loading...


امروز سالگرد ولادت امام راحل است . خیلی از نسل سومی ها و چهارمی ها ایشان را از خاطرات دیگران می شناسند.در این مقاله از کناب امام خمینی در خانواده مطالبی را در خصوص نحوه ی ارتباط ایشان با اعضای خانواده شان آورده ایم:


پدر انقلاب در خانواده - آکا

در مورد صفا و صمیمیت و عطوفت و مهربانی امام نسبت به خانواده و همسر و دختران خودشان شاید بتوانم ادّعا کنم که کسی را در آن حد ندیده‌ام. اما هیچ‌گاه وقتی خانم در منزل بود، تنها غذا نمی‌خوردند. یعنی اگر سفره را پهن می‌کردند و غذا در سفره آماده بود و خانم از اتاق بیرون رفته بودند، اما دست به غذا نمی‌زدند تا خانم تشریف بیاورند و بنشینند و با یکدیگر غذا بخوردند.

محتشمی پور،علی اکبر،پا به پای آفتاب ،ج 3

کمک در امور منزل

 

یک روز مادرم مهمان داشتند، مهمان‌ها حالا سرزده آمده بودند و یا بالاخره کارها درست و آماده نبود. یادم هست خانم می‌خواستند با دستپاچگی شیرینی و میوه جور کنند؛ آقا گفتند: نه، شما بروید پیش مهمان‌ها. و به طرف سماور رفتند و چایی جور کردند و تشریفات چیدند و نگذاشتند خانم مهمان‌ها را تنها بگذارند و بیایند در اتاق کار کنند.

حدیده چی،مرضیه،سرگذشت های ویژه از زندگی امام خمینی

دامن مادر بهترین مکتبی‌ست از برای اولاد، مسئولیت دارید نسبت به فرزندان خود، مسئولیت دارید نسبت به کشور خودتان و شما می‌توانید بچه‌هایی تربیت کنید که یک کشور را آباد کنند.

 

رضایت همسر

من از ایشان خیلی راضی هستم، همیشه احترام مرا داشته‌اند. هیچ وقت با تندی صحبت نمی‌کنند؛ حتی اگر لباس و چای بخواهند می‌گویند: «ممکن است بگویید به من فلان لباس را بدهند.»

همسر امام ،نورعلم،دوره 3

احترام همسر در مقابل فرزندان

... مادر ما اگر سر سفره نمی‌نشستند، امام غذا نمی‌خوردند. منتظر می‌ماندند ولو اینکه همه سرسفره حاضر باشند. و وقتی که والده‌مان می‌آمدند، آقا شروع به خوردن غذا می‌کردند.

پدر انقلاب در خانواده - آکا

تربیت فرزندان

امام همیشه به مادرم توصیه می‌کردند که بهترین عبادت برای مادر، نگهداری از فرزندان و تربیت آنان است. چنان که مادرم می‌خواستند در کارهای اجتماعی شرکت کنند، ولی به دلیل کوچک بودن بچّه‌ها، امام از ایشان خواستند که به تربیت فرزندان خود بپردازند.

نوی حضرت امام ،برداشت هایی از سیره امام خمینی ،ج 1

احترام زن و فرزند

امام علاقه و محبّت وافری به همسرشان داشتند، به طوری که از نظر امام همسرشان در یک طرف قرار داشت و بچه‌هایشان در طرف دیگر، و این دوست داشتن با احترام خاصّی همراه بود. یادم هست یک بار خانم مسافرت رفته بودند! آقا خیلی دلتنگی می‌کردند و ایشان اخم کرده بودند. ما به شوخی گفتیم: اگر خانم باشند، آقا می‌خندند! وقتی نباشند، آقا ناراحت هستند و خلاصه هر چه ما سربه سر آقا گذاشتیم اخم ایشان باز نشد. بالاخره من گفتم: خوش به حال خانم که آقا اینقدر دوستشان دارند! امام گفتند: «خوش به حال من که چنین همسری دارم، فداکاری‌یی که خانم در زندگی کردند، هیچ کس نکرده است!»

اشراقی ،زهرا ،برگرفته از سیره امام خمینی ،ج 1،ص 67

با توجه به شروع هفته ی زن خالی از لطف نیست که بخشی از فرمایشات امام راحل را برای بانوان با هم بخوانیم :

مسئولیت در خانواده

بانوان محترم! مسئولید همه، مسئولیم همه شما مسئول تربیت اولاد هستید. شما مسئولید که در دامن‌های خودتان اولاد متّقی بار بیاورید، تربیت کنید، به جامعه تحویل بدهید. همه مسئول هستیم که اولاد را تربیت کنیم. لکن در دامن شما بهتر تربیت می‌شوند. دامن مادر بهترین مکتبی‌ست از برای اولاد، مسئولیت دارید نسبت به فرزندان