loading...

آکایران :وارد ماه مبارک که می شویم خانه باید طور دیگری اداره شود. بالاخره ساعت خواب و بیدار شدنمان تغییر می کند. وقت خوراکمان تغییر می کند. اصلا شکل زندگی تغییر می کند.

چند روز مونده به عید فطر! - آکا

آکاایران: چند روز مونده به عید فطر!

 

اگر در ماه رمضان نخواهیم طبق تغییرات پیش برویم همه اذیت خواهند شد. ولی وقتی بوی ماه رمضان با کدبانوگری های خانم خانه در خانه می پیچد ماه رمضان زیباتر و دلپذیرتر خواهد شد و بندگی خدا در ماه مبارک برای همه ی اهل منزل راحت تر می شود. هر کار خوبی که بتواند حال و هوای روزه گیری را در خانه تبلیغ و تسهیل کند کم از قرائت قرآن و نماز شب نیست. بعید نیست ثواب بیشتری هم عایدتان کند. 

 

اگر خودتان روزه دار نیستید یا حتی اگر تنها یک نفر در منزل شما روزه دار است، خانه را ماه رمضانی کنید. درباره ی ماه مبارک حرف بزنید، برنامه ریزی کنید، شوخی کنید اما متوجه لحن و مفهوم حرفهایی که درباره ی این ماه عزیز می زنید و تاثیراتش روی اعضای خانواده باشید. از حالا شمارش معکوس به سمت عید فطر را شروع نکنید. از این ماه پربرکت با خوشحالی استقبال کنید. اگر یک دست نوشته ی زیبا راجع به ماه رمضان در سالن پذیرایی نصب کنید بهتر هم می شود.
اگر اهل آشپزی هستید و هر چند وقت یک بار برای پخت یک مدل کیک یا شیرینی دست بکار می شوید حالا وقت زولبیا بامیه است. زولبیا بامیه لبخند ماه مبارک به آنهایی است که همه اش دلشان برای مزه کردن بهانه می گیرد. بعضی از نوجوانهای ما که حال و حوصله ی روزه ندارند در اواخر ماه رمضان، ماه رمضانی می شوند این نشان می دهد که ما از اول نتوانستیم ماه مبارک را خوب تبلیغ کنیم. اگر چند روز زودتر شروع کنیم زودتر هم به نتیجه می رسیم. با بچه ها حرف از روزه گرفتن بزنید. روزه کله گنجشکی را برایشان توضیح دهید. شعرها و قصه های ماه رمضانی بخوانید.

ماه مبارک را با شادی و میمنت شروع کنید. برای استفاده از برنامه های مذهبی و شرکت در هیئتها و نماز خواندن در مسجد برنامه ریزی کنید. از حالا یک قرار بگذارید اگر شده هر شب بیست دقیقه با هم دعا بخوانید. اگر لازم است از سلامتی خود یا اهل خانواده برای روزه گرفتن مطمئن شوید، همین حالا به پزشک مراجعه کنید

اگر قرار است ماه مبارک به اقوام، میهمانی بدهید تا آنجا که ممکن است این میهمانی را در شبهای اولیه برگزار کنید. سعی کنید در این کار خیر جزئ السابقون السابقون باشید. نگذارید کسی در افطاری دادن بر شما سبقت بگیرد. این کار ماه رمضان را در خانه شما ریشه دارتر و شادتر می کند.
بنا به گزارش آکاایران : ماه مبارک را با شادی و میمنت شروع کنید. برای استفاده از برنامه های مذهبی و شرکت در هیئتها و نماز خواندن در مسجد برنامه ریزی کنید. از حالا یک قرار بگذارید اگر شده هر شب بیست دقیقه با هم دعا بخوانید. اگر لازم است از سلامتی خود یا اهل خانواده برای روزه گرفتن مطمئن شوید، همین حالا به پزشک مراجعه کنید. اقدامات لازم برای روزه داری را از همین حالا شروع کنید.
اگر هم خودتان یا کسی در خانه تان به هر دلیلی از روزه گرفتن معذور است نباید خودش را از همه ی برکات ماه مبارک محروم کند. ماه مبارک رمضان فقط ماه روزه نیست. ماه خودسازی است. روزه یکی از شئون این ماه بزرگ است. کسانی که روزه نیستند هم باید طوری تغذیه کنند که هنگام سحر و افطار سر سفره باشند و با بقیه سحری و افطاری بخورند. این یکی از مهمترین آداب کدبانوگری در ماه مبارک است. حتی اگر هیچ کس روزه نیست باز هم بهتر است وقت افطار وعده ی شام صرف شود.
سحر، بهترین زمان در شبانه روز است. چه به لحاظ هوای دلپذیرش و چه به لحاظ زیبایی های معنوی و تاثیرات روحی اش. سحر صدای اذان را از تلویزیون کمی بلند کنید. بگذارید حتی خردسالان هم وقت سحر را درک کنند. بگذارید وقت سحر یادآوری شود. شاید زیباترین وقت ها در خاطرات روزه داری همه ی ما ها به سحر های ماه مبارک برگردد. شاید چیزی از ماه رمضان پنج سال یا ده سال گذشته یادمان نیاید اما یک سحر در کنار هم بودن را خوب به خار سپرده باشیم. سحرها را زیبا برگزار کنید. سحرها را با خواب آلودگی و شتابزدگی زشت نکنید. بگذارید جزء خاطرات به یاد ماندنی اهل خانواده شود.

 

انسی نوش آبادی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع :

چند روز مونده به عید فطر! - آکاتبلیغات