازم است.

 

 

منبع :

سفرهای نوروزی با فرشته های کوچولو!! گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات