محبتی که تنها بخواهد در قلب بماند ، بی فایده است .باید محبت مان را فریاد کنیم و زندگی و رفتارمان هم بوی این محبت را بگیرد.
,خانواده, عید غدیر,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

از در خونه که وارد شد ، با عجله رفت تو اطاقش. صدای خش خش کاغذ و باز و بسته کردن کمد ها و کشو ها نشون می داد که داره دنبال یه چیزی می گرده! رفتم تو اطاق و بهش گفتم: چیزی گم کردی؟

گفت: دنیال مقواهام می گردم! گفتم: برای چی؟ هنوز لباس مدرسه ات رو در نیاوردی! می خوای کاردستی درست کنی؟

گفت:مامان باید 19 تا بسته درست کنم .زیاد وقت ندارم. کمک میکنی؟

با تعجب بهش گفتم: نوزده تا بسته ی چی؟

 

یک کم نگاهم کرد و انگار توقع نداشته باشه که یادم نباشه ادامه داد: نوزده تا بسته ی عیدی .پس فردا عید غدیره، می خوام به واحد های دیگه ی آپارتمان عیدی بدم!

بعداز کمی مکث ادامه داد: آقامون گفته باید هر جوری می تونیم باید این روز رو جشن بگیریم و بگیم که برامون مهمه!

بهش خندیدم و گفتم: خیالم رو راحت کردی! منم کمکت می کنم.کارهای درسیت که تموم شد، با هم می شینیم و قشنگ ترین عیدی هایی که می تونیم رو درست می کنیم....

**********

اعیاد فرصت خوبی است تا خانواده ها دستی به سر حال و هوای شان بکشند و هم شاد باشند و هم بهانه ای برای حرف هایی پیدا کنند که شاید در طول زندگی معمول ، کمتر می گویند. ما برای عید نوروز که عید مهم باستانی و ایرانی مان است از ماه اسفند دست به کار خانه تکانی و خرید لباس نو و لوازم پذیرایی می شویم. دو هفته تعطیل هستیم و برنامه های ویژه داریم. عید زیبایی است و همه ی ما ایرانی ها خاطرات خوشی از این عید هفت سینی به خاطر داریم اما اعیاد دیگری هم هست که اهمیت زیادی برای مان دارد ،اما این اهمیت را در لابلای یک تبریک خشک و خالی و یک تعطیلی کسالت آور و بی هدف گم می کنیم.

اگر برای مان نهادینه شدن برخی مسائل اهمیت دارد ، نباید منتظر باشیم تا به صورت ژنتیکی و به خاطر پیوند خونی ، به فرزندمان منتقل شود. او از همان کودکی حتی وقتی توانایی صحبت کردن را ندارد ، اهمیت موضوعات را از فضای حاکم برخانه ی مان احساس می کند. هر چه کودکان در سن کمتری باشند ، انجام کارهای عینی و ظاهری کمک بیشتری می کند تا آنها برخی موضوعات مهم اعتقادی را درک کنند. اما هر چه بزرگ تر می شوند می شود در کنار چنین کارهایی ، برای شان موضوعات اعتقادی را جا انداخت و کاری کرد که نه تنها از روی احساسات بلکه با شناخت کامل آنها را بپذیرند.

اگر برای مان نهادینه شدن برخی مسائل اهمیت دارد ، نباید منتظر باشیم تا به صورت ژنتیکی و بخاطر پیوند خونی ، به فرزندمان منتقل شود

در میان اعیاد مختلف دینی ، عید غدیر برای ما شیعیان از اهمیت زیادی برخور دار است.شاید توضیح عید قربان کمی برای کودکانی که در سنین تفکر عینی هستند سخت باشد اما عید غدیر می تواند مانند یک داستان شیرین برای آنها بیان شود.داستانی که کم کم و با گذشت زمان رنگ واقعی به خود گرفته و حتی در سنین بالاتر می تواند بخش هایی از خطبه ی غدیر را هم با خود به همراه داشته باشد.

نهادینه کردن فرهنگ شیعه بدون شناخت واعتقاد کافی به غدیر ممکن نیست ، پس برای این عید باید برنامه ی ویژه ای در خانه داشته باشیم! می شود هر سال قبل از این عید لباس نو و یا وسیله ای برای فرزندمان و خانه بگیریم. همان کاری که برای نوروز انجام می دهیم. امسال تغییر فصل و غدیر در یک زمان هستند، همه ی ما حد اقل یک لباس گرم جدید برای پاییز و زمستان امسال می خریم، می شود این خرید به بهانه ی غدیر اتفاق بیافتد. نمی خواهم عیدی به این بزرگی را کوچک کنم اما این یک روشی است برای آنکه فرزندان ما بدانند این روز اهمیت ویژه ای دارد.

یکی از موضوعاتی که این روزها در باره ی بسیاری از اعتقادات ما اتفاق می افتد ، مخفی کردن آنهاست. ترس از تمسخر آنها که چون ما معتقد نیستند، هجمه ی گرو ه های مخالف در فضاهای مجازی و ماهواره ها ، کاری کرده است که خیلی اوقات نگران این هستیم که نکند به تحجر محکوم شویم . با توجه به تعداد بالای شیعیان و زندگی در یک کشور شیعی این ترس تنها به این دلیل است که یاد نگرفته ایم اعتقادات درستمان را به روش مناسب فریاد بزنیم! این مشکل اصلی کمرنگ شدن برخی مسائل مهم است.

در این روز یک ریسه ی چراغانی کوچک به درب منزلتان نسب کنید.اگر در اپارتمان زندگی می کنید ، از پنجره ی اپارتمان تان بیاویزید. یک ریسه ی چراغ یا کاغذ رنگی ، نه هزینه ای دارد و نه کار بزرگی است اما نوعی پرچم اعتقادی است که باعث می شود فرزندمان بیاموزد برخی عقاید تنها برای زندگی شخصی نیست بلکه فرهنگی است که باید ابراز شد و پای ان ایستاد.

شرکت در مجالس مولودی ، رفتن به دیدن بزرگ ترها ، عیدی دادن و عیدی گرفتن، پختن غذایی که اعضای خانواده خیلی دوست دارند، رفتن به رستوران و خلاصه هر کاری که نشان می دهد امروز عید است ، می تواند خاطره ی زیبایی در ذهن فرزند شما ایجاد کند. وقتی فرزندتان کمی بزرگ تر شد، خواندن خطبه غدیر حتی بخش های کوچکی از آنرا فراموش نکنید. این سند مهم ما شیعیان باید نسل به نسل نگهداری شود تا روزی که باید......

الحمدالله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومین علی علیه السّلام و الائمة المعصومین علیهم السّلام

 

برای شنیذن مباحث «حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا تراشیون» پیرامون گامهای اولیه تربیت اینجا کلیک کنید.

 

ندا داودی

بخش خانواده ایرانی تبیان

تبلیغات