آکایران :این روزها دیگر کمتر کسی را پیدا می کنیم که شب ها ساعت 9 یا 10بخوابد و صبح زود از خواب بیدار شود. درحالی که پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما غالبا شب ها زود می خوابیدند و از حول و حوش اذان صبح بیدار شده و به کار و زندگی مشغول می شدند و از برکات این زود خوابیدن و سحرخیزی هم بهره مند می شدند. اما ما عادت کرده ایم تا پاسی از شب بیدار بمانیم و صبح هم با کلی زحمت و سختی نماز صبح را با چشم های نیمه باز بخوانیم و در نخستین فرصت شیرجه بزنیم توی رختخواب.

فرآوری: ه. منفرد- بخش خانواده ایرانی تبیان
,بی خوابی,شب بیداری, چرت زدن,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

آکاایران: هزینه های یک شب بیداری

واقعیت این است که با کمی برنامه ریزی و رعایت یک سری از موارد می توانیم این عادت پسندیده گذشته را از نو احیا کنیم و از انرژی و سرخوشی سرشار آن بهره مند شویم. در این مطلب سعی کرده ایم تا راه کارهای به موقع و باکیفیت خوابیدن را با هم مرور کنیم.

تصمیم بگیرید

اولین گام برای به موقع خوابیدن این است که شما به همراه خانواده تصمیم بگیرید فرایند خواب خود را اصلاح کنید. پیشنهاد من این است که طی یک جلسه خانوادگی با همه خانواده مزایای به موقع خوابیدن و بیدار شدن را مرور کنید و با موافقت تمامی اعضای خانواده به این تصمیم برسید که از فردا می خواهید زود بخوابید و صبح ها هم به موقع بیدار شوید. رضایت و همراهی همه اعضای خانواده در اجرای صحیح و موفق چنین تصمیماتی اهمیت زیادی دارد.

صبح زود از خواب بیدار شوید

روز ما دارای یک چرخه 24ساعته است که با بیدارشدن صبحگاهی شروع می شود. هر تغییری که قرار باشد در این چرخه 24ساعته به وجود بیاید باید از ابتدای آن آغاز شود. واقعیت این است که شما برای اینکه چرخه خواب خود و خانواده را تنظیم کنید باید در چند روز اول کمی سختی را تحمل کنید. شما باید یک روز صبح زود از خواب بیدار شوید، مهم نیست دیشب چقدر دیر خوابیده اید و خواب شما خیلی کم بوده است. مهم این است که تحت هر شرایطی، از خواب بیدار شوید و اجازه دهید که چرخه خواب شما چند ساعتی به جلو بیفتد. برای این کار می توانید با خرید نان تازه و یک صبحانه مفصل در آغاز صبح همه اهالی خانه را با بوی نان تازه و صبحانه ای که همه را ترغیب به خوردن می کند بیدار کنید.

دوپینگ کنید

با توافق اعضای خانواده ساعتی از شب را به عنوان ساعت خاموشی تعیین و در این ساعت مودم اینترنت خانه را قطع کنید.با این کار هم در طول شب بدنتان در معرض امواج بی سیم مودم قرار نمی گیرد و هم برای مرور و چک کردن برنامه ها و شبکه های اجتماعی وسوسه نمی شوید

ممکن است بدن بعضی از اعضای خانواده یا حتی خود شما در برابر این تغییر ناگهانی مقاومت نشان دهد و در ساعات اولیه شب نتوانید بخوابید. برای اینکه بدن شما در این ساعات آماده خواب باشد می توانید یکسری کارهای تقویتی را انجام دهید؛ مثلا دقت کنید که در ساعات انتهایی موکول به ساعت خواب از فعالیت های بدنی و ورزش خودداری کنید. ورزش و فعالیت های بدنی باعث ترشح هورمون هایی در بدن می شود که تا چند ساعت خواب را عقب می اندازد. همچنین در ساعات منتهی به خواب از خوردن نوشیدنی های محرک و ضد خواب مانند چای، قهوه، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و... پرهیز کنید. شنیدن موسیقی های تند و ریتمیک یا دیدن فیلم های اکشن و حادثه ای هم آرامش مورد نیاز برای یک خواب آرام را مختل می کند. پس در ساعات نزدیک به خواب، دیدن و شنیدن فیلم ها و موسیقی های هیجان انگیز را هم فراموش کنید.

مزاحم ها را حذف کنید

یکی از مهم ترین مزاحم ها برای خواب به موقع پیگیری برنامه های تلویزیونی و دیدن سریال ها و فیلم های پخش شده از تلویزیون است. خوشبختانه تکنولوژی همانطور که معایبی را برای ما به ارمغان آورده راه حل هایی را هم در کنار خود دارد. مثلا بسیاری از برنامه های شبکه های یک تا 5 در طول روز از شبکه اچ دی و شبکه های دیگر بازپخش می شود. علاوه بر این، همین شبکه ها هم معمولا تکرار برنامه های شبانه خود را در طول روز پخش می کنند. حتی اگر در طول روز هم به دلیل مشغله های کاری امکان دیدن برنامه ها را ندارید می توانید به سراغ راه حل دوم بروید و از امکان ضبط برنامه ها از طریق گیرنده های دیجیتال استفاده کنید و با خرید یک عدد حافظه فلش، هنگام پخش شبانه، برنامه مورد نظر خود را ضبط کنید و در طول روز و در ساعتی مناسب آن را ببینید.

اینترنت؛ خاموش

اولین گام برای به موقع خوابیدن این است که شما به همراه خانواده تصمیم بگیرید فرایند خواب خود را اصلاح کنید. پیشنهاد من این است که طی یک جلسه خانوادگی با همه خانواده مزایای به موقع خوابیدن و بیدار شدن را مرور کنید و با موافقت تمامی اعضای خانواده به این تصمیم برسید

معمولا افراد فعال در اینترنت در طول روز مشغول کار و تلاش هستند و پیک حضور آنها در شبکه های اجتماعی ساعات ابتدایی شب تا پاسی از شب است، به همین دلیل در این ساعات حجم فیدها، مطالب و اطلاعات منتشره در شبکه های اجتماعی، چه اینترنتی و چه موبایلی بالا می رود. اگر شما بخواهید در همین ساعات شب درگیر چک و مرور شبکه های اجتماعی شوید و به قول معروف برنامه های خود را صفر کنید، وقتی به خود خواهید آمد که پاسی از شب گذشته و شما هنوز مشغول وبگردی هستید. پیشنهاد من در این مورد هم این است که با توافق اعضای خانواده ساعتی از شب را به عنوان ساعت خاموشی تعیین و در این ساعت مودم اینترنت خانه را قطع کنید.
با این کار هم در طول شب بدنتان در معرض امواج بی سیم مودم قرار نمی گیرد و هم برای مرور و چک کردن برنامه ها و شبکه های اجتماعی وسوسه نمی شوید. صفر کردن برنامه ها را هم به صبح موکول کنید. وقتی زود بخوابید صبح زودتر از خواب بیدار خواهید شد و بعد از نماز چندین ساعت وقت اضافه برای انواع کارها ازجمله مرور اینترنت و شبکه های اجتماعی خود خواهید داشت.

منبع :

هزینه های یک شب بیداری - آکا


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

شب عاشقان بیدار چه

تبلیغات