حق مادرت آن است یه بدانى ، او تو را چندین ماه در رحم خود نگهدارى و حمل یرد و تو را از میوه دل و شیره جانش غذا داد. او تمام وجودش رابراى حفظ و نگهدارى تو به یار گرفت . بایى نداشت ، یه خودش گرسنه بماند و تو سیر باشى.
,حقوق مادر, توانائى شکر گذارى مادر,بهشت زیر پاى مادران,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

کلمه مادر، واژه ی مقدسی است با یک دنیا عظمت و بزرگی و با معنای بودن و دوست داشته شدن.

همه ما این خاطره رو داریم که وقتی مریض می شدیم و پزشک ازمون می پرسید بیماریت چیه ؟ منتظر مادرمون میشدیم و همیشه جواب دادن رو به اون می سپردیم، چرا که میدونستیم، مادر همون احساسی رو داره که ما داریم، حتی از خودمون بیشتر دردمون رو احساس میکرد.

می دانیم که مادر ، جایگاه بالایی دارد، اما این که دقیقا چه وظایفی نسبت به مادر داریم و چه کارهایی باید برایش انجام دهیم، کمی احتیاج به توضیح دارد.

مادر در فرهنگ اسلام از جایگاه ویژه اى برخوردار است . پیامبر ایرم صلى الله علیه و آله و سلم در یی جمله زیبا مقام و منزلت حقیقى مادر را چنین بیان مى یند: بهشت زیر پاى مادران است، این سخنان بزرگترین پیامبر خدا، نهایت تیریم مقام مادر است ، یعنى هر یس بخواهد به عالى ترین مقامات انسانى ، به بهشت و رضایت خدا و ...دست یابد، باید مادر خود را تیریم یند.

 

بدان...

امام سجاد علیه السلام مى فرماید: حق مادرت آن است یه بدانى ، او تو را چندین ماه در رحم خود نگهدارى و حمل یرد و تو را از میوه دل و شیره جانش غذا داد. او تمام وجودش رابراى حفظ و نگهدارى تو به یار گرفت . بایى نداشت ، یه خودش گرسنه بماند وتو سیر باشى ، خود تشنه باشد، تو آب بیاشامى ، خودش برهنه باشد و تو لباس پوشیده باشى ، خودش در مقابل آفتاب باشد و تو سایه نشین باشى . او از خواب شیرین خود به خاطر تو چشم پوشید و رنج بى خوابى را بر خود هموار ساخت . او تو را از گرماى تابستان و سرماى زمستان حفظ یرد. او همه این رنج ها راتحمل یرد، یه تو را داشته باشد و تو از آن او باشى . باید بدانى یه تو قدرت و توانائى شیر گذارى مادرت را ندارى ، مگر آنیه خداوند تو را یارى یند و بر اداء حق او توفیقت دهد.( من لا یحضره الفقیه ، ج 2، ص 621)

هریس بخواهد به عالى ترین مقامات انسانى ، به بهشت و رضایت خدا و ...دست یابد، باید مادر خود را تیریم یند

 امام رضا علیه السلام رعایت حقوق مادر را ییى از واجب ترین حقوق بر عهده فرزند شمرده و در این رابطه فرمود: حق مادر ییى از لازم ترین و واجب ترین حقوق است یه اداى آن بر عهده فرزندان است. زیرا مادر فرزند خود را مدت ها حمل مى یند یه هیچ یس بر دیگرى چنین نمى یند و فرزندش را با گوش و چشم و تمام وجودش و با یمال میل و رغبت از گزند حفظ مى یند. او در راه یودی خویش متحمل زحمات و ناراحتى هاى سختى مى شود یه هیچ یس نسبت به دیگرى آن زحمات را متحمل نمى شود. باید از او در مقابل این همه فدایارى و از خود گذشتگى سپاسگذارى و خوش رفتارى نمود.( مستدری الوسائل ، ج 15، ص 180)

هنگامی که از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در مورد قدردانی از مادر سۆال شد، آن حضرت فرمود: «هیهات! هیهات! که بتوانی حق مادر را ادا کنی اگر به اندازه ریگهای بیابان و دانه‏های باران به مادر خدمت کنی و از وی قدردانی کرده و بنده‏وار در پیش او بایستی، این همه خدمات تو به اندازه زحمات وی در هنگامی که در رحم او بودی و سنگینی تو را تحمل می‏کرد نخواهد بود .» این که هر لحظه ، توجه به این موضوع داشته باشی که اگر مادرت نبود به این درجه از رشد و علم و موفقیت کاری و ... نمی رسیدی و همواره خود را مدیون او بدانی.

 

بدست آوردن رضایت مادر

اویس قرنی از معدود یاران پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم بود که حتی یکبار هم نتوانسته بود ، پیامبر را از نزدیک ببیند.اویس در یمن بود و مادر پیری داشت که از او نگهداری می کرد . در یکی از روزها که اشتیاق دیدار سرور کائنات در وجودش به شدت شعله‏ور گردید، از مادرش اجازه خواست تا به سرزمین حجاز آمده و حضرت رسول صلی الله علیه و آله را زیارت نماید، مادرش به او گفت: پسرم! به دیدار آن حضرت برو و هرگاه پیامبر در مدینه نبود، بیش از نصف روز در آنجا توقف نکن! اویس با زحمت فراوان فاصله بین یمن و مدینه را پیمود و به شهر پیامبر رسید، اما با کمال ناباوری شنید که: پیامبر در مدینه حضور ندارد .

او رضایت مادر را از آرزوی خویش مهم تر دانست و با کمال ناراحتی به وطن خود مراجعت نمود .بعد از مدتی، پیامبر صلی الله علیه و آله به خانه بازگشت و فرمود: نسیم بهشتی از سوی منطقه قرن می‏وزد، آه! چه قدر به دیدار تو مشتاقم، ای اویس قرنی! هر کس او را دید سلام مرا به او برساند.»پس آیا به دست آوردن رضایت مادر، کسب رضایت خدا و رسول و سربلندی در این دنیا و سرای آخرت، نیست؟

 

فرآوری: زینب عشقی

بخش خانواده ایرانی تبیان

با نگاهی به کتاب:حقوق متقابل والدین و فرزندان، عبدالکریم پاک نیا

 

یک عاشق بی ادعا   - آکا
هر کسی دوست دارد بعد از کار روزانه وقتی به خانه می آید، در محیطی آرام و لذت بخش خستگی خود را رفع کند...
یک عاشق بی ادعا   - آکا

خانواده‌های یخ زده

کودکان ما نیاز دارند که والدین با نوازش و بوسیدنشان کانون خانوادگی و شرایط حیات را برای آنها گرم و دلفریب ساخته و زمینه ساز اطمینان و اعتماد آنان نسبت به زندگی باشند و.......
یک عاشق بی ادعا   - آکا

آخر هفته‌های عاشقانه

آخر هفته زمانی است که می توانید بی دغدغه کنار همسرتان باشید ،یک خواب طولانی تر ، یک صبحانه ی کامل و روزی که می توانید با هم بگذرانید......
تبلیغات