خانواده ها
همدلی،مهر و محبت و روابط عاطفی در میان والدین تاثیرات مثبتی روی فرزندان آن ها می گذارد ،بهتر است محبت کردن را به هم بیاموزیم

 سیما فردوسی، در سمینار شناخت همسران نسبت به یکدیگر در شیراز افزود: آن دسته از همسران و زوج هایی که این هنر را بهتر فرا گرفته باشند و بتوانند به شکل مطلوب و در جای مناسب از آن استفاده کنند، قطعا زندگی پایدارتر و همراه با آرامش بیشتری خواهند داشت.
وی ادامه داد: تقابل همسران با یکدیگر هیچ کمکی به پیشرفت و تعالی خانواده نمی کند و برای رشد و تعالی یک خانواده همکاری و همراهی زوجین لازم و ضروری است.
او اظهار کرد: همسران نباید اجازه دهند که مشکلات در خانواده تشدید شود و اگر مساله و مشکلی ایجاد شد به سرعت نسبت به شناخت و رفع آن اقدام کنند چرا که هرچه زمان بگذرد حل آن مشکل سخت تر خواهد شد.
عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران بیان کرد: بعضا مشاهده می شود که در خانواده هایی که زوجین دچار مشکل و اختلاف هستند به آنها توصیه می شود که بچه دار شوند که این یک تجویز کاملا اشتباه و یک راهکار خرافی است چرا که همسرانی که قادر نیستند مشکلات خود را حل کنند چگونه می خواهند فرد جدیدی را در جمع خودشان بپذیرند و به او رسیدگی کنند.
وی ادامه داد: عده ای وقتی با یک خانواده و زوج موفق مواجه می شوند تصور می کنند که آن زوج از ابتدا و بدون هیچگونه مشکلی خوشبخت و موفق بوده اند در حالی که اینگونه نیست.
فردوسی افزود: چه بسا همان خانواده خوشبخت نیز در ابتدای امر با مشکلات و مسایل بسیاری مواجه شده اند اما با تلاش مستمر و همکاری و همدلی توانسته اند بر آن مشکلات غلبه و شرایط مطلوبی را ایجاد کنند.
این روانشناس و استاد دانشگاه گفت: اگر افراد از زندگی و شرایط خود راضی نباشند، ممکن است مدام احساس خستگی، بی حوصلگی و حتی فراموشکاری داشته باشند که ریشه تمام اینها به اضطراب باز می گردد که زوجین باید برای تغییر آن حالت و بهبود شرایط با هم همکاری و همراهی داشته باشند.
فردوسی افزود: زوجین خصوصا در ابتدای شروع زندگی مشترک باید هر یک به دیگری کمک کند تا به رشد و تعالی برسد.
وی، ضمن اشاره به تاثیر رفتارهای زوجین بر کودکان افزود: اگر در خانواده حتی یکی از زوجین، چه پدر و چه مادر دچار مشکلات رفتاری باشند، این در رشد مناسب کودک خلل ایجاد می کند و بر کودک تاثیرات بدی می گذارد.
این روانشناس و استاد دانشگاه، هدف از ایجاد شبکه های مجازی را گسستن روابط سالم در خانواده ها دانست و افزود: شبکه های اجتماعی به ایجاد اختلاف و قطع روابط عاطفی بین زوجین منجر خواهد شد و اگر در خانواده روابط عاطفی بین همسران از بین برود به دنبال آن همه چیز از بین خواهد رفت.

ایرنا

منبع : hidoctor.ir

تبلیغات