خانم ظرفهایت را شستم! - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خانم ظرفهایت را شستم! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکایران :قصه از آن قدیم ها شروع شد، زمانی که زن خانه دار و مرد نان آور خانه شد. گویی از همان زمانها، سند آشپزخانه به نام خانم خانه خورد. یکی از مهمترین وظایف در چاردیواری خانه، تقسیم وظایف است. اغلب  خانم خانه تا چشمانش را باز می کند، خودش را در آشپزخانه می بیند. جالب تر اینکه گاهی بعضی اعضای خانواده کم لطفی می کنند و خانم خانه را مسئول همه کارهای خانه می دانند.

زهرا خسروجردی - بخش خانواده ایرانی تبیان

خانم ظرفهایت را شستم!
, زن, مرد, خانه,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

آکاایران: خانم ظرفهایت را شستم!

تقسیم وظایف در محیط خانه، گاهی موجب اختلاف و ناراحتی زوجین می شود و گاهی با درک متقابل صمیمیت و دوستی بین آنها بیشترمی شود. وظایف داخل چاردیواری خانه مال تک تک ساکنان آن است، باید هر فردی براساس توانایی هایش مسئولیت هایی را بپذیرد. تحمیل وظایف به یک نفر به مرور او را فرسوده می کند.

مسئولیت های خانگی

برای اداره یک خانواده، وظایف و مسئولیتهای متفاوتی وجود دارد. برای اینکه خشنودی و رضایت در رابطه زناشویی فراهم آید، ضرورت دارد،  زن و شوهر در بسیاری از زمینه های مختلف زندگی تفاهم و دوستی داشته باشند تا بتوانند معنای ما بودن را در زندگی بوجود آورند. یکی از این زمینه اشتراکی  زوج ها، مسئولیت های درون خانه است که گاهی به دلیل محول کردن آن به یک نفر، مشکلاتی بوجود می آید.

زنی که به چند قسمت تقسیم شده!

توجه زوجین به مهارتها و روحیات یکدیگر، زمینه ساز صمیمیت و یکدلی است و همکاری زن و شوهررا افزایش می دهد

در بسیاری از خانواده ها فعالیتهای درون خانه مربوط به زن و بسیاری از فعالیتهای بیرون از خانه مربوط به مرد است. البته این مسئله  در بعضی خانواده ها شکل دیگری دارد. زمانی که زن و شوهر هر دو شاغل هستند، تقسیم وظایف و مسئولیتهای درون خانه با توجه به وقت و توانایی جسمی باید صورت گیرد. تقسیم مسئولیت ها در مورد خانم های شاغل رنگ دیگری به خود می گیرد، چرا که او به دلیل اشتغال نقش های متعددی دارد.

مشکلات را پشت در خانه بگذارید

معمولا زنان برای برآورده کردن مسئولیت های محل کار و خانواده، تحت فشار قرار می گیرند. حاصل این امر تعارض بین مسئولیت های کار بیرون و خانواده است. گاهی احساس فشار با افزایش استرس روانی، روابط زناشویی نامناسب، فرزندپروری نه چندان موثر خود را نشان می دهد. در بین همه مشغله ها، گاهی مشکلات رفتاری کودک اضافه می شود. در این میان برخی از مردها مشکلات را پشت در خانه نمی گذارند و تمام فشار کاری شان را به خانه منتقل می کنند. رفتار نامناسب در محیط خانه علاوه بر مسئولیتهای زن، یک فشار مضاعف ایجاد  می کند. لذا زوجین باید با تغییر رفتارشان و قبول مسئولیت ها فشارهای زندگی را کاهش دهند چرا که مدیریت خانه سخت ترین مدیریت دنیاست.

مسئولیت های خانه در قفسه زندگی

براساس مهارت ها می توان کارهای خانه را تقسیم کرد. اعضای خانواده می توانند با یک برنامه ریزی ساده براساس مهارت هایشان در چگونگی فعالیتهای خانه اقدامات بهتری انجام دهند. در این میان نباید از مرد خانه توقع داشته باشید، مانند یک زن، خانه داری کند. توقعات و انتظارات نامعقول خانم در این زمینه می تواند منشاء اختلافات باشد.

, زن, مرد, خانه,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

همراهی با زنان شاغل

برخی از مردها این مسئله را درک نمی کنند که کمک به همسر در امور خانه و نگهداری از فرزندان تا چه حد محبت و صمیمیت بین آنها را افزایش می دهد

برخی از زنان به دلیل درآمد پایین همسر وگذران زندگی، ساعات زیادی در محل کارشان هستند. این امر آنها را فرسوده می کند. خستگی بیش از حد، حس یک زندگی خوب را از آنها سلب می کند. در این میان همسر و فرزندان از نعمت همسری و مادری محروم می شوند. لذا مسئولیت بیرون از خانه نباید از حد توان آنها بیشتر باشد، زیرا موجبات نارضایتی را بوجود می آورد.
برای مشارکت در تکالیف خانه می توان برنامه ریزی کرد، این امر باید براساس وقت و مهارت زن و شوهر انجام گیرد. توجه  زوجین به مهارتها و روحیات یکدیگر زمینه ساز صمیمیت و یکدلی است و همکاری زن و شوهر را افزایش می دهد.

گوشه ای از خانه داری مال شما  

مسلماً زنانی که از کارهای سنگین خانه و نگهداری بچه ها خسته می شوند و به حد کافی فرصت و حوصله روابط  محبت آمیز با اعضای خانواده را نخواهد داشت. برخی از مردها این مسئله را درک نمی کنند که کمک به همسر در امور خانه و نگهداری از فرزندان تا چه حد محبت بین آنها را افزایش می دهد. از سوی دیگر خانمها فراموش نکنند، درخواستها و دلخوریهای مکرر و عدم در نظر گرفتن شرایط یک مرد، سردی روابط ایجاد می کند.
بنا به گزارش آکاایران : همدلی را افزایش دهید
زمانی که زن و شوهر با یکدیگر همکاری و فعالیت می کنند، همدلی و انرژی مثبت در خانه افزایش می یابد. این همکاری می تواند به جنبه های دیگر زندگی تاثیر گذارد. برقرار کردن تعادل بین وظایف منافع زیادی از جمله: سلامت روانی، خشنودی و زندگی زناشویی شادتر، انعطاف پذیری در مقابل یکدیگرایجاد می کند.

منبع :

خانم ظرفهایت را شستم! گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات