بهترین زمان مصرف دارو ها - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بهترین زمان مصرف دارو ها ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

بهترین زمان مصرف دارو ها


بهترین زمان مصرف دارو ها
,دارو , دارو شناسی , انواع دارو ها ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

دارو هایی که پزشکان برای درمان بیماری ها تجویز می کنند بهتر است در زمان مناسبی مصرف شوند تا نیجه خوبی به بیمار بدهد و موثر باشد. در این مطلب زمان مناسب مصرف برخی دارو ها را معرفی می کنیم.


مصرف روزانه دارو یکی از کارهایی است که عده زیادی از مردم به دلیل بیماری مجبورند انجام دهنداما آیا می دانید هر دارویی را باید در زمان مناسبش مصرف کرد؟ تحقیقات نشان داده خوردن دارو ها در زمان نادرست نه تنها اثر آنها را کم می کند بلکه در بعضی موارد ممکن است برای بدن مضر باشد. برای مثال خوردن داروهایی مانند دارو ی درمان آرتروز، پوکی استخوان یا سوزش معده در زمان مناسب می تواند تاثیر شگفت انگیزی روی میزان اثر آنها داشته باشد و زمان بهبود شما را به طور چشمگیری کاهش دهد.  

در این مطلب کارشناسان زمان مناسب مصرف دارو را بیان می کنند. البته توصیه ما این است که حتما قبل از به کار بردن پیشنهادها با پزشک خود مشورت کنید.

,دارو , دارو شناسی , انواع دارو ها ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

داروهایی که قبل از غذا مصرف شود:

مکمل های آهن

یک لیوان آب پرتقال بهترین نوشیدنی همراه با مصرف قرص های آهن است. ویتامین C میزان جذب آهن را افزایش می دهد. محیط اسیدی که آب میوه در معده ایجاد می کند، کمک می کند تا آهن کاملا جذب شود. اگر مصرف مکمل های آهن با شکم خالی، حالت تهوع ایجاد می کند، آن را با غذا مصرف کنید.

اگرچه جذب آهن مقداری کم می شود اما بی خاصیت نخواهد بود. آهن در صورت مصرف با داروی دیگر می تواند اثر متقابل بگذارد؛ از جمله مانع از جذب مکمل های کلسیم، داروهای تیروئید، مولتی ویتامین ها و آنتی بیوتیک ها می شود. اگر علاوه بر قرص آهن، داروی دیگری نیز مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید تا زمان مصرف داروها را مشخص کند.

دارو های فشارخون

به طور معمول، فشارخون هنگام صبح بالاتر است. بنابراین برای تنظیم کردن فشارخون طی روز، دارو را صبح مصرف کنید.

داروهای تیروئید

مصرف ناشتای این دارو نتیجه بخش تر است. اما اگر داروهای دیگری تجویز شده یا داروهای او تی سی مصرف می کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای رفلکس و سوزش سردل

این داروها باید قبل از مصرف غذا خورده شود. لازم است دارو کمی قبل از صبحانه مصرف شود.

داروهای پوکی استخوان

متداول ترین داروهایی که برای درمان پوکی استخوان تجویز می شوند «بی فسفونات ها» هستند که از تحلیل استخوان ها پیشگیری می کنند. نکته کلیدی در مورد مصرف بی فسفونات ها این است که این داروها به میزان بسیار کمی جذب بدن می شوند.  دلیل این موضوع هم کاملا مشخص است، زیرا این داروها به خوبی در مایعات به خصوص در روغن ها و چربی های موجود در معده حل نمی شوند، بنابراین بهترین زمان برای مصرف این داروها بعد از بیدار شدن از خواب است که شکم شما بعد از گذراندن چند ساعت در طول خواب شبانه خالی شده است.

این دارو ها چه با دوز هفتگی یا ماهانه باید ناشتا و اول صبح مصرف شود. تنها یک نوع داروی پوکی استخوان است که قبل از خواب مصرف می شود، اما به ندرت تجویز می شود.

,دارو , دارو شناسی , انواع دارو ها ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

داروهایی که باید بعد از غذا مصرف شود

مولتی ویتامین ها

چربی موجود در غذا کمک می کند تا ویتامین های حلال در چربی D،E،K و A جذب شود. مولتی  ویتامین ها انرژی زاست بنابراین اول صبح مصرف کنید که به انرژی نیاز دارید نه در شب که وقت آرامش است. اگر مکمل های آهن یا کلسیم، داروهای تیروئید یا آنتی بیوتیک را جداگانه مصرف کنید، جذب آن در سیستم گوارشی با مشکل مواجه خواهد شد. شاید پزشک توصیه کند ویتامین را بعد از ناهار و داروهای دیگر را هنگام صبح با فاصله مصرف کنید تا بدن بتواند هر دارو را سوخت و ساز کند.

دارو های رفع احتقان و حساسیت

گرفتگی بینی و علایم شایع حساسیت مانند خارش چشم در اول صبح بیشتر است. مصرف این داروها پس از صبحانه کمک خواهد کرد تا سینوزیت از بین برود و طی روز احساس گرفتگی کمتری داشته باشید. از مصرف این داروها هنگام ظهر یا عصر بپرهیزید زیرا باعث بی خوابی می شود.

پروبیوتیک

همیشه این دارو را پس از خوردن غذا مصرف کنید. ماده غذایی در معده کمک خواهد کرد تا میزان جذب آن افزایش یابد.

دارو های کلسترول

کبد هنگام خواب شب کلسترول زیادی تولید می کند. مصرف دارو پس از شام کمک می کند تا کبد میزان کلسترول خون را حفظ کند. ز

دارو های ضد افسردگی

اگر داروی ضدافسردگی باعث خواب آلودگی شما می گردد و علاوه بر آن داروی کلونوزپام را مصرف می کنید، با غذا این داروها را مصرف کنید که موجب درد معده در شما نشود.

,دارو , دارو شناسی , انواع دارو ها ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

مصرف دارو قبل از خواب

دارو های خواب

برای پیشگیری از چرت زدن طی روز قرص خواب را قبل از وقت خواب مصرف کنید.

دارو های ضد اضطراب 

داروهای ضد اضطراب و صرع را در شب مصرف کنید، زیرا این داروها موجب خواب آلودگی شما می گردد.

نکات مفید:

قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی، از نیاز به مصرف آن مطمئن شوید. زیرا هر آنتی بیوتیک دارای اثربخشی خاص و دوز مصرف ویژه است. با دارو، گریپ فروت یا آب آن مصرف نشود. زیرا این میوه دارای ماده خطرناکی است که روند تأثیرگذاری برخی داروها از جمله داروهای قلبی را مختل می کند. داروهای سردرد به ویژه میگرن را به محض بروز درد باید مصرف کرد. 

بهترین زمان مصرف دارو ها 5/5 5
منبع : عصر ایران -/ ن.م

ابربرچسب : درمان گرفتگی بینی نوزاد ، علت گرفتگی بینی در بارداری ، رفع گرفتگی بینی در زنان باردار ، گرفتگی بینی کودک در خواب ، گرفتگی بینی نوزاد سه ماه ، درمان گرفتگی بینی زنان باردار ، گرفتگی بینی در بارداری ، درمان گرفتگی بینی بعد از عمل ، رفع گرفتگی بینی در کودکان ، گرفتگی بینی در نوزادان ، علت گرفتگی بینی در دوران بارداری ، گرفتگی بینی شبانه ، گرفتگی بینی کودک یک ساله ، درمان علت گرفتگی بینی در زمان بارداری ، درمان گرفتگی بینی در بارداری ، رفع گرفتگی بینی بعد از عمل ، رفع گرفتگی بینی نوزادان ، دلایل گرفتگی بینی در کودکان ، گرفتگی بینی شیرخواران ، گرفتگی بینی نوزاد یک ماهه ، گرفتگی بینی در کودک ، گرفتگی بینی در زمان بارداری ، گرفتگی بینی و بارداری ، علت گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی ، علت گرفتگی بینی کودکان در شب ، گرفتگی بینی شیرخوار ، گرفتگی بینی در کودکان هنگام خواب ، گرفتگی بینی نوزاد 5 ماهه ، علت گرفتگی بینی نوزاد در شب ، علت رفع گرفتگی بینی کودکان ، علت گرفتگی بینی بعد از عمل ، درمان گرفتگی بینی در نوزادان ، درمان گرفتگی بینی در کودکان ، راههای درمان گرفتگی بینی در نوزادان ، علت گرفتگی بینی نوزادان ، علل گرفتگی بینی در کودکان ، علت درمان رفع درمان گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی ، راه درمان گرفتگی بینی کودکان ، درمان گرفتگی بینی در دوران حاملگی ، درمان گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی ، گرفتگی بینی نوزاد ، گرفتگی بینی پس از عمل ، گرفتگی بینی کودکان زیر یک سال ، رفع گرفتگی بینی در نوزادان ، رفع گرفتگی بینی کودکان ، گرفتگی بینی بعد عمل ، گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی ، گرفتگی شدید بینی در کودکان ، گرفتگی بینی کودکان هنگام خواب ، درمان گرفتگی بینی در حاملگی ، گرفتگی بینی بعد از عمل ، درمان علت رفع گرفتگی بینی در کودکان ، گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی ، گرفتگی بینی نوزاد 3 ماهه ، گرفتگی بینی ، علت گرفتگی بینی در کودکان ، گرفتگی بینی بارداری ، گرفتگی بینی در شیرخواران ، درمان گرفتگی بینی در دوران بارداری ، گرفتگی بینی نوزادان ، گرفتگی بینی در دوران بارداری ، علت گرفتگی بینی در نوزادان ، گرفتگی بینی نوزاد یک ماه ، گرفتگی بینی کودکان ، گرفتگی بینی در کودکان ، رفع گرفتگی بینی در بارداری ، گرفتگی بینی کودکان در خواب ، گرفتگی بینی در نوزاد ، گرفتگی بینی کودکان در شب ، رفع علل دلایل گرفتگی شدید بینی در کودکان ، درمان گرفتگی بینی کودک ، درمان گرفتگی بینی نوزادان ، گرفتگی بینی بعد از عمل انحراف بینی ، گرفتگی بینی نوزاد سه ماهه

بهترین زمان مصرف دارو ها گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات