خرید اجناس نو همانقدر که شیرین است می تواند مشکل ساز هم باشد اگر بدون ملاحظه به حساب بانکی خانواده انجام شود.

سبد حمایتی تبیان برای نوروز    - آکا

کم کم سال هم رو به اتمام است و یک سال به عمری که گذرانده ایم اضافه می شود و از باقی مانده عمر نیز یک سال کم خواهد شد. یکی از دغدغه های مهم هر خانواده ایرانی در ایام پایانی سال بحث خرید و مدیریت اقتصادی خانواده می باشد. خرید اجناس نو و جدید برای هر شخصی مخصوصا بانوان می تواند شیرین باشد. و باعث شادابی روان و شیرین شدن زندگی شود اما اگر این کار بدون ملاحظه وضعیت اقتصادی خانواده صورت پذیرد، نه تنها شیرین نخواهد بود بلکه ممکن است بین زوجین اختلاف ایجاد کند. لذا در این نویسه سعی می کنیم راههای بهتری را برای مدیریت اقتصادی خانواده در نوروز خدمت خانواده ها ارائه کنیم.


راههای مدیریت اقتصادی
1-گاهی ما فکر می کنیم برای لذت بردن از تعطیلات نوروزی همه چیز باید کامل و بی نقص باشد و اگر احیانا بعضی از اجناس را نخریده باشیم و یا کلا خرید خاصی نداشته باشیم عید خوبی نخواهیم داشت! در حالی که این فکر باطل است چرا که شما نمی توانید همه چیز را خریداری کنید چون هر جنسی شما بخرید بهتر و لوکس تر از ان در بازار موجود می باشد لذا اگر شخصی دل به چنین زیبایی ها ببندد نمی تواند دلش را بهاری کند.


2- تعطیلات برای نشان دادن لباسهای گران قیمت و طلا و زیور آلات به دوستان و فامیل نمی باشد. بلکه این ایام فرصت مناسبی است برای تجدید دیدار و صله رحم از فامیل و دوستان می باشد، پس اگر دوست دارید از دید و بازدید لذت ببرید در قید و بند لوازم لوکس نباشید، چون ممکن است به شخصی که می خواهید این زیور آلات را نشان دهید وی بهتر از شما را خریداری کرده باشد که در این صورت شما بازنده خواهید شد و عید بهتون خوش نخواهد گذشت اما اگر به زیبایی بهار و سادگی آن قناعت کنیم از کنار هم بودن لذت خواهیم برد.


3-خانواده ها معمولا متمم دیگری برای کسب درآمد ندارند که مانند دولت یک متمم بودجه بیاورند و قال هزینه های اضافی را بکنند!‍ پس هر خانواده باید برنامه های خود را در چارچوب درآمدی تنظیم بکند که کسب می کند. یعنی پایش را از گلیم خودش فراترنگذارد.

عید قرار است حال مان را بهتر کند و چند روزی از زندگی بیشتر لذت ببریم ، با نگاه غلط و چشم و هم چشمی این فرصت را خراب نکنیم

4- بعضی از اجناسی که برای عید خریداری می شود ممکن است حتی یک بار هم قابل استفاده نباشند و صرفا برای تزئین خانه آن هم برای مدت کوتاهی باشد که خانواده ایرانی برای کنترل هزینه ها باید از صرف چنین مخارجی خودداری کند و به جای ان به خرید لوازم ضروری اکتفا کند مثلا هر شخصی در طول سال لباس نو می خرد و این خرید جز ضروریات است، چه بهتر که لباس نو را در اول بهار بخریم که هم در عید لباس نو داشته باشیم و هم در طول سال بپوشیم که به این شکل به اقتصاد خانواده کمک کرده باشیم.


5- یکی دیگر از هزینه های بالای عید مربوط به مسافرت می باشد که با راهکارهایی همچون مسافرت گروهی، استفاده از وسایل نقلیه عمومی، تقسیم مسئولیت ها در سفر، آشپزی و استفاده از غذاهای محلی ... به مقدار قابل توجهی هزینه های مسافرت را پایین می آورد.


6- معمولا در احداث مرایز خرید شهرها، بویژه در یلانشهری مانند تهران، از قبل هیچ گونه برنامه‌ریزی انجام نشده است، به همین دلیل هجوم مردم در روزهای پایانی سال و گنجایش محدود خیابان‌ها و معابر عمومی برای تردد خودروها و عبور عابران مشیلاتی را ایجاد می‌یند یه اجتناب‌ناپذیر است، اما می‌توان در انجام خرید شب عید به یی نیته اساسی توجه داشت و آن این یه باور ینیم سال به پایان می رسد اما دنیا قرار نیست به این زودی‌ها به پایان برسد لذا لزومی ندارد این همه در ترافیک سوخت مصرف کنیم و عمرمان را تلف کنیم و از طرفی باعث آلودگی هوا شویم! شاید بپرسید پس چطور خرید کنیم؟ توصیه ما این است که خریدتان را بهتر است در اوایل اسفند انجام دهید چون هر چقدر به پایان سال نزدیک تر شویم هم قیمت ها دو سه برابر می شوند و هم خیابان ها شلوغ تر پس اگر زودتر اقدام کنید اقتصادی تر خواهد بود.


7- از دیگر هزینه های عید نوروز که نمیشود به همین سادگی از آن چشم پوشی کنیم و کلا قوام عید ما بر آن استوار می باشد خرید آجیل و پهن کردن سفره عید است که این سفره ممکن است کل حقوق اسفند ماه شما را به خود اختصاص دهد که در این صورت برای موارد بالا هیچ پولی نخواهید داشت بنا براین هزینه های سفره عید باید مدیریت شوند و از اینکه خیلی رنگارنگ نیست ناراحت نباشیم بلکه سادگی اش را به دل صاف و ساده مان پیوند بزنیم و در کنار هم مهربانی و عطوفت را تجربه کنیم.

 

حسین وجدانی
بخش خانواده ایرانی تبیان

تبلیغات