loading...

تسکین درد زایمان با بی حسی اپیدورال


بی حسی اپیدورال یکی از روش های بی حسی زایمان است که از طریق تزریق ماده بی حسی به فضای بین مهره کمری انجام می شود و نسبت به بیهوشی کامل در زایمان مزایای بیشتری دارد.


خانم هایی که برای زایمان عمل سزارین را انتخاب می کنند می توانند از دو روش برای بیهوشی استفاده کنند، بیهوشی عمومی و بی حسی اپیدورال. البته متخصصان بی حسی اپیدورال را به بیهوشی عمومی ترجیح می دهند چون مزایای بیشتری دارد اما در نهایت انتخاب با خود بیمار است.

بی حسی اپیدورال رایج ترین نوع تسکین درد زایمان می باشد. ممکن است اپیدورال در هر بیمارستانی مقدور نباشد، زیرا نیاز به یک متخصص بیهوشی دوره دیده در گذاشتن سوند اپیدورال جهت بی حسی دارد. این روش در تمام زایمان های طبیعی بدون درد مثل هیپنوتیزم، زایمان در آب و طب سوزنی استفاده می شود و در زایمان سزارین هم می توان از این روش بهره برد.

 

تسکین درد زایمان با بی حسی اپیدورال - آکا

روش کار در بی حسی اپیدورال

 بی حسی اپیدورال

قبل از زایمان از فرد خواسته می شود با پشت خمیده، به یک طرف دراز بکشد و یا بنشیند. ماده بی حسی موضعی برای بی حسی کمر، در فضای بیرون طناب نخاعی (فضای اپیدورال) تزریق می شود. حدود 10 تا 20 دقیقه طول خواهد کشید تا دارو اثر کند.

متخصص بیهوشی ابتدا به وسیله یک داروی بی حسی موضعی، پوست شما را بی حس می کند و سپس یک سوند پلاستیکی ظریف را از طریق سوزن، وارد کمر شما می کند. این سوند در فضای بالای پرده ای که نخاع را می پوشاند قرار می گیرد. ورود سوزن موجب احساس گزگز خفیفی در پا های شما می گردد. پس از قرارگیری سوند در محل مناسب، دارو از طریق آن وارد می شود تا اعصابی که از قسمت پایین نخاع می آید، (اعصابی که به رحم، قسمت واژن و پرینه می روند) را بی حس کند. سوند در طول زمان زایمان باقی می ماند تا در صورت نیاز، مقدار بیشتری از بی حسی منتقل شود.

تسکین درد زایمان با بی حسی اپیدورال - آکا

مزایای بی حسی اپیدورال

با استفاده از این روش مقدار کمتری داروی مسکن استفاده می شود

مقدار و نوع دارویی که نیاز دارید، بر حسب مرحله درد شما تنظیم می شود

اخیرا اپیدورال های قابل راه رفتن رایج شده که بیماران را محدود به تخت نمی کند

اپیدورال برای سزارین بسیار رایج است زیرا شما می توانید در طول زایمان هوشیار باشید

دارای عوارض کمی برای نوزاد متولد شده است.

 

معایب بی حسی اپیدورال

در مواردی که زایمان سزارین باید به صورت اضطراری انجام شود یا زمانی که مادر با مشکلات لخته خون مواجه است، انجام اپیدورال امکان پذیر نمی باشد

گاهی اپیدورال باعث از بین بردن حس شما در زمانی که مثانه کاملا پر شده است، می شود بنابراین ممکن است برای خالی کردن مثانه خود نیاز به سوند داشته باشید

ممکن است اپیدورال اعصاب حرکتی را در جایی بی حس کند که برای فشار آوردن مشکل داشته باشید

اپیدورال ممکن است باعث شود با افت سریع فشار خون مواجه شوید که می تواند منجر به افت موقت ضربان قلب بچه شود

مکن است در یک طرف بدن بیشتر از طرف مقابل اثر کند

تب، درد در محل تزریق و خارش ممکن است رخ دهد.

ممکن است روزهای بعد از زایمان، سردرد شدیدی داشته باشید.

 

منع استفاده از بی حسی اپیدورال

البته برخی افراد نباید از بی حسی اپیدورال استفاده کنند. موارد منع به کارگیری این روش شامل وجود عفونت در محل انجام اپیدورال، رضایت نداشتن باردار، بالا بودن فشار مغز واحتمال خطر خونریزی، استفاده مادر از داروهای ضدانعقادی و فشار خون پایین مادر می شود. در مقابل، کسانی که بیماری های سیستمیک مثل بیماری های قلبی و ریوی، سردردهای میگرنی و فشار خون متغیر دارند یا معده شان پر است، باید حتما از روش اپیدورال استفاده کنند.

 

تسکین درد زایمان با بی حسی اپیدورال 4.7/5 17
منبع : فرزند -/ ن.م

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

عوارض بی حسی اپیدورالتبلیغات