آلودگی هوا و تاثیرات منفی روانی آن - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آلودگی هوا و تاثیرات منفی روانی آن ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آلودگی هوا و تاثیرات منفی روانی آن
,اثرات منفی آلودگی هوا  پیامدهای  آلودگی هوا  آلودگی هوا و کودکان  احساس تشدید بیماری و وسواس,آلودگی هوا و پرخاشگری,احساس تشدید بیماری و وسواس,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

آلودگی هوا تا چه میزان می تواند بر روح و روان افراد تاثیربگذارد و پیامدهای منفی آن کدامند؟

تا یکی دو سال پیش وقتی درباره آلودگی هوا صحبت می شد خیلی ها توصیه ها را جدی می گرفتند و برای حفظ سلامت شان کمتر از خانه بیرون می آمدند، اما این روزها بحث آلودگی به حدی تکراری شده که کمتر کسی به آن توجه دارد.
انگار همه عادت کرده ایم آسمان شهرمان را بدون ابر و پرنده و غبارآلود ببینیم؛ در حالی که متخصصان بارها درباره عوارض آلودگی هوا و تاثیر آن روی سلامت قلب و عروق، سیستم تنفسی، پوست و… هشدار داده اند، اما بد نیست بدانید تنفس هوای آلوده، سلامت روان مان را هم به خطر می اندازد.
یکی از مهم ترین مشکلات کلانشهرها، حجم بالای خودروهاست که آلاینده های خطرناکی مثل سرب تولید می کنند. باید بدانید سرب علاوه بر آثار زیانباری که بر سلامت جسمی افراد دارد و احتمال ابتلا به سرطان و سقط جنین را افزایش می دهد، سلامت روانی افراد را هم تهدید می کند؛ به عنوان مثال بر عملکرد سیستم عصبی تاثیر منفی می گذارد و باعث بروز سردردهای شدید (بویژه در بیماران مبتلا به میگرن) و کم شدن قدرت حافظه می شود.
دکتر شاهین جلفایی، متخصص مغز و اعصاب می گوید: نتایج بررسی های بسیاری نشان می دهد آلودگی هوا بویژه سربی که به دلیل سوخت نامناسب خودروها در هوا پخش می شود، می تواند احتمال تولد کودکان مبتلا به نقص عضو و همچنین اوتیسم و بیش فعالی را دو تا سه برابر افزایش دهد. همچنین هر چه عوارض مسمومیت ناشی از سرب بیشتر شود اختلالات ذهنی افزایش می یابد که به مرور باعث فراموشی های دائم، بیماری های لرزشی و علائمی شبیه جنون خواهد شد.

آلودگی هوا و پرخاشگری
آلودگی هوا با کاهش انرژی و ایجاد خواب آلودگی همراه است و زمینه بروز پرخاشگری را فراهم می کند. در واقع وقتی فرد به دلیل آثار آلودگی هوا که یکی از آنها کمبود اکسیژن است، بی حوصله یا کم حوصله می شود قادر به کنترل خشم خود نیست و عصبی رفتار می کند. به گفته دکتر جلفایی، حتی براساس نتایج پژوهش های انجام شده روی حیوانات در فضای آزمایشی و در شرایطی که اکسیژن رسانی کاهش پیدا کرده بود، متخصصان دریافتند با کاهش انتقال اکسیژن به مغز، رفتارهای پرخطری از حیوانات سر زد.
این وضع درخصوص انسان ها نیز صادق است، به طوری که هر چقدر میزان اکسیژن رسانی به مغز کاهش پیدا کند، برخی نقاط حساس مغز تحریک می شود، در نتیجه اختلالاتی مانند پرخاشگری و البته افسردگی، اختلال در تمرکز و کند شدن عملکرد ذهنی را در پی دارد. همه اینها عواملی هستند که افراد را در موقعیت های اجتماعی و شغلی دچار مشکل می کنند.

تغییر شخصیت ناشی از آلودگی هوا
آلودگی هوا در دراز مدت می تواند شخصیت افراد را هم تغییر دهد؛ مثلا اگر فردی برونگراست، به یک فرد درونگرا تبدیل شود و دیگر مثل سابق اجتماعی و سرزنده نباشد؛ در حالی که به گفته پژوهشگران، در هوای آلوده به علت کاهش اکسیژن و اختلال در عملکرد مغز، فرد به مرور زمان نه تنها مهارت های اجتماعی خود را از دست می دهد، بلکه مدام دچار فراموشی خواهد شد و همین موضوع می تواند زمینه ساز بروز آلزایمر در سنین سالمندی و حتی میانسالی باشد.

وقتی افسرده ها افسرده تر می شوند
آلودگی هوا تاثیر روانی مضاعفی بر بیماران افسرده دارد، قدرت تصمیم گیری آنها را ضعیف می کند و فرد بی انرژی، بی حوصله و خسته است. به گفته این متخصص مغز و اعصاب، همه این عوامل باعث می شوند بیماری افسردگی شدیدتر شود. در عین حال در افراد مضطرب و به اصطلاح استرسی، آلودگی هوا اوضاع را وخیم تر می کند، به طوری که فرد علاوه بر تحمل استرس بیشتر دچار بعضی علائم جسمی مانند تپش قلب و تنگی نفس خواهد شد که منشا عصبی دارد. از طرفی آلودگی هوا باعث می شود مبتلایان به وسواس هم نگرانی های مضاعفی پیدا کنند و مدام به این فکر باشند که دچار بیماری خطرناکی شده اند. همین احساس تشدید بیماری و وسواس، زمینه بروز بیماری دیگری به نام «خود بیمارانگاری» را فراهم خواهد کرد.

شناسایی افراد در معرض خطر
براساس مطالعات علمی، تاثیر آلودگی هوا روی بیمارانی که سابقه اختلال های روانپزشکی دارند بیشتر است، چون امکان تشدید علائم و بیماری افزایش می یابد. همچنین افراد سالخورده به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن و وجود بیماری های زمینه ای مانند فشار خون، بیماری های قلبی ـ عروقی، دیابت و… و کودکان به علت شرایط فیزیکی بدنشان بیشتر در معرض آسیب هستند.
نباید فراموش کنید بروز تحریک پذیری و احساس خستگی دائم ناشی از تنفس هوای آلوده برای کودکان بسیار خطرناک تر است، چون دستگاه عصبی بچه ها در حال رشد است و ریزگردها باعث ایجاد اختلال در آن می شوند.

منچ بازی کنید!
از آنجا که آلودگی هوا یکی از منابع استرس زاست باید با کاهش دیگر استرس ها به سلامت روان مان کمک کنیم. جلفایی در این باره می گوید: مثلا می توانیم تا حد امکان، استرس مان را در مورد شغل یا ترافیک کاهش دهیم، ساعت های استراحت و خوابمان را بیشتر کنیم، به باشگا ه های ورزشی برویم و با ورزش کردن میزان استرس های روزمره را کمتر کنیم و به جای خیابان گردی در هوای آلوده، در خانه با فامیل و دوستانمان دور هم جمع شویم و با بازی های خاطره انگیز مثل دبرنا، پازل، اسم و فامیل، منچ و… لحظات خوشی را رقم بزنیم.
با این اقدامات بظاهر ساده کمک بزرگی به سلامت روان تان خواهید کرد. البته در صورت امکان بهتر است با نصب هواسازها و تهویه های استاندارد در خانه میزان آلاینده ها را کاهش دهید.
منبع: جام جم

ابربرچسب : راههای سقط جنین در هفته های اول بارداری ، روش سقط جنین با دارو گیاهیu200e ، روشهای سقط جنین با داروهای گیاهی ، جلوگیری از سقط جنین با طب سنتی ، روش سقط جنین در ماه اول بارداری ، سقط جنین در ماه اول ، سقط جنین در هفته اول با داروهای گیاهی ، سقط جنین در ماه اول با زعفران ، علائم سقط جنین در ماه اول بارداری ، نشانه های سقط جنین در ماه اول بارداری ، روش سقط جنین در هفته های اول بارداری ، سقط جنین در دو هفته اول بارداری ، روش های سقط جنین در هفته اول بارداری ، سقط جنین ، سقط جنین در ماه اول با قرص ، روش های سقط جنین در ماه اول بارداری ، روشهای سقط جنین در هفته های اول بارداری ، نحوه سقط جنین در ماه اول بارداری ، سقط جنین دو ماهه با قرص ، سقط جنین با آمپول پروستاگلاندین قرص و شیاف ، روشهای سقط جنین در ماه اول حاملگی ، درمان سقط جنین با طب سنتی ، علائم سقط جنین در هفته اول بارداری ، سقط جنین دو ماهه ، روشهای سقط جنین در هفته اول بارداری ، قرص برای سقط جنین سه ماهه ، سقط جنین در ماه اول با دارو گیاهی ، راههای سقط جنین در ماه اول بارداری ، سقط جنین با قرص در ماه اول ، سقط جنین در ماه اول با آمپول ، راه های سقط جنین در ماه اول حاملگی ، روشهای مقاله سقط جنین غیرقانونی در ایران ، روشهای راههای علائم روش دلایل سقط جنین در ماه اول بارداری ، چگونگی سقط جنین در ماه اول بارداری ، راه های سقط جنین در هفته اول بارداری ، دلایل سقط جنین در هفته های اول بارداری ، احکام شرایط سقط جنین در فقه اسلامی ، سقط جنین در هفته های اول بارداری ، قانون آمار قوانین هزینه سقط جنین در ایران ، سقط جنین در هفته اول با دارو ، روش راههای سقط جنین با داروهای گیاهی ، روش سقط جنین در ماه اول حاملگی ، آمپول سقط جنین در هفته دوم ، دلایل علائم سقط جنین در هفته های اول بارداری ، علائم سقط جنین در هفته های اول بارداری ، سقط جنین در هفته ی اول بارداری ، سقط جنین در ماه اول بارداری چگونه است ، داروهای سقط جنین در ماه اول بارداری ، سقط جنین با طب سنتی ، سقط جنین با آمپول پروستاگلندین قرص و شیاف ، راههای روش علائم روشهای سقط جنین در هفته های اول بارداری ، راههای سقط جنین در هفته اول بارداری ، روش سقط جنین در ماه اول با قرص ، سقط جنین با قرص ، روش روشهای سقط جنین در هفته اول بارداری ، سقط جنین در ماه اول حاملگی ، سقط جنین در ماه اول چگونه است ، روش های سقط جنین با داروهای گیاهی ، داروهای سقط جنین در هفته های اول بارداری ، روش سقط جنین با داروهای گیاهی ، قرص سقط جنین سه ماه اول ، راه های سقط جنین در ماههای اول بارداری ، روشهای سقط جنین در ماه اول بارداری ، روش های سقط جنین با داروی گیاهی ، سقط جنین در ماه اول با گیاهان دارویی ، سقط جنین در سه هفته اول بارداری ، سقط جنین در ماه اول با دارو ، دیه حکم روش راههای داروهای سقط جنین دو ماهه ، سقط جنین با قرص در ماه دوم ، روش سقط جنین با گیاهان دارویی ، سقط جنین در ماه اول بارداری ، روش سقط جنین در هفته دوم بارداری ، روش سقط جنین با داروی گیاهی

منبع : hidoctor.ir

آلودگی هوا و تاثیرات منفی روانی آن گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات