شما نیز ممکن است متوهم شوید - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد شما نیز ممکن است متوهم شوید ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

افراد معمولی نیز دچار توهم می شوند و به خودی خود و بدون هیچ علتی نیز ممکن است این حالت برایشان پیش بیاید.

بررسی ها نشان می دهد از هر 20 نفر تقریبا یک نفر در دوره ای از زندگی خود حداقل یک نوع از توهم را تجربه می کند که با مصرف دارو، مواد الکلی یا رویا دیدن ارتباطی ندارد.

متخصصان به تحلیل اطلاعات بیش از 31 هزار نفر از 18 کشور مختلف پرداخته و در مصاحبه ای از آنان پرسیده اند که آیا تاکنون صدایی را شنیده یا شیئی را دیده اند که وجود خارجی نداشته یا اینکه آیا هرگز این تصور را داشته اند که کسی ذهن شان را تحت کنترل قرار گرفته یا احساس کنند که تحت تعقیق هستند؟

در این مطالعه تمام افرادی که احتمال داشته به اختلالات روانی همچون شیزوفرنی یا افسردگی مبتلا باشند کنار گذاشته شدند چرا که این اختلالات خود می توانند عامل توهم در فرد باشند. بنابراین این یافته ها حاکی از آن است که توهم همیشه با بیماری های روانی جدی مرتبط نیست.

دکتر «جان مک گرات»، نویسنده ارشد این مطالعه از موسسه مغز کوئینزلند در استرالیا گفت: معمولا این باور وجود دارد که تنها افراد مبتلا به بیماری های روانی صداهای غیرواقعی می شنوند یا دچار توهم می شوند اما اکنون مشاهده می شود که حتی افراد سالم نیز این تجربه را دارند. در مجموع نزدیک به شش درصد از افراد شرکت کننده در این مطالعه حداقل در طول زندگی شان یک نوع از توهم را تجربه کرده اند.

 اختلالات روان پریشی در زنان بیش از مردان شایع است. در مطالعه انجام گرفته مشخص شد 6.6 درصد از زنان در دوره ای از زندگی شان توهم را تجربه داشته اند در حالی که این رقم در مردان 5 درصد بوده است. همچنین افراد مجرد در مقایسه با متاهلین بیشتر تجربیات روان پریشانه دارند.

 (ایسنا)،

منبع : hidoctor.ir

شما نیز ممکن است متوهم شوید گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات