چالش جدید فیسبوکی با نام دماغ طبیعی من - آکا

چالش جدید فیسبوکی با نام دماغ طبیعی من


,چالش , انواع چالش , انواع چالش های باحال ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

در پی چالش هایی که در فضای مجازی راه افتاده است این بار نوبت به بینی های عمل شده رسیده است. چالش جدید فیسبوکی با نام دماغ طبیعی من به تازگی در فضای مجازی سر و صدایی به پا کرده است.


با گسترش شبکه های اجتماعی هر روز شاهد برپایی چالش های متفاوتی در فضای مجازی هستیم. با توجه به اینکه عمل زیبایی بینی در کشور ما آمار بالایی دارد چالش جدیدی که در شبکه های مجازی به راه افتاده، تبلیغ و طرفداری از طبیعی بودن است، طبیعی بودن بینی و نسپردن آن به تیغ تیز جراحی. چالش ی که موافقان و مخالفان خاص خود را دارد و هر کس در مورد آن نظری دارد.

,چالش , انواع چالش , انواع چالش های باحال ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

"دماغ طبیعی من"؛ چالش متفاوتی است که به تازگی در شبکه های مجازی راه افتاده. در این کمپین، قرار است زنان ایرانی که بینی شان را به تیغ جراحی نسپرده اند، با فرستادن عکسی برای این صفحه، از طبیعی بودن، معمولی بودن و همرنگ نشدن با جماعت، طرفداری کرده و کسانی را که در دوراهی عمل جراحی زیبایی یا مقاومت در برابر این وسوسه هستند را به مکث بیشتر برای تصمیم گیری دعوت کنند.

در این چالش آمده است: "معمولا تلقی از زیبایی را برآیندی از سلیقه های عمومی شکل می دهد که نسبی و به تناسب جامعه و زمان متفاوت است. گاه معیارهای زیبایی از طریق تبلیغات، رسانه ها یا شیوه های دیگر، چنان بر اذهان تحمیل می شود که رسیدن به زیبایی قراردادی به هرقیمت ممکن به خواسته و آرزویی همگانی تبدیل می شود. زیبا بودن، گویی که وظیفه ازلی و ابدی زنان باشد، فشار روانی زیادی را بر زنان جامعه تحمیل می کند. البته این مشکل مختص جامعه ایران و زنان ایرانی نیست اما شمار بالای جراحی های زیبایی خصوصا زیباسازی بینی، نمایشگر عمق مساله در کشور ماست. چند درصد از دختران و زنان ایرانی هنوز بینی خود را به تیغ جراح نسپرده و تن به تعریف های تحمیلی نداده اند؟ اگر علاقمندید، عکسی از بینی طبیعی و جراحی نکرده خود بگیرید و برای ما بفرستید. لزومی برای نمایش تمام چهره خود ندارید. عکس های شما در آلبوم عکس این صفحه به نمایش گذاشته خواهد شد. با تشکیل آلبومی از عکس بینی های طبیعی، اعتراض می کنیم به باوری که زیبایی را تنها در یک شکل و فرم خاص تعریف می کند و آن را با تیغ جراحی بر صورت های ما می نشاند."

,چالش , انواع چالش , انواع چالش های باحال ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

در پی این دعوت، افراد زیادی با فرستادن عکس، بازنشر این مطلب در صفحه شخصی شان و لایک زدن و نظر گذاشتن، از چنین حرکتی استقبال کرده اند و البته مخالفت هایی هم با آن صورت گرفته است. مخالفان این حرکت، به "حق تسلط فرد بر بدن" اشاره کرده و معتقدند نباید افراد را از چنین تصمیم هایی که درباره بدن خودشان می گیرند بازداشت. بعضی از مخالفانی که در این صفحه نظر گذاشته اند به مواردی اشاره می کنند از جمله این که "از نظر چهره شناسی ایرانیها تقریبا بینی های بزرگی دارن"، "وقتی علم اونقدر پیشرفت کرده که میشه با جراحی زیبایی بینی که مشکل داره رو بهتر کرد، چه اشکالی داره"، "عقیده دارم هر کسی حق داره برای ظاهر خودش تصمیم بگیره و اگر جراحی بینی بهش حس بهتری می ده هیچ مخالفتی باهاش ندارم" ....

در مقابل، حامیان این حرکت می گویند مساله فراتر از سلیقه شخصی افراد بوده و انواع عمل جراحی زیبایی که روز به روز هم دایره وسیعتری پیدا می کند، از طرف جامعه به افراد تحمیل می شود. بعضی از نظرها به مواردی از این فشارهای هنجاری اشاره می کنند: "من بینیم رو عمل کردم نه بخاطر اینکه خوشگل بشم، دلیل اول به خاطر اینکه از دست متلک گفتن های بعضی از هم استانی های بی فرهنگم راحت بشم"، " در جامعه ما آدم ها دقیقا بر اساس شکل و ظاهر برخورد و رفتار میکنند و هرچی خوشگلتر باشی انگار بهتری هستی"، "شوهر من معتقده چند وقت دیگه منو می ذارن تو موزه، چون احتمالا تنها کسی ام که هم بینیم زشته و هم علاقه ای به عملش ندارم". درواقع به عقیده حامیان این چالش، چنین حرکت هایی لازم است تا تلنگری به زنان و مردان جامعه زده شود و آنها را درباره این که چقدر از این عمل ها به افراد تحمیل شده و حتی کسانی که تمایلی به این کار ندارند را درگیر می کند آگاه کند.

,چالش , انواع چالش , انواع چالش های باحال ,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

مشکل ما، نپذیرفتن تفاوت هاست

دکتر مریم رسولیان، روانپزشک با بیان این که اقدامی مانند فراخوان عکس چهر ه هایی با بینی عمل نشده، می تواند در طرح اجتماعی موضوع موثر باشد، به خبرآنلاین می گوید: با این حال نباید توقع داشته باشیم که با چنین تلنگرهایی، وضعیت کاملا تغییر کند. شرایطی که امروزه با آن مواجهیم و شاهد روند رو به رشد انواع جراحی زیبایی، تزریق ژل و بوتاکس و لیپوساکشن هستیم تنها به یک علت به وجود نیامده که حالا تنها با چنین حرکتی متوقف شود.

این روانپزشک درباره این که چرا گرایش به جراحی زیبایی مخصوصا جراحی بینی در بین زنان ایرانی به این میزان رو به افزایش است، می گوید: در جامعه ای که افراد سعی می کنند با استانداردهای تطبیق شده حرکت کنند، از نظر آراستگی ظاهری با سلیقه غالب در جامعه هماهنگ شده و خودشان را با دیگران همسان کنند، باید دانست مشکل فراتر از یک سلیقه شخصی است که کسی بخواهد اعضای بدنش را به تیغ جراحی بسپارد. این که یک عده از افراد از حق تسلط بر بدنشان استفاده کرده و بخواهند عمل جراحی انجام دهند جای خود دارد اما هنگامی که با یک اپیدمی مواجهیم باید از نظر روانشناسی و همچنین جامعه شناسی آن را ریشه یابی کرد.

او به "همسان سازی" اشاره می کند و توضیح می دهد: به نظر می رسد جامعه ما در شرایطی قرار گرفته که پذیرش عقیده، روش زندگی و حتی سلیقه متفاوت افراد نیز وجود ندارد، در چنین وضعیتی افراد سلب هویت شده، تفاوت های فردی کمرنگ می شوند و تنوع قابل پذیرش نیست، همه باید همانند هم باشند تا مورد مقبولیت قرار بگیرند. می توان گفت نوعی خشونت روانی ایجاد می شود و افراد به دلیل پذیرفته شدن از سوی دوستان و آشنایان و گاهی با تحمیل آنها مجبور می شوند ظاهرشان را تغییر دهند. این در حالی است که در یک جامعه سالم، افراد فرصت این را دارند که با سلایق متفاوتشان زندگی کنند، افکار و ایده هایشان را بروز دهند، تنها با ظاهرشان سنجیده نشوند و بتوانند با انواع فعالیت های دیگری که در جامعه دارند به خودشکوفایی برسند و نیازشان برای دیده شدن و مطرح شدن را برطرف کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره می کند: میل به دیده شدن یک میل طبیعی است و اگر فرصت های سالم و درستی برای بروز آن وجود نداشته باشد، این میل به بیراهه می رود. درواقع اگر قرار است این رویه را اصلاح کنیم و نگوییم چرا بیشترین میزان جراحی و بیشترین میزان استفاده از لوازم آرایشی را داریم، لازم است زیرساخت ها را اصلاح کنیم و همانطور که در کشورهای دیگر افراد می توانند خواسته ها و سلایقشان را مطرح و پیگیری کنند، در کشور ما هم چنین فرصت های اجتماعی و فرهنگی فراهم شود.

