تغذیه نوزادان نارس چگونه باید باشد؟ - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد تغذیه نوزادان نارس چگونه باید باشد؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

تغذیه نوزادان نارس چگونه باید باشد؟


تغذیه نوزادان نارس چگونه باید باشد؟
,نوزادان نارس , نوزادان نارس در دستگاه , نوزادان نارس و کم وزن ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

نوزادانی که قبل از هفته 37 بارداری به دنیا می آیند نوزادان نارس نامیده می شوند. این نوزادان کم وزن هستند و تمامی نیازهای خود را از بدن مادر دریافت نکرده اند بنابراین از نوزادان نارس در دستگاه های ویژهای مراقبت می شود.


نوزادان نارس به نوزادنی گفته می شود که قبل از هفته 37 بارداری متولد شوند. علل مختلفی برای نارس شدن نوزادان وجود دارد. احتمال نارس بودن نوزادان در چند قلوزایی بسیار زیاد است. عوامل مختلفی در تولد نوزادان نارس موثرند. عوامل روانی و عاطفی و آمادگی والدین برای تولد نوزاد خواسته یا ناخواسته یکی از عوامل قابل تامل است. میزان تحصیلات والدین و میزان آگاهی مادر در تغذیه دوران بارداری و شیردهی، چگونگی ویار و نحوه زایمان به خصوص زایمان زودرس سزارین، چند قلوزایی  نیز می تواند در تولد نوزادان نارس موثر باشد.

نوزادان نارس معمولا در بخش مراقبت های ویژه نوزادان نگهداری می شوند. در این بخش نوزادان از نظر دریافت مواد غذایی و مایعات تحت نظر قرار می گیرند. گرم کننده ها باعث می شوند که دمای بدن نوزاد ثابت بماند و سبب می شوند که نوزاد انرژی کمتری صرف گرم نگهداشتن بدن خود کند. هوای مرطوب نیز باعث می شود که نوزاد از طریق پوست خود آب از دست ندهد.

 

,نوزادان نارس , نوزادان نارس در دستگاه , نوزادان نارس و کم وزن ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

نکات تغذیه ای:

نوزادانی که قبل از 34 هفته به دنیا می آیند معمولا ازنظر تغذیه با شیشه یا استفاده از شیر مادر ناتوانی دارند. این مشکل به دلیل عدم تنظیم همزمان فرآیندهای  بلع، تنفس و مکیدن است.

مشکلات دیگری ممکن است با مکیدن شیر مادر نوزاد تداخل داشته باشد که شامل موارد زیر است:

• مشکلات تنفسی

• سطح پایین اکسیژن

• مشکلات جریان خون

• عفونت خونی

 

نوزادان نارسی که بسیار کوچک یا بیمار هستند ممکن است نیاز به دریافت مواد غذایی و مایعات از طریق تغذیه وریدی داشته باشند. با قوی ترشدن نوزاد او قادر خواهد بود شیر یا فورمولا را از طریق لوله ای دریافت کند که از دهان یا بینی او به معده اش می رود. این نوع تغذیه گاواژ نامیده می شود. مقدار گاواژ به تدریج افزایش می یابد. این روند تدریجی احتمال بروز عفونت روده در نوزاد را کاهش می دهد. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند کمتر در معرض عفونت روده قرار می گیرند. نوزادانی که در هفته 34 یا بعد از آن متولد می شوند، معمولا می توانند از شیشه شیر یا شیر مادر استفاده کنند. با این حال شیر مادر برای آن ها در ابتدا آسان تر است؛ زیرا با استفاده از شیشه شیر ممکن است نتوانند جریان شیر شیشه را تحمل کنند و دچار وقفه تنفسی شوند.

 

نیازهای تغذیه ای

نوزادان نارس دارای ناتوانی حفظ تعادل مایعات بدن خود هستند. این نوزادان ممکن است دچار کم آبی یا پرآبی شوند

• این نوزادان ممکن است آب بیشتری از طریق پوست یا سیستم تنفسی خود به نسبت نوزادان دیگر از دست دهند.

• کلیه های نوزادان نارس به حدی رشد نکرده است که تعادل آب را در بدن حفظ کند.

• گروه بخش مراقبت های ویژه نوزادان میزان ادرار نوزاد را از طریق توزین پوشک نوزاد تحت نظر می گیرند تا از تعادل دفع آب از بدن نوزاد و دریافت مایعات نوزاد اطمینان حاصل نمایند.

• همچنین آزمایش خون انجام می گیرد تا سطح الکترولیت های خون نوزاد کنترل شود.

 

,نوزادان نارس , نوزادان نارس در دستگاه , نوزادان نارس و کم وزن ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

نوزادانی که در هفته 34 یا بعد از آن متولد می شوند، معمولا می توانند از شیشه شیر یا شیر مادر استفاده کنند. با این حال شیر مادر برای آن ها در ابتدا آسان تر است؛ زیرا با استفاده از شیشه شیر ممکن است نتوانند جریان شیر شیشه را تحمل کنند و دچار وقفه تنفسی شوند

برای نوزادانی که زود متولد می شوند و وزن تولد آن ها بسیار کم است شیر مادر نوزاد بهترین نوع تغذیه است

• شیر مادر نوزاد باعث حفاظت نوزاد در مقابل عفونت و مرگ ناگهانی می شود.

• فورمولاهای (شیرخشک های) مخصوص نوزادان نارس به کار می رود. این فورمولاها دارای چربی و پروتئین بیشتر است تا نیازهای نوزاد نارس در حال رشد را تامین کند.

نوزادان نارس بزرگتر ( 34 تا 36 هفته ) ممکن است فرمولای معمولی را تحمل کنند. 

 

نوزادان نارس به اندازه کافی در رحم نمانده اند تا مواد غذایی را که نیاز دارند ذخیره کنند. بنابراین نیاز به مکمل های غذایی دارند

• نوزادانی که از شیر مادر استفاده می کنند نیاز به استفاده از مکمل غنی کننده شیر مادر دارند که با شیر مادر مخلوط شود. این مکمل به آنها پروتئین، کالری، آهن، کلسیم و ویتامین بیشتری می دهد.

• نوزادانی که از فرمولا برای آنها استفاده می شود نیاز به دریافت مکمل های ویتامین های A، C، D، و فولیک اسید دارند.

• بعضی نوزادان حتی بعد از مرخص شدن از بیمارستان نیاز به دریافت مکمل های غذایی دارند. برای نوزادانی که شیر مادر می خورند، دریافت مکمل ها به معنای دریافت 1 تا 2 بطری شیر مادر غنی شده است. بعضی نوزادان برای رشد نیاز به دریافت مکمل های بیشتری به نسبت بقیه دارند. بعد از هر بار شیر دادن به نوزاد او باید احساس راحتی کند. نوزادان باید 6 تا 8 بار دفع مدفوع و 6 تا 8 پوشک خیس شده در روز داشته باشند. مدفوع آبکی یا خونی، یا استفراغ نشانه وجود مشکل است.

 

 

,نوزادان نارس , نوزادان نارس در دستگاه , نوزادان نارس و کم وزن ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

افزایش وزن

افزایش وزن به طور دقیق برای نوزادان اندازه گیری می شود

• در بخش مراقبت های ویژه نوزادان، نوزادان هر روز وزن می شوند.

طبیعی است که نوزادان در چند روز اول به دنیا آمدن کاهش وزن داشته باشند.

 

• اکثر نوزادان نارس پس از چند روز اول تولد شروع به افزایش وزن می کنند.

افزایش وزن مطلوب به اندازه کودک، تعداد هفته هایی که نوزاد در رحم بوده است و سلامت نوزاد بستگی دارد

• این افزایش وزن می تواند 5 گرم در روز برای نوزادان بسیار کوچک 24 هفته ای یا 20 گرم در روز برای نوزاد 33 هفته ای باشد.

• بطور متوسط نوزاد باید 15 گرم در روز افزایش وزن داشته باشد.

 

,نوزادان نارس , نوزادان نارس در دستگاه , نوزادان نارس و کم وزن ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

نوزادان نارس تا زمانیکه اضافه وزن مداوم و ثابت روزانه در محیط خارج از انکوباتور( گرمخانه) را نداشته باشند از بیمارستان مرخص نمی شوند. بعضی بیمارستان ها قانونی دارند که مشخص می کند کودک چه مقدار افزایش وزن قبل از مرخص شدن باید داشته باشد. به طور کلی نوزاد باید قبل از ترخیص از بیمارستان حداقل 8/1 کیلوگرم وزن داشته باشد.

تغذیه نوزادان نارس چگونه باید باشد؟ 2.5/5 2
منبع : تبیان -/ ن.م
تغذیه نوزادان نارس چگونه باید باشد؟ گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات