جذاب ترین لحظات زندگی - آکا
loading...

اتاق های دور یک حیاط ساده خیلی وقت است خالی شده اما می شود هر کدام در نقطه ای از شهر باشیم و کنار هم بودن را فراموش نکنیم.

,زندگی, خانواده , احترام در خانواده,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

قدیم تر ها یک حیاط بزرگ بود و اتاق هایی که دور تا دور آن کنار هم قطار می شدند و برادرهایی که هر کدام بعد از ازدواج ، دست عروس شان را می گرفتند و در یکی از این اطاق ها زندگی می کردند. آشپزخانه ی مشترک و حیاطی که خیلی زود پر می شد از صدای خنده ی بچه ها. عمو زاده هایی که جای تبلت و کامپیوتر ، همبازی هایی از یک خانواده داشتند. حتما آن نوع زندگی مشکلاتی را با خود به همراه داشت مثل کم بود استقلال و یا اختلاف بین بعضی افراد اما چیزی که در چنین خانواده هایی پر رنگ بود و به چشم می آمد ، نزدیکی و وحدت تمام اعضای خانواده بود.

نسل بعد ، هرچند در اتاق های یک خانه زندگی نمی کردند اما در خیلی از مواقع در طبقات مختلف یک خانه و یا حتی الامکان در یک محل و نزدیک به هم بودند. رفت و آمد های روزهای تعطیل زیاد تر بود و بچه ها با فرهنگ خانواده ی خود آشنا بودند.

اگر مشکلی برای یکی از اعضای خانواده پیش می آمد ، می دانست که یک جمع حمایت گری وجود دارد که او را تنها نمی گذارد.همه ی ما داستان پیر مردی که در هنگام مرگ پسرهایش را صدا زد و از آنها خواست تا چوبی را بشکنند ،شنیده ایم. پسر ها هر کدام به راحتی چوب را شکستند. پیر مرد برای بار دوم ، دو چوب را به آنها داد و اینبار پسرها کمی با سختی آن ها را شکستند و بار سوم و چهارم هر بار بر تعداد چوب ها اضافه شد تا جایی که پسر ها نتوانستند انها را بشکنند و این شاید زیباترین داستان زمان کودکی ماست که خیلی زود فراموش می کنیم. داستانی که می گوید :وقتی باهم و در کنار هم باشیم ، آسیب کمتری می بینیم و تحمل مشکلات آسان تر می شود.

نمی توانیم فلش بکی به زندگی های همه باهم در یک حیاط بزنیم ، بساط چنین دورهم بودن هایی خیلی وقت است که برچیده شده ، اما می توانیم در درجه ی اول در خانواده ی کوچک خودمان و در قدم بعد در خانواده ی بزرگ تر که شامل پدر بزرگ و مادر بزرگ و عمو ها وخاله و ... هست ، چاره بیاندیشیم تا مفهوم یک خانواه بودن را حفظ کنیم. اگر باور داشته باشیم جذاب ترین لحظات زندگی مان وقتی است که کنار آنهایی که با ما پیوند خانوادگی دارند ، می گذرانیم.

برنامه ریزی برای بیشتر باهم بودن و بیشتر باهم صحبت کردن، می تواند افراد یک خانواده را به هم نزدیک کند

ارتباط با دوست ، همسایه ،همکار و انواع و اقسام ارتباط های مجازی گاهی نیاز به ارتباط خانوادگی را کم رنگ می کند در حالی که هیچ کدام از اینها نمی تواند جای آنرا پر کند. یک مثل قدیمی ایرانی هست که می گوید: اعضای یک خانواده گوشت هم را هم بخورند،استخوان هم را دور نمی ریزند! شاید کاربردی ترین مفهوم این ضرب المثل همین اختلافاتی باشد که در خانواده ها وجود داشته اما در نهایت خواهر و برادر ها در مواقع لزوم به داد هم رسیدند و اختلافات را فراموش کرده اند.

اگر بادقت به روابط کمرنگ شده ی فامیلی نگاه کنیم ، یک فاجعه برای نسل بعد در راه است. نسلی که ممکن است وقتی اقوام درجه ی سوم خود را می بینند ، نشناسند و بی خبر از کنار آنها عبور کنند. دیگر دور هم جمع شدن هایمان محدود شده به مجلس عروسی و عزا.وحدتی که لازمه ی هر خانواده ایست تا بتواند نسل جدید خود را هم پوشش دهد و با ارزش های خود آشنا کند ، از بین رفته است. وجود خانه ی سالمندان یکی از بزرگ ترین پیامد های خانواده ایست که بین اعضای آن انسجام وجود ندارد.

نمی خواهم شعار های غیر قابل اجرا بدهم ، اما هر کدام از ما از همان خانواده ی مرکزی خودمان باید تغییراتی در مناسبات رفتاری مان بدهیم تا لااقل بین خواهر و برادر و فرزندان و والدین آنها یک انسجام ایجاد شود.

برنامه ریزی برای بیشتر باهم بودن و بیشتر باهم صحبت کردن، می تواند افراد یک خانواده را به هم نزدیک کند. اگر مادر خانه غرق در وظایف مادری اش باشد و پدر خانه غرق در امرار معاش خانواده و فرزندان هم هر کدام با موبایل و لب تابی در دست ، غرق در دنیای مجازی ، آنوقت اگر روزی هم کنار هم بنشینند ،حرفی برای گفتن ندارند. چنین خانواده ای در ظاهر زیر یک سقف هستند اما آنقدر دنیاهای شان متفاوت است که نمی توانند پشت و پناه مادی و عاطفی هم باشند.

در گذشته اعتقادات مذهبی و اجتماعی و سیاسی اعضای یک خانواده بخاطر ارتباط نزدیک شان باهم و متولد نشدن دنیای مجازی و ارتباطات غیر حضوری ، بیشتر شبیه بود. اما این روزها تفاوت های مذهبی و سیاسی بیشماری بین حتی دو برادر و یا دو خواهر به چشم می خورد. هر چند والدین با رعایت برخی نکات می توانند این اختلاف را کم کنند اما واقعیت این است که زندگی در دنیای مدرن ، تفاوت های بیشتری را به همراه دارد و یک خانواده برای آنکه کارکرد حمایتی خود را از دست ندهد ، باید این اختلافات را مدیریت کند. اگر اعضای خانواده در طول زندگی و از زمان کودکی ، طعم زیبای محبت و انسجام با خواهر و برادرها را چشیده باشند ، می توانند در ایام جوانی و بعد از ازدواج هم اختلافات اعتقادی و سیاسی خود را سروسامان دهند. کار چندان سختی نیست ، فقط کافیست به عقاید هم احترام بگذارند و وقتی دور هم جمع می شوند ، خطوط قرمز طرف مقابل را نشکنند. البته باز هم مثل همیشه مدیریت صحیح بزرگ ترها می تواند به جوان تر ها کمک کند تا این وحدت به بهانه ی تفاوت های موجود از بین نرود.

وقتی به فواید خانواده فکر می کنم ، آمار بالای سن ازدواج ، طلاق هایی که عادی شده و خانواده های تک فرزند ، مرا از آینده ای می ترساند که داشتن یک خانواده ، آرزوی همه ی مان شود....

 

ندا داودی

بخش خانواده ایرانی تبیان

گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران


تبلیغات