پشت پرده ی حاج آقا شهیدی! - آکا
loading...

زندگی هایی که از مریخ نیامده، شبیه زندگی خود ماست اما کمی اصولی تر! بهتراست بگویم شبیه زندگی خود ماست اگر زندگی کردن را بلد باشیم....

,پرده نشین,زندگی,خانواده,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

پرده نشین، روایتی از یک زندگی است که با وقایعی روبرو شده است که شاید برای اغلب مخاطبان و عموم مردم جامعه، ملموس و قابل درک باشد. آنچه مشخص است اینکه بعد از مدت ها شاهد پخش مجموعه ای قوی و با محتوا از رسانه ملی هستیم. مجموعه ای کم نقص با فیلمنامه ای غنی و با مفهوم که در کنار بازی شایسته و خوب هنرپیشه های سرشناسش، مجموعه ای مناسب را در معرض دید مخاطبان قرار داده است. چیزی که در پرده نشین آنرا باور پذیر کرده است، روابط خانوادگی واقعی و نه کلیشه ای در آن است.

جدا از موضوعی که پرده نشین از آن سخن می گوید، مناسبات و روابط خانوادگی در این مجموعه، بسیار دلنشین و قابل توجه است. یک روحانی به نام حاج آقای شهیدی، همه عمر خود را صرف تربیت طلبه هایی کرده که بتوانند مبلغان خوبی برای معرفی دین و مذهب به مردم باشند. حاج آقا شهیدی نمونه ای از یک مومن واقعی است. او فردی متشرع و ملتزم به رعایت احکام دین است اما یک عنصر بسیار مهم را همواره در کارنامه اعمال خویش مد نظر دارد و آن عایت حسن خلق با اطرافیان است. او فرد موفقی است چه در خانواده و چه در اجتماع.فرزند او محمد حسین، هرچند در ابتدا فردی حوزوی نشان داده شد اما به دلیل عدم علاقه به طلبگی، از حوزه خارج شد و سراغ شغل آزاد رفت که همین مسیر موجب گرفتاری های بعدی او و به دنبال آن متهم شدن مائده(عروس حاج آقا) و همسرش محمد حسین می شود که در نهایت محمد حسین راهی زندان می شود.

در مقام یک پدر وقتی با سلیقه مخالفی از سوی پسرش مواجه می شود، به توبیخ و سرزنش اونمی پردازد و اجازه می دهد او به همان سمتی برود که علاقه دارد. او پدری است که رفتارهای پسرش را زیرکانه تحت نظر دارد اما هیچگاه به او طعنه نمی زند و شخصیت او را زیر سوال نمی برد و او را درک می کند

اینها وقایعی است که ممکن است برای عده ای رخ داده باشد اما آنچه مهم است اینکه در مواجهه با این نوع گرفتاری ها و مشکلات، چطور می توان رفتار کرد. پرده نشین روایتگر الگویی مناسب و عملکردی شایسته است برای آن دسته از کسانی که ممکن است در زندگی با این مسائل روبرو شوند و یا اینکه به طور کلی می توان نقاط مثبت و ارزنده متعددی را در این سریال مشاهده کرد که هر کدام نمونه ای برای زندگی هر یک از ما باشند.حاج آقا شهیدی یک روحانی سرشناس و شناخته شده است. اما در مقام یک پدر وقتی با سلیقه مخالفی از سوی پسرش مواجه می شود، به توبیخ و سرزنش اونمی پردازد و اجازه می دهد او به همان سمتی برود که علاقه دارد. او پدری است که رفتارهای پسرش را زیرکانه تحت نظر دارد اما هیچگاه به او طعنه نمی زند و شخصیت او را زیر سوال نمی برد و او را درک می کند. او فردی است که رعایت انصاف را همواره مد نظر دارد و اگر در موقعیتی قرار گیرد که ناچار است پسرش را تسلیم قانون کند با او به گفتگوی منطقی می نشیند و پسرش همه سخنان پدر را می شنود و امر او را اطاعت کرده و داوطلبانه راهی زندان می شود. این نشان دهنده رابطه مثبت حاج آقا و پسرش می باشد و نشان می دهد که قرار نیست والدین و فرزندان با یکدیگر شباهت های زیادی داشته باشند و آنچه بیش از هر چیزی مهم است حفظ جایگاه و اقتدار یک پدر برای فرزند است که با چاشنی محبت و مهرورزی همراه است.

همین امر موجب می شود تا احترامی متقابل میان این پدر و فرزند برقرار باشد. حاج آقا در رابطه با همسر و عروسش هم فردی موفق است و همه افراد اعم از غریبه و آشنا، به او ارادت و علاقه خاصی دارند. ابراز علاقه های زیبا و مناسب او به همسرش و احترامی که همسر او برایش قایل است، همه نشانه ی یک خانواده ی موفق ایرانی است.

تربیت حاج آقا بر عروس او هم تاثیر بسیاری داشته به طوریکه مائده نسبت به مادری که هرگز سایه مهر و محبتش را بر سر خود ندیده، به حفظ حرمت می پردازد و رفتاری منطقی و درست با او دارد.

شخصیت روحانی دیگری که در پرده نشین حضور دارد، حاج آقای مهدوی است. او هم فردی متدین و ملتزم به اخلاقیات است که بیش از آنکه حرف بزند به عمل کردن اعتقاد دارد و همین مساله موجب می شود تا اقبال مردم نسبت به او بیشتر باشد. شاگردان طلبه ای که در کنار این افراد درس می خوانند هم افراد قابل قبول و مثبتی هستند. نمونه دوست داشتنی و محبوب آنها شخصیت برات علی است. طلبه جوانی که در مسیر کسب رضایت پدر همسر مورد علاقه اش، دست از تلاش برنمی دارد و همواره به حفظ حرمت بزرگتر اهمیت می دهد و رفتاری صادقانه و به دور از هرگونه ریا و تکبر را از خود نشان میدهد. یکی از نقاط مثبت پرده نشین همین روایتی است که از روابط میان دو نسل می شود. نسل جوان و پر شوری که هر یک به دنبال اهداف و خواسته های خود هستند و نسل پدر و مادرانی که دنیایی از تجربه هستند و آرزویشان، موفقیت و سعادتمندی فرزندانشان است. تلاقی میان این دو به گونه ای است که نمایانگر مجموعه ای دلنشین و زیبا شده است که درس ها و آموزه های بسیار مهم و حساسی را برای مخاطبان خود به ارمغان آورده است.

حتی روحانی جوان فیلم که برای کار تبلیغ آمده ،هر چند در ظاهر نسبت به همسر و فرزندش جدی است و بیشتر به کار تبلیغ می پردازد اما در نهایت نوع رابطه و احترامی که بین او وهمسرش حاکم است والبته صبر و متانت همسر او باعث می شود که در رفتارش تغییر داده و بیشتر به آنها توجه کند. این تغییر تدریجی همان چیزی است که اگر همسران به آن توجه داشته باشند وصبوری کنند ، نتیجه ی خوبی به دست خواهند آورد.

امید است که همواره شاهد تهیه و پخش مجموعه هایی از این دست، از رسانه ملی باشیم تا تماشای تلویزیون برای مردم دستاوردهای فرهنگی هم به دنبال داشته باشد.

 

فاطمه ناظم زاده

کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی

بخش خانواده ایرانی تبیان

گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران


تبلیغات