جدا کردن اتاق کودک از والدین و چند نکته مهم - آکا

,جدا کردن اتاق, کدا کردن اتاق کودک, جدا کردن اتاق کودک از والدین,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

آکاایران: جدا کردن اتاق کودک از والدین و چند نکته مهم


آکایران :جدا کردن اتاق کودک از اتاق والدینش، یکی از مسائل بزرگ برای هر خانواده است. برای آسان بودن این کار کافی است هنگام جدا کردن اتاق کودک از اتاق والدین چند نکته ساده و مهم را بدانید.

چگونه اتاق کودک را از اتاق والدینش جدا کنیم؟ 

بنا به گزارش آکاایران :  جدا کردن اتاق خواب کودکان هنوز هم بحثی است که بین روانشناسان و پزشکان مورد اختلاف است برخی روانشناسان معتقدند پیش از شکل گیری ترس های خیالی کودک بایستی اینکار صورت گیرد و برخی بهترین زمان جدا کردن اتاق خواب کودک را بین، ۱۲ تا ۱۸ ماهگی میدانند زیرا در این سنین کودک، هنوز به والدین وابسته نشده و مهمتر اینکه، ترس از تاریکی برایش مفهومی ندارد.

بعضی دیگر پیشنهاد می دهند که کودک تا دو سالگی در اتاق پدر و مادر و در تختی جداگانه خوابانده شود هیچ ایرادی ندارد و حتی میگویند برای کودکانی که مادر شاغل دارند این مساله میتواند تا سه سالگی ادامه داشته باشد.

 

تاثیر جدا کردن اتاق خواب کودک

جدا کردن اتاق خواب کودکان در سنین تا چهار سالگی دو تاثیر مهم را بر روی کودک خواهد گذاشت :

تاثیر اول جدا کردن اتاق خواب کودک

اعتماد کودک به والدین محکمتر میگردد. به اینصورت که پدر و مادر حتی در زمانی که کنار کودک نیستند اما همیشه در دسترس هستند و امنیت مناسبی را برای او برقرار می کنند و به خواسته هایش اهمیت خواهند داد.

 

تاثیر دوم تفویت حس استقلال و اعتماد به نفس در کودک

با این روش کودک احساس میکند فضای شخصی و مخصوص به خود را دارد. و میتواند خود مستقلا در اتاق خود بخوابد.

 

جدا کردن اتاق خواب کودک پیش از شش ماهگی ممنوع است

زیرا کودک سن زیر ۶ ماهگی احتیاج مداوم به تغذیه از شیر مادر حتی در طول شب دارد و بدین وسیله، احساس امنیت می کند و همچنین آسیب پذیر بودن نوزاد در ماه های ابتدایی پس از تولد، بهترین دلیل برای بودن او در کنار پدر و مادر است.

پس از شش ماهگی بهتر است جدا کردن تخت کودک از تختخواب پدر و مادر صورت گیرد و تختخواب کودک با فاصله ای مناسب نسبت به تختخواب پدر و مادر قرار گیرد.

جدا خوابیدن کودکان، به تولد اجتماعی کودک کمک شایانی می نماید و اگر این اتفاق در زمان مناسب نیفتد باعث ایجاد وابستگی بیمارگونه ای به کودک میگردد.

 

جدا کردن اتاق خواب برای کودکان بالای ۳ سال

بهتر است برای جدا کردن اتاق خواب کودک سه ساله تان صبوری بخرج دهید و با صحبت کردن و توضیح دادن شرایط او را قانع کنید در اتاق خواب خودش بخوابد. چنانچه نصف شب به اتاق شما آمد دوباره او را به اتاق خواب خودش برده و کنار تخت او بنشینید تا بخوابد. اگر این کار را هر شب چند بار انجام داد، هر بار با تاخیر به اتاقش بروید.

در کنار این قانون که اتاق کودک باید جدا باشد، می توانید هفته ای یکبار به او اجازه دهید به اتاق خواب شما بیاید.

 

جدا کردن اتاق خواب برای کودکان بالای ۵ سال

این کار بایستی بتدریج صورت گیرد ابتدا فاصله او را از تخت خودتان بیشتر نمایید و سپس او را به اتاقش منتقل کنید.

کودک را برای اینکار تشویق کنید و با هر بار خوابیدن در اتاقش به او جایزه بدهید. در مقابل اصرار کودکان به خوابیدن در اتاق خودتان بایستی مقاومت کرده و سعی کنید با سرگرمی های مختلف او را به اتاقش ببرید.

اگر قانونی وضع می شود باید در خانه اجرا شود اما پیش از هر چیز دقت کنید که این قانون چه تاثیر روانی روی کودک دارد. در بعضی خانواده ها سابقه مشکلات روانی وجود دارد و بنابراین احتمال بروز این مشکل درکودک هم هست و با جدا کردن او این حالت در او تشدید می شود

 

مواردی که بایستی برای جدا کردن اتاق خواب کودکتان در نظر داشته باشید

شرایط روحی کودک خود را در نظر بگیرید

جدا کردن اتاق خواب برای کودکانی که دچار اضطراب جدایی شدید میباشند بهتر است تحت نظات یک مشاور صورت گیرد و کودک بخاطر این مساله تحت فشار قرار نگیرد. برخی والدین تصور میکنند اضطراب جدایی با جدا کردن اتاق خواب کودک ممکن است بهبود یابد درصورتیکه در بیشتر موارد اینکار باعث تشدید اضطراب جدایی در کودکان میگردد.

 

مادر از لحاظ روحی آماده باشد

اولین چیزی که برای جدا کردن اتاق کودک نیاز است، همراهی والدین بخصوص مادر است. آرامش داشتن مادر در این زمینه بدون شک به حل هرچه سریعتر این مشکل کمک خواهد کرد.


هنگام خوابیدن کودک در اتاق خواب بهیچ وجه کنارش یا در تختخوابش دراز نکشید، بلکه کنار تختش بنشینید و با قصه گویی و هر کاری که فکر می کنید علاقه دارد، به او کمک کنید تا بخوابد.


برخی والدین می گویند با کودک ۵-۶ ساله خود در یک اتاق می خوابند وبا این قضیه مشکلی ندارند اما اتفاقا این یک اشکال بزرگ است که باید بررسی شود.


در خواباندن کودکان به هیچ وجه مو یا دست خود را در اختیار کودک نگذارید و اجازه دهید راه اینکه خودشان به خواب فرو روند را بیاموزند.

 

 

ابربرچسب : روشهای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان ، افزایش اعتماد به نفس کودک ، تقویت تست اعتماد به نفس کودکان ، اعتماد به نفس در کودک ، راههای افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، چگونگی افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، راههای تقویت اعتماد به نفس در کودکان ، اعتماد به نفس در کودکان دبستانی ، راههای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان ، راههای بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان ، اعتماد به نفس در نوزادان ، برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان ، اعتماد به نفس در کودکان ابتدایی ، افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، تقویت اعتماد به نفس در کودک ، عدم اعتماد به نفس در کودکان ، بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان ، روش بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان ، ایجاد اعتماد به نفس در کودکان ، تقویت اعتماد به نفس کودک ، راههای روشهای تقویت اعتماد به نفس کودکان ، اعتماد به نفس کودک ، چگونگی بالا بردن اعتماد به نفس کودکان ، اعتماد به نفس در بچه ها ، روشهای تقویت اعتماد به نفس در کودکان ، روشهای بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان ، راه افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، چگونه اعتماد به نفس بچه ها را بالا ببریم ، اعتماد به نفس در کودکان پیش دبستانی ، بالا بردن اعتماد به نفس کودکان ، چگونه اعتماد به نفس را در کودکان بالا ببریم ، چگونه اعتماد به نفس را در کودک بالا ببریم ، چگونه اعتماد به نفس کودک خود را بالا ببریم ، برای افزایش اعتماد به نفس کودکان چه باید کرد ، تست اعتماد به نفس کودکان ، افزایش اعتماد به نفس در کودک ، راههای روشهای چگونگی راه افزایش اعتماد به نفس کودکان ، افزایش تقویت ایجاد اعتماد به نفس در کودکان ، افزایش چگونه اعتماد به نفس کودکان را بالا ببریم ، روشهای افزایش اعتماد به نفس کودکان ، چگونه اعتماد به نفس در کودکان را بالا ببریم ، روشهای افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، چگونه اعتماد به نفس کودک را بالا ببریم ، تقویت اعتماد به نفس در کودکان ، اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان ، تقویت اعتماد به نفس در کودکان و پیشرفت تحصیلی ، اعتماد به نفس در کودکان استثنایی ، راههای افزایش اعتماد به نفس کودکان ، نحوه افزایش اعتماد به نفس در کودکان

منبع :

اخبار اکاایران

تبلیغات