خستگی دائم در افراد افسرده - آکا

چرا اکثر افرادی که افسرده اند دچار خستگی و ناراحتی روحی می شوند و مدام درگیر سنگینی و خواب آلودگی می کنند؟

عبدالله امیدی، درباره علایم افسردگی، اظهار داشت: افسردگی اختلالی خلقی است که علایمی مانند وجود خلق افسرده، احساس ناامیدی، بیچارگی، درماندگی دارد. فرد مبتلا به افسردگی احساس غمگینی، دلمردگی و خلأ می کند. همچنین مبتلایان به افسردگی احساس می کنند که کاری از دستشان بر نمی آید و هر کاری انجام می دهند بی نتیجه است.

وی کاهش تمرکز را دیگر علایم مبتلایان به افسردگی عنوان کرد و ادامه داد: فرد مبتلا به افسردگی نمی تواند بر موضوعات مختلف تمرکز کند و حتی دچار فراموشی می شود. معمولاً مبتلایان به افسردگی اموری را که باید در شبانه روز انجام دهند فراموش می کنند و این موضوع می تواند زندگی آنها را تحت الشعاع قرار دهد.

* مبتلایان به افسردگی زود خسته می شوند
این متخصص حوزه بهداشت روان با بیان اینکه وجود افکار مرگ و کاهش انگیزه در مبتلایان به افسردگی دیده می شود، تصریح کرد: فردی که به افسردگی مبتلا است دست و دلش به کاری نمی رود. همچنین کاهش انرژی و احساس خستگی نتیجه ابتلا به افسردگی است که موجب می شود کارهای فرد مبتلا تلنبار شود. این موضوع در فرد تنش ایجاد می کند.

امیدی افزود: فرد مبتلا به افسردگی دچار اختلال در عملکرد شغلی و اجتماعی می شود و این موضوع موجب می شود تا خود فرد و دیگران بر او فشار وارد کنند که در نهایت موجب شدت افسردگی می شود.

این روانشناس بالینی گفت: کاهش انرژی و میل جنسی دیگر مشکل مبتلایان به افسردگی است که می تواند در همسر فرد افکار منفی و احساس خیانت ایجاد کند. شدت کاهش میل جنسی و اختلال در روابط خانوادگی تا حدی است که گفته می شود اگر افسردگی زوج ها درمان شود آمار طلاق کاهش می یابد.

* افکار منفی ویژگی مبتلایان به افسردگی
وی با اشاره به اینکه مبتلایان به افسردگی اشتغال ذهنی نسبت به خاطرات منفی گذشته دارند اظهار داشت: مبتلایان به افسردگی دائماً دچار نشخوار افکار و خاطرات منفی هستند و نمی توانند با زمان حال ارتباط برقرار کنند.
امیدی گفت: اختلال در خواب و خوراک به شکل پرخوابی و کم خوابی و پرخوری و کم خوری که معمولاً با کم خوابی و کم اشتهایی همراه است و فرد 20 درصد وزن خود را از دست می دهد یکی دیگر از پیامدهای ابتلا به افسردگی است.

* تشخیص افسردگی با نظر روانپزشک و روانشناس بالینی
این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: افسردگی اختلالی روانی است که باید توسط روانپزشک یا روانشناس بالینی تشخیص داده شود. فردی مبتلا به افسردگی است که بیش از نصف ملا ک های ذکر شده را در مدت زمان مشخص که توسط متخصصان حوزه بهداشت روان شامل روانپزشکان و روانشناسان بالینی صورت می گیرد داشته باشد.

* روان دارویی درمان افسردگی
وی خاطرنشان کرد: دارو درمانی باید توسط روانپزشک و روان درمانی و رفتاردرمانی به ویژه فعال سازی رفتاری توسط روانشناس بالینی انجام شود. در دارو درمانی میزان ترشح انتقال دهنده های عصب – رسانه به حد طبیعی می رسد و در فعال سازی رفتاری روانشناس بالینی با استفاده از پروتکل هایی که دارد فرد را به افزایش فعالیت ترغیب می کند. این مهم می تواند سیکل منفی را شکسته و در فرد تغییرات شناختی ایجاد کند.

فارس

منبع : hidoctor.ir

تبلیغات