تفاوت مفهوم مراقبه و تمرکز - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد تفاوت مفهوم مراقبه و تمرکز ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

اگر در ذهن خود بر روی یک گل متمرکز شویم تا دقایقی تصویر گل را در ذهن حفظ کنیم و از زمان و مکان خویش آگاه باشیم به این حالت ( تمرکز ) گویند . لکن اگر ذهن خود را بر روی گل تمرکز دهیم و از زمان و مکان خویش نا آگاه شدیم یعنی به موثعیت و مکان خود واقف نشدیم به این حالت ( مراقبه ) گویند . انجام تمرین های مراقبه و تمرکز موجب تقویت و تحکیم ارکان ذهن برتر و خلاقیت در انسان می شود .
برای مشاهده دنیای بیرون به کانال های حسی نیاز داریم لکن برای رویت درون به کانال و یا وسیله ای نیاز نداریم . لذا هنگامی که ما بتوانیم به این مرحله از رشد و توانایی نائل شویم که تجارب درونی را بدون وابستگی به کانال های حسی داشته باشیم بدیهی است که ذهن ما بسیار قوی خواهد شد و قادر خواهیم بود که سرنوشت خویش را در جهت ایده آلهای خود تغییر دهیم و هر آنچه اراده کنیم در خلق و محقق کردن موفق خواهیم بود .

برخی از موانع مراقبه :
تخبلات از مهمترین موانع در انجام مراقبه محسوب می شوند . تخیلاتی که در اشکال مختلف بروز می کند و حتی از دنیای دیگر به سوی انسان وارد می شود مانند ترس از اشباح ، حیوانات ترسناک … لذا باید با شجتعت و اعتماد بنفس در برابر تمامی تخیلات و فشار های روحی مقاومت کرد تا در مراقبه به موفقیت تعالی نایل شویم.
برخی دیگر ار موانع مراقبه شهوت و تمیلات سرکش جنسی است . زیرا عامل مراقبه احساس شهوی را در انسان بیشتر و سریعتر می کند لذا برای مهار این نفس طغیان گر باید صفات حیوانی را به فضایل اخلاقی تبدیل کرد .
عامل شتابزدگی در انجام مراقبه نیز از دیگر موانع موفقیت این مهم بشمار می اید . لذا باید مراقبه را با آرام سازی  ذهن و بدن و صبر و شکیبایی انجام دهیم. مضاف بر اینکه تمرین مراقبه را نیاید با عجله و لجام گسیخته انجام داد .
ما با سطح قشر خاکستری مغز که قاعدتا جایگاه اجتماعات شلوغ و پر هیاهوست در ارتباط هستیم لذا باید به قسمت های عمیق تر مغز دسترسی پیدا کنیم تا به منشا و سرچشمه تفکر و تعقل راه یابیم . عملا هم سکوت و سکون ذهنی برای ما میسر می شود و هم زمینه خلاقیت و تمرکز قوای ذهنی تقویت می گردد . یکی از راه های رسیدن به نواحی عمیق مغز انجام برنامه منظم و مستمر است

منبع : hidoctor.ir

تفاوت مفهوم مراقبه و تمرکز گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات