ممکن است غرق شدن مان در شبکه های اجتماعی یعنی در زندگی مان یک جای خالی بزرگ احساس می کنیم .

آگهی برای یافتن همدم - آکا

به آخرین جمع مهمانی دوستانه و یا خانوادگی که در آن شرکت کردید ، دقت کنید.سعی کنید اتفاقات آنرا خوب به یاد بیاورید. احتمالا کمتر کسی در آن جمع بوده است که چند بار به تلفن همراه خود سر نزده  و یا برای مدت طولای به آن خیره نشده باشد. حتی گاهی لبخندی هم زده اند و چیزی را با صدای بلند برای بقیه خوانده اند. در اتوبوس و تاکسی و مترو هم وضع همین طور است. افرادی که به گوشی هایشان نگاه می کنند و چیزی می نویسند و چیزی می خوانند.
چند وقت قبل در خبرها خواندم که به زودی مفهوم راننده در ماشین ها از بین می رود نسل ماشین هایی به بازار می آید که خود رانندگی می کند و تو فقط از روی نقشه به آن مقصد را می گویی و منتظر رسیدن می شوی. در این ماشین ها صندلی ها رو به هم گذاشته می شود تا افراد با خیال راحت بنشینند و حرف بزنند اما کسی که می خواهد ماشین های هوشمند را طراحی کند باید ورود موبایل های هوشمند را به آن ممنوع کند در غیر اینصورت چه فایده صندلی های رو به هم وقتی هر کس در تلفن همراهش غرق است!


همین غرق شدن مان در شبکه های اجتماعی یعنی در زندگی مان یک جای خالی بزرگ احساس می کنیم .شاید نداشتن همصحبتی که بتوانیم با آن از هر دری صحبت کنیم .کسی که با او بخندیم ، با او گریه کنیم از خبرهای مهم باهم حرف بزنیم و دریک کلام کسی که کنارش خودمان باشیم. این اتفاق در خانه های ما هم افتاده ، همانطور که در مترو کنار غریبه ها می نشینیم و در گوشی هایمان غرق می شویم ، در خانه هم کنار عزیزانمان باز هم می نشینیم و در گوشی هایمان یا به دنبال اخبار جدید هستیم و در شبکه های اجتماعی سیر می کنیم و یا فیلم و عکس های قدیمی را برای چندمین بار می بینیم.
اینکه در یک محل عمومی همصحبتی نداریم و به جایی پناه می بریم که شاید کلامی و یا نشانی از همراهی پیدا کنیم ، هر چند خوب نیست اما آنقدرها هم آسیب زا نخواهد بود که اگردر خانه مان بنشینیم و نتوانیم همصحبت هم باشیم و به شبکه های اجتماعی پناه ببریم. نمی خواهم در مورد قوانین استفاده از تکنولوژی حرفی بزنم چون تا وقتی جای خالی در زندگی مان وجود دارد آنرا با گزینه های مختلف پر می کنیم پس باید به دنبال این باشیم که جای خالی در خانه مان نگذاریم و آنقدر همصحبت خوبی برای هم باشیم و از همراهی هم لذت ببریم تا فرصتی و رغبتی برای سر زدن به این شبکه ها نداشته باشیم.اما چگونه می شود یک زن و شوهر در چهار دیواری خانه شان همصحبت های خوبی برای هم باشند؟
بخاطر تفاوت های فردی و همین طور جنسیتی ، هم صحبتی زن و مرد کمی دشوار است و باید به این تفاوت ها آگاه باشند و هشیارانه برخورد کنند تا بتوانند به نتیجه ی دلخواه برسند ، نتیجه ای شیرین که همان همصحبتی لذت بخش است اما چیزی که در بیشتر خانواده ها شاهد آن هستیم ، گلایه ی خانم ها از کم حرفی مردان در خانه و حتی خوب گوش ندادن به آنهاست و گلایه مردان از زیاد صحبت کردن خانم ها و حتی چک کردن اینکه شوهرشان به حرفشان گوش می دهد و یا فقط سر تکان داده و خود در خیالات سیر می کند اما مصاحبت لذت بخش زن و شوهر قواعدی دارد:

زن و شوهر نیاز دارند تا باهم حرف بزنند ، لطیفه تعریف کنند و با صدای بلند بخندند ، شعر بخوانند و لذت ببرند و یا هر چیز دیگری که حال شان را خوب کند. اینکه برای خرید خانه باید پس انداز کنند و یا در زمانی خاص به مسافرت برود را بگذارند برای هفته ای یکبار جلسه ی حل مشکلات خانوادگی که از قبل با هم قرار گذاشته اند.بقیه ی موارد مانند یک دوست با هم همصحبت شوند

فقط علاقه مند باش
اول از همه چه خانم ها و چه اقایان اگر دوست دارند شریک زندگی شان را از شبکه های اجتماعی به پای میز گفتگو بکشانند باید کمی در مورد مسائل مورد علاقه ی طرف حساس بوده  و در هنگام صحبت کردن فقط به علایق خود فکر نکنند. مثلا اگر خانمی به کلاس خیاطی می رود و در این مورد حرف می زند ، نیازی نیست همسرش نسبت به خیاطی آگاهی کامل داشته باشد همین که به حرف های او گوش دهد و کمی در هنگام گفتگو خود را فعال نشان دهد ، کافیست یا اگر مردی در مورد فوتبال صحبت می کند ، همسرش می تواند با علاقه گوش کند و یا در کنار او بازی را نگاه کند.


یک گوش شنوا و دیگر هیچ
دومین نکته ای که باید همسران به آن توجه کنند ، نیاز طرف مقابل به گوش شنواست. گاهی همین که همسرمان به حرف ما گوش دهد کافیست. این نکته در مورد خانم ها بیشتر صدق می کند و همیشه حرف نمی زنند تا جواب بشنوند.

اما کم نیستند مردهایی که گلایه از رانندگی بد دیگران و شلوغی پمپ بنزین و غیره را در خانه بیان می کنند تا کسی با مهربانی تنها نگاهشان کند و یا بگوید: حق داری ، خیلی خسته شده ای! به جای آنکه راهکار ارائه دهد که بهتر است صبح ها بنزین بزنی تا صف کوتاه تر باشد!


همصحبتی به روش دوستان
سومین نکته ای که می تواند همسران را به بهترین مصاحب های دنیا تبدیل کند ، حرف زدن تنها برای حرف زدن اسست نه اصلاح روابط و حل مشکلات تلمبار شده از ده سال قبل. زن و شوهر نیاز دارند تا باهم حرف بزنند ، لطیفه تعریف کنند و با صدای بلند بخندند ، شعر بخوانند و لذت ببرند و یا هر چیز دیگری که حال شان را خوب کند. اینکه برای خرید خانه باید پس انداز کنند و یا در زمانی خاص به مسافرت برود را بگذارند برای هفته ای یکبار جلسه ی حل مشکلات خانوادگی که از قبل با هم قرار گذاشته اند.بقیه ی موارد مانند یک دوست با هم همصحبت شوند.
زندگی امروز باعث شده ما همراه برای لحظاتمان کم می آوریم. شاید به زودی در صفحه ی نیازمندی های روزنامه ها به دنبال یک همدم ، همصحبت و کسی بگردیم که بتوانیم ساعتی را کنارش بدون سانسور خودمان باشیم. از علایقمان بگوییم و اگر خواستیم عصبانی شویم و اگر دوست داشتیم بلد بلند بخندیم. این همان چیزیست که اگر به همسرمان بدهیم ، جای خالی نمی ماند تا در شبکه های اجتماعی بخواهد آنرا پر کند. این روزها خیلی ها از تهایی رنج می برند در حالیکه می توانند بهترین دوست را در چهاردیواری خاه داشته باشند.
 

فرآوری: نداداودی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

تبلیغات