بعد از غذا چی می چسبه؟


بعد از غذا

در این گزارش نگاهی به عادتهای بعد از صرف غذا می پردازیم و زمان و اندازه استفاده از هرکدام از عادتها را برای شما بیان می کنیم.


این جمله ها را یا بارها خودمان گفته ایم یا از اطرافیان مان شنیده ایم، «بعد از غذا هیچی به اندازه یه چرت خواب نمی چسبه» ، «بریم دود؟ الان بعد از غذا می چسبه» ،  «یه چایی داغ توی این هوای سرد و بعد این غذای خوشمزه می چسبه» و...   اما بی خبر بودیم از اینکه انجام خیلی از این کارها بعد از غذا، باعث بروز آسیب های جدی می شود.

چای لب سوز: این نوشیدنی پای ثابت قبل و بعد از مهمانی های ناهار و شام است اما حتما شنیده اید که خوردن چای بعد از غذا مشکل ساز است. دلیل آن تاثیر منفی چای روی هضم و جذب پروتئین هاست. از طرفی روی جذب ویتامین ها، به ویژه ویتامین های حساسی مانند ویتامین C و مواد معدنی ای مانند آهن تاثیر منفی دارد. این نکته به ویژه برای افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن بسیار مهم است. بنابراین   یک تا یک ساعت و نیم بعد از غذا می توانید چای نوش جان کنید.

شیر و همراهان آن: اگر مهمانی خیلی باکلاسی بروید، ممکن است به عنوان دسر، کیک همراه با شیر قهوه یا شیر نسکافه بیاورند اما بهتر است از خوردن این دسر پرهیز کنید. شیر کلا غذای نفاخ و ناسازگاری با اغلب ذائقه هاست. در واقع دیرهضم بودن پروتئین و هیدرات کربن های موجود در شیر این حالت را در آن ایجاد کرده است. بنابراین خوردن شیر بعد از غذا، این حالت را تشدید می کند.

ورزش و تحرک زیاد: این تفکر که بعد از خوردن غذا فعالیت بدنی انجام دهیم تا غذا هضم شود، تا حدی درست و غلط است! درست به این دلیل که فعالیت بدنی می تواند به هضم بهتر غذا کمک کند اما مهم نوع و فاصله زمانی ورزش تا غذا خوردن است. ورزش سنگین، استفاده از وسایل مختلف ورزشی و... همگی مضرند. تنها ورزشی که تقریبا می توان آن را تایید کرد، پیاده روی، آن هم حدود نیم ساعت بعد از غذاست.

آب فراوان: پس از غذا نوشیدن آب اندازه دارد. حداکثر تا یک و نیم لیوان آب مشکل ساز نیست اما بیش از آن باعث افزایش اسید معده، ریفلاکس و آسیب به معده می شود. یادمان باشد نوشیدن آب بیش از این مقدار نیز زمینه ساز نفخ است.

دسر بعد از غذا:  فلسفه خوردن دسر بعد از غذا، کمک به هضم بهتر غذاست؛ مثلا یکی از بهترین زمان های خوردن خوراکی های شیرین مثل بستنی، شیرینی تر و... بعد از غذاست. به این دلیل که ترشح آنزیم های معده متعادل شده و غذا بهتر هضم می شود اما خوردن بعضی دسرها بعد از برخی غذاها مناسب نیست؛ مثلا خوردن هندوانه، خربزه، طالبی و گرمک بعد از غذاهایی مثل آش، سوپ، حلیم، کله پاچه و... اصلا درست نیست.
این نکته مختص میوه ها بعد از برخی غذاها نیست. خوردن غذاهای چرب و شیرین همزمان با خوردن میوه ها به دلیل اینکه نفاخ هستند و خوردن میوه های نفاخ همراه آنها باعث تشدید علائم ناشی از نفخ می شود و ضمنا آنزیم های لازم برای هضم آن غذاها با آن میوه ها متناسب نیستند بدین سبب باعث آسیب رسیدن به دستگاه گوارش می شوند و مصرف همزمان غذاهای چرب و شیرین باعث بروز اسهال میگردد.

حمام: برای مهمانی های بعدازظهر، بعد از خوردن غذا، سریع حمام نروید. کمی صبر کنید. حمام رفتن بلافاصله بعد از صرف غذا مضر است. حمام رفتن بعد از غذا، باعث می شود تا عملکرد مغز روی کارهای دیگر غیر از هضم غذا نیز متمرکز شود. علاوه بر اینکه به این ترتیب جریان خون بیشتر متوجه دست ها و پاها به دلیل تحرک بدنی می شود. بنابراین غذا به خوبی هضم و جذب نمی شود.چون هضم و جذب غذا با کمک جریان خون تسهیل می شود.

بعد از غذا چی می چسبه؟ 4/5 10
منبع : همشهری تندرستی

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات