آکایران :سال ها قبل جمله معروفی بود که در بیشتر کارت های عروسی نوشته می شد و آن جمله این بود: خانه ای ساخته ایم سایبانش همه عشق، زیر پا فرش غرور، در حصارش همه تکرار صفا... و باقی ماجرا.

فرآوری: ندا داودی-بخش خانواده ایرانی تبیان
ویترین

آکاایران: از کریستال بوفه تان چقدر لذت می برید؟

اما نخستین چیزی که این جمله به ذهنمان می رساند این بود که این خانه قرار است یک خانه ساده و بدون حاشیه باشد. نه این خانه های مرسومی که این روزها مد شده است. شاید برای همین است که دیگر در کارت های عروسی مان هم چنین حرفی نمی زنیم چون از همان ابتدا و هنگام خرید جهیزیه می رویم سراغ چیز هایی که به جای لوازم زندگی، لوازمی هستند تا نگذارند راحت زندگی کنیم. البته دلایل خودمان را داریم؛ مثلا می گوییم اگر فلان چیز را نداشته باشیم، مردم چه می گویند؟ یا زیباست، پول خریدش را هم داریم چرا آن را نداشته باشیم؟ اما غافل شده ایم از اینکه این نوع نگاه به «داشتن ها» و «جمع کردن ها» آرامش خودمان را از ما گرفته است.

پرده ها مانع دیدن آسمان

فکر کنید پرده هایی که این روزها در خانه خیلی از ما نصب می شود، چقدر با کاربرد اولیه آن فاصله دارد؟ دقت کرده اید این پرده های جدید و مدل های فانتزی اش هنگام شست وشو چقدر آزارتان می دهد؟ والان های تشریفاتی و پف دار و گوشواره هایی که حجم زیادی را اشغال می کنند آن هم در خانه های کوچک. به این فکر کنید که این پرده قرار است در خانه شما چه کاربردی داشته باشد. مثلا آیا خانه شما خیلی نورگیرش زیاد است و گاهی دلتان می خواهد در روز تاریک تر باشد؟ یا اینکه آنقدر نور خانه تان کم است که خورشید با آن عظمت وسط یک ظهر تابستان چون یک شمع نیمه جان خانه تان را روشن می کند؟ هر کدام از این شرایط پرده های متفاوتی را می طلبد تا باعث آسایش شود.

بوفه چقدر به شما روحیه می دهد؟

خیلی اوقات در خانه های ما رفت و آمد سخت است چون پر است از وسایل اضافی و حال آنکه بچه های ما سهمی از حیاط و طبیعت ندارند

داشتن چند گلدان از گل های آپارتمانی می تواند باعث شود تا با دیدن آنها کمی حال خانه شما عوض شود؛ البته نمی توان توقع داشت همه از دیدن گوشه ای از طبیعت در خانه لذت ببرند. ممکن است بعضی ها ظرف و ظروف مختلف و آباژورهای تزیینی و شمع و ده ها چیز دیگر را دوست داشته باشند و دلشان بخواهد محیط خانه شان را با اینجور وسایل تزیین کنند اما مشکل از جایی شروع می شود که خانه شما شبیه فروشگاه های بزرگ لوازم خانگی و آنتیک فروشی ها شود؛ پر از لوازم و تابلوهای تزیینی که باید مرتب تمیز نگه داشته شوند و مراقب باشید کسی موقع رفت وآمد به آنها نخورد. کمتر خانه ای می شود یافت که در آن یک بوفه پر از ظروفی که از آنها استفاده نمی شود و فقط برای تزیین است، وجود نداشته باشد. وسایلی که سالی چندبار شسته می شود و بعد از آن فقط قرار است دیگران ببینند و بگویند: چقدر زیبا، چقدر گران قیمت، چقدر به روز! شاید بگویید خودتان هم لذت می برید.

زندگی را از لابه لای کمددیواری ها بیرون بکشید

در کمد دیواری شخصی تان را باز کرده و لباس های تان را کمی برانداز کنید. به لوازم دیگر اهالی خانه کاری نداشته باشید، فعلا از خودتان شروع کنید. آن مانتویی که سمت چپ کمدتان آویزان کرده اید خیلی وقت است که برای تان تنگ شده اما همچنان آن را نگه داشته اید. کیف های رنگارنگ و شال های متنوعی که همه را سال هاست نگه می دارید و باز هم خرید می کنید و بهانه تان این است که شاید روزی رنگش به یکی از لباس ها بیاید. حتی آن طرف کمدتان چند بلوز وجود دارد که دوست شان ندارید اما نگه می دارید چون فکر می کنید ممکن است روزی روزگاری به دردتان بخورد. در ضمن انگار این کار رسم شده است که خانم ها لباس و وسایل شخصی شان زیاد باشد. زیورآلات و بدلیجات و گل سر ها و اینگونه چیزها که جای خود دارد.

از زاویه ای دیگر بنگرید

واقعا هر روز صبح از دیدن پارچ و لیوان کریستال در بوفه تان احساس سرزندگی و طراوت می کنید؟ با خودتان فکر کنید اگر به جای این بوفه و ویترین ظرف ها چند عکس شاد از کودک تان به دیوار باشد چقدر فضای خانه عوض می شود؟

نگاهی به خانه تان بیندازید. از همان ابتدا که در را باز می کنید و وارد می شوید همه جا را خوب بررسی کنید. بهتر است این کار را ذهنی انجام ندهید چون مطمئن هستیم شما هم مثل خیلی های دیگر وسایل زیادی دارید که اگر چند وقت یک بار حضور و غیاب شان نکنید به طور کامل فراموش می کنید که حضور دارند. پس زحمت بکشید و در همه کابینت ها را باز کنید. به اتاق ها و کمد ها هم سری بزنید. چقدر در خانه شما وسایلی هست که دلیل بودنشان این است که بقیه هم در خانه خود این وسیله را دارند درحالی که ممکن است استفاده چندانی برای تان نداشته باشد؟ حتما خودتان این کار را انجام بدهید و لیست بلند بالایی از لوازمی تهیه کنید که حضور آنها نه آرامش بخش است و نه آسایش بیشتری را به همراه دارد بلکه درست برعکس؛ آسایش شما را گرفته است.

اینجا خانه یا باشگاه بدنسازی؟

از چند سال قبل شروع شد. تبلیغات خرید و استفاده از لوازم ورزشی مختلف در خانه را می گوییم. اول از ورزش های ساده تر مثل دراز نشست و وسایل ابتدایی تر که جای زیادی را نمی گرفت، خانه ها را درگیر کرد تا وقتی که به تردمیل رسید. در عرض یکی دو سال خیلی از خانه ها مزین شد به حضور دستگاه ورزش غول پیکری که قرار بود هر روز روی آن چند ساعت راه برویم اما بعد از چند روز اول، هفته ای 2 بار از آن استفاده کردیم و بعد هفته ای یک بار و کم کم فراموش شد که این وسایل برای چه هدفی به خانه هایمان آمده اند.

منبع :

از کریستال بوفه تان چقدر لذت می برید؟ - آکا

تبلیغات