یک روز تعطیل به معنی خوابیدن بیشتر نیست ، برنامه های ویژه ای داشته باشید تا امروز برایتان خاطره شود....

خانواده

بعضی روزها را باید ، در خاطر ثبت کرد ، به خاطر بزرگی اش، به خاطر زیبایی اش و به خاطر تمام ثانیه های مبارکش اما در لابلای این روزمرگی که به گردن دنیای معاصر می اندازیم و گریزی از فراموشی های گاه و بیگاهش نیست، باید برای ثبت روزهای بزرگمان ،برنامه های کوچکی داشته باشیم تا هم خودمان به خاطر داشته باشیم و هم فرزندانمان برای شان خاطره سازی شود.

یکی از این روزهای بزرگ ، امروز است که بعد از یک ماه روزه داری در فصل گرم ، با خواندن نماز عید فطر شروع شده است و باید کاری کنیم تا کل اعضای خانواده «عید » بودن این روز بزرگ را حس کنند.نباید از امروزیک تعطیلی ساده به یاد بماند که می توانست به هر علتی اتفاق بیافتد اما چه برنامه هایی می توان برای چنین عیدی در نظر گرفت که حال و هوای خانه مان متفاوت شود؟

 

یک خرید نه چندان گران

همه ی ما در سال چند باری را به خرید مایحتاج خانه و پوشاک و...می رویم. در کشور ما رسم بر این است که برای عید نوروز لباس نو خریداری می شود.اگر شرایط مالی خوبی دارید ، می توانید برای یک فطر هم یک برنامه ی خرید بگذارید و برای فرزندتان چیزی که احتیاج دارد و یا مدت ها در انتظار داشتن آن به سر می برد را خریداری کنید. بهتر است از همین دوران کودکی در کنار چنین لذتی ، یک لذت بزرگ تر را هم به او بیاموزید.

خرید یک هدیه ی کوچک برای خانواده ی نیازمندی که می شناسید می تواند به فرزند شما بیاموزد که عید و بهانه های شاد بودن در کنار یکدیگر زیبا تر می شود مخصوصا وقتی صحبت از یک روز بزرگ دینی است .خیلی مهم است که فرزند ما از همین ابتدا به « هر چی آرزوی خوبه مال من » معتقد نباشد و بداند انجام فرایضی مانند روزه داری ، در کنار توجه به نیازهای دیگران معنا پیدا می کند.

خرید یک دسته گل طبیعی برای خانه ، شیرینی مورد علاقه ی فرزندان ، طبخ غذایی که دوست دارند و خرید لوازمی نه چندان گران که مورد علاقه ی فرزند شما ست،می تواند خاطره سازی شیرین از این روز تاثیر گذار باشد.

با کارهایی ساده و کم هزینه برای خود و فرزندان تان خاطره سازی کنید ، وقتی برنامه ای نداریم ، مجبور می شویم پول بیشتری خرج کنیم تا شادی فرزندان را بخریم و این بزرگترین اشتباه است

بزرگ تر ها ، پای ثابت روزهای خوب

در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما ، همیشه بزرگ ترها رکن مهمی از شادی هایمان هستند.اگر بخاطر زیستن در زندگی مدرن ، جایی به نام خانه سالمندان وجود دارد و کم نیستند پدرو مادرهایی که هفته ها انتظاردیدن فرزندشان را می کشند ، مقصر خودمان هستیم که اولویت های زندگی مان را گم کرده ایم.

برکت این توجه هم شامل حال خانواه مان می شود وهم به نوعی برنامه ریزی برای آینده ی مان نیز هست. فرزندانی که از رفتار ما می آموزند ، در حال ضبط نوع برخورد ما با بزرگ ترهای خانواده هستند.دقت کنید بحث پدر و مادر را تنها به والدین خود محصور نکنید.شما بعد از ازدواج در مقابل والدین همسرتان هم وظایف مشابهی دارید پس در این روز نگذارید آنها تنها بمانند. برای تبریک عید به منزلشان بروید و یا آنها را به خانه تان دعوت کنید. بگذارید فرزندان تان با چشم خود ببینند تا در آینده، شما هم روزهای مهم زندگی تان را در تنهایی به سر نبرید.

 

سینما، پارک،رستوران و گزینه های دیگر

دیدن یک فیلم شاد به همراه خانواده در سینما ، رفتن به رستوران ویا اماده کردن یک غذای ساده  ورفتن به طبیعت می تواند فرزندان شما را شاد کند. تعطیلی به معنی ماندن در خانه و دراز کشیدن مقابل تلویزیون و یا مدام مشغول تلفن همراه بودن ،نیست. هر بهانه ای باید به شما کمک کند تا باهم بودن ، باهم خندیدن ، باهم لذت بردن را پر رنگ تر کنید. برنامه های خانوادگی نیاز به هزینه ی زیادی ندارند اما باید در مورد آن فکر کرد و اجازه نداد ساعت های با هم بودن هدر برود.

 

سال اولی ها و یک تشویق درست و حسابی

تشویق فرزندان و حتی همسرتان برای کارهای خوبی که انجام می دهند ، می تواند شیرینی آن کار را برای شان چند برابر کند. با توجه به سن و علایق از هر کس به نوعی تقدیر کنید اما سال اولی ها و کوچک تر ها می توانند کمی پر رنگ تر تشویق شوند.با توجه به بودجه ی خانواده برای شان هدیه ای بخرید اما می توانید در مقابل بقیه ی افراد ، او را ببوسید و بگویید به داشتن چنین فرزندی افتخار می کنید. به او بگویید که چقدر از داشتن او احساس رضایت و خوشبختی می کنید.

 

نداداودی

بخش خانواده ایرانی تبیان

تبلیغات