دکتر رسولیان درباره میزان کارایی و تاثیرگذاری اقداماتی مانند فراخوان عکس "دماغ طبیعی من" نیز می گوید: این که یک معضل اجتماعی از این طریق مطرح می شود جای توجه دارد اما باید هشیار بود که خود این حرکت یک عکس العمل اجتماعی ناشی از احساس منفی، انتقام گیری یا نادیده گرفتن تصمیم شخصی افراد و سرزنش کردن کسانی که عمل زیبایی انجام داده اند نباشد. گاهی روش هایی که برای یک مبارزه اجتماعی در پی گرفته می شود ممکن است هدف درستی داشته باشند اما به بیراهه روند به عنوان مثال در این حرکت، نباید ارزش گذاری خاصی صورت بگیرد بلکه باید فرصتی باشد که افراد به خودآگاهی برسند و بپذیرند که می توان متفاوت بود و تسلیم فشارهای هنجاری جامعه نشد. اینگونه فضاها فرصت خوبی برای کسب خودباوری افراد هستند اما کافی نیستند و لازم است اقدامات زیربنایی تری صورت بگیرد و سیاستگذاران با درک این هشدارها، اقدامات لازم را برای گذر از این مشکل انجام دهند. لازم است یادآوری کنم این معضل لاینحل نیست و با کمی تدبیر و برنامه ریزی می توانیم از آن عبور کنیم.

نه تحمیل کنیم نه سرزنش

دکتر عبدالجلیل کلانترهرمزی، فوق تخصص جراحی پلاستیک نیز با اشاره به پیشینه عمل جراحی بینی و فراگیر بودن آن در کشورهای مختلف می گوید: بیش از ۵۰ سال است که عمل جراحی بینی در تمام جوامع انجام می شود، در آن زمان در کشورهای خارجی نسبت به این که چرا کسی می خواهد چنین عملی را انجام دهد آزمایش های جسمی و روانی زیادی انجام می شد و این عمل به سختی انجام می گرفت اما طی سی سال گذشته این موضوع عمومیت یافته و بررسی های کمتری پیش از عمل روی بیمار انجام می شود.

او درباره شیوع این عمل در ایرانی ها به خبرآنلاین می گوید: ما با موارد متعددی از درخواست برای عمل جراحی زیبایی بینی روبه رو هستیم که اصلا لزومی برای جراحی در کار نیست و از نظر علمی و پزشکی نیازی به انجام عمل نیست. این موارد بنا به تمایلات و درخواست اشخاص است و افراد گمان می کنند با این کار می توانند وضعیت شغلی یا ارتباطی شان را بهبود بخشند، موفقیت های بیشتری به دست بیاورند، زیباتر شوند و روحیه بهتری داشته باشند.

این متخصص تاکید می کند: این موضوع مثل سایر کشورهای دیگر، در ایران نیز در بین زنان طرفداران بیشتری دارد به طوری که می توان گفت از هر ۱۰ مراجعه کننده، ۹ نفر زن و یک نفر مرد هستند. البته مدتی پیش این روند در مردها افزایش یافته بود که الان دوباره به همان نسبت طبیعی برگشته و از آنجا که اصولا زنها بیشتر به ظاهرشان توجه نشان می دهند، همچنان آنها هستند که بیشترین متقاضیان جراحی زیبایی بینی هستند.

دکتر کلانترهرمزی همچنین از آرام تر شدن روند جراحی بینی خبر می دهد: در سه چهار سال گذشته شاهد فروکش کردن تب جراحی زیبایی بینی در بین زنان هم هستیم که نشان می دهد آگاهی رسانی ها بیشتر بوده است. الان مشورت پذیری مراجعه کنندگان بیشتر شده و هنگامی که با مراجعه کننده ای صحبت کرده و به او می گوییم نیازی به عمل جراحی ندارد، از این کار منصرف می شود در حالی که در گذشته با اصرارهای بسیار بیشتری روبه رو بودیم.

او همچنین از این می گوید که بعضی از افراد مراجعه کننده به ویژه زنان، خودشان راضی به انجام عمل نیستند و به اصرار دوست، همسر یا سایر اعضای خانواده برای جراحی زیبایی مراجعه می کنند.

دکتر کلانترهرمزی در پاسخ به این سوال که به عنوان یک جراح، با چنین عمل هایی موافق است یا مخالف، تاکید می کند: جراحی زیبایی یک رشته علمی مبتنی بر تجربیات و موفقیت های فراوانی است که باید در جای خودش مطرح شود. من به طور کلی با هرگونه افراط یا تفریط مخالفم. معتقدم از سویی باید آگاه سازی در سطح وسیع تری انجام شود تا افراد به دلیل چشم وهم چشمی یا همسو شدن با هنجارهای جامعه، این عمل را به خودشان تحمیل نکنند و از سوی دیگر معتقدم نباید افرادی را که به هر دلیل فیزیکی یا روحی به چنین عمل هایی نیاز دارند محروم و آنها را سرزنش کرد.

دماغ طبیعی من، بدن طبیعی من

گفته های این متخصص درباره آرام تر شدن موج جراحی بینی در ایران، اظهار امیدواری درباره این که می توان از این فضای ایجاد شده عبور کرد و مثال ملموس تر آن یعنی طراحی صفحه ای اعتراضی به نام "دماغ طبیعی من" و استقبال و همراهی زنان در فرستادن عکس های بینی طبیعی شان به این فراخوان، می توانند این امیدواری را ایجاد کنند که زنان ایرانی در حال گذر از التهابی به نام جراحی زیبایی بینی هستند که چندین سال است ایجاد شده و شدت گرفته است.

با این حال نگرانی های دیگری مطرحند که از کنار آنها هم نمی توان به سادگی گذشت؛ نگرانی از رواج انواع جراحی های زیبایی در نقاط دیگر بدن، کاشت ها و تزریق های گوناگون، انواع و اقسام روش های لاغری و رژیم های افراطی و ...

اگر کمی جدی تر به هر کدام از این موارد که به وفور در اطرافمان تبلیغ می شوند نگاه کنیم، می بینیم هشدارهایی هستند که گوشزد می کنند باید ریشه ای تر به این مساله نگاه کرد. گوشزد می کنند ببینیم فضاهای علمی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی چرا و چقدر خلوت شده که مطب متخصصان زیبایی اینطور شلوغ شده؟ ببینیم مشکل کجاست و اعتماد به نفس زنان ایرانی کجا گم شده که می خواهند آن را در کلینیک های جراحی زیبایی پیدا کنند؟

ببینیم چه شده که مقاومت در برابر عمل زیبایی روحیه ای قهرمانانه لازم دارد؟ در رسانه هایمان، در تلویزیون و سینما، چقدر زنان موفق معرفی می شوند که به جای پروتز و لیزر و تیغ جراحی، با نتیجه تلاش هایشان احساس رضایت می کنند؟ چقدر فرصت برای دیده شدن پیش پای افراد گذاشته می شود که توجه افراطی به ظاهرشان نداشته باشند و هویت فردی شان را از روش های دیگری نشان دهند و تقویت کنند؟ این حرکت ها گوشزد می کنند که ببینیم باید چکار کرد که در آینده، به جای کمپینی برای دفاع از "بینی طبیعی"، نیاز نباشد به حرکتی اجتماعی برای دفاع از "بدن طبیعی" برسیم؟ 

چالش جدید فیسبوکی با نام دماغ طبیعی من 2.3/5 11
منبع : نامه نیوز -/ ن.م

ابربرچسب : جراحی زیبایی چال صورت ، جراح زیبایی بینی های گوشتی ، عکس فیلم هزینه عمل جراحی زیبایی واژن ، جراحی زیبایی دستگاه تناسلی زن ، قیمت جراحی زیبایی فک ، جراحی زیبایی فک بالا ، جراحی زیبایی شکم ، فیلم جراحی زیبایی واژن ، جراحی زیبایی بینی آقایان ، بازی جراحی زیبایی صورت ، انواع جراحی زیبایی صورت ، عکسهایی از جراحی زیبایی بینی ، جراحی زیبایی گوش در شیراز ، بهترین عمل جراحی زیبایی بینی های گوشتی ، جراحی زیبایی بینی با عکس ، هزینه عمل جراحی زیبایی فک ، جراحی زیبایی پوست صورت ، جراحی زیبایی ناحیه تناسلی زنان ، جراحی زیبایی فک پایین ، جراحی زیبایی فک ، قیمت جراحی زیبایی چشم ، هزینه جراحی زیبایی بینی های گوشتی ، جراح زیبایی شکم ، عکس از جراحی زیبایی بینی ، عمل جراحی زیبایی چشم ، جراحی زیبایی فک و صورت ، جراحی زیبایی واژن ، بازی آنلاین جراحی زیبایی صورت ، عکس مراحل جراحی زیبایی بینی ، بهترین جراحان زیبایی در شیراز ، هزینه جراحی زیبایی فک و صورت ، جراحان زیبایی در شیراز ، جراح زیبایی صورت در تبریز ، جراحی زیبای صورت ، جراحی زیبایی دستگاه تناسلی زنان ، هزینه جراح زیبایی فک و صورت ، بهترین جراح زیبایی بینی در شیراز ، عوارض جراحی زیبای فک ، بهترین دکتر جراح زیبایی صورت ، عکس جراحی زیبایی صورت ، متخصص جراحی زیبایی چشم ، عکسهای جراحی زیبایی واژن ، بازی آنلاین عمل جراحی زیبایی صورت ، جراحی زیبای دستگاه تناسلی زنان ، جراحی زیبایی کشیدن چشم ، هزینه جراحی زیبایی واژن ، جراحی زیبای فک ، تصاویر جراحی زیبایی اندام تناسلی زنان ، بهترین جراح پلاستیک صورت در تهران ، جراح زیبایی صورت ، جراحی زیبایی بینی مردان ، بهترین جراح زیبایی صورت در ایران ، فیلم جراحی زیبایی فک ، جراحی زیبایی شکم بعد از زایمان ، جراح زیبایی بینی دکتر مردانی ، جراحی زیبایی اندام تناسلی زن ، فیلم جراحی زیبایی اندام تناسلی زنان ، دکتر جراح زیبایی صورت ، جراحان زیبایی فک و صورت ، بازی آنلاین جراح زیبایی صورت ، هزینه جراحی زیبای بینی با لیزر ، جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین ، جراحی زیبایی صورت ، عمل جراحی زیبایی واژن ، جراح زیبایی زنان ، جراح زیبایی فک ، فوق تخصص جراحی زیبایی چشم ، جراح زیبایی چشم ، جراحی زیبایی اندام تناسلی زنان ، جراحی زیبایی بینی ، گالری عکس های جراحی زیبایی بینی ، بهترین جراح پلاستیک بینی های گوشتی ، عمل جراحی زیبایی بینی با لیزر ، جراح زیبایی صورت در تهران ، جراحی زیبایی فکین ، بهترین جراح زیبایی فک و صورت ، هزینه جراحی زیبایی بینی با لیزر ، عکس جراحی زیبایی اندام تناسلی زنان ، انواع عمل جراحی زیبایی چشم ، جراحی زیبایی بینی با کمترین هزینه ، جراحی زیبایی بینی گوشتی ، عمل جراحی زیبایی شکم و پهلو ، جراحی زیبایی اندام تناسلی مردان ، دکتر جراح زیبایی شیراز ، جراحان زیبایی صورت ، عکسهایی از عمل جراحی زیبایی بینی ، جراحی زیبایی شکم و پهلو ، عکس عمل جراحی زیبایی بینی ، جراح زیبایی لب ، هزینه جراحی زیبایی پلک چشم ، جراحی زیبایی اندام تناسلی زنانه ، جراح زیبایی ، عوارض جراحی زیبایی بینی های گوشتی ، عمل جراحی زیبایی صورت ، جراحی زیبای واژن ، هزینه جراحی بینی با لیزر ، عمل جراحی زیبایی پلک چشم ، جراح زیبایی واژن ، عوارض جراحی زیبایی فک ، متخصصان جراحی زیبایی در شیراز ، جراح زیبایی فک و صورت ، هزینه جراحی زیبایی چشم ، جراحی های زیبایی چشم ، هزینه جراحی زیبایی فک ، جراحی زیبایی واژن در زنان ، جراحی زیبایی بینی عکس ، جراحی زیبای چشم ، عمل عکس انواع جراحی زیبایی صورت ، دکتر عمل جراحی زیبایی واژن ، قیمت جراحی بینی با لیزر ، جراحی زیبای شکم ، جراحی زیبایی شکم عکس ، عوارض جراحی زیبایی واژن ، بهترین جراح زیبایی صورت ، جراح زیبایی در شیراز ، جراحی زیبایی چشم ، جراحی زیبایی پلک چشم ، عکس عمل هزینه عوارض بهترین جراح زیبایی بینی های گوشتی ، جراحی زیبایی فک و چانه

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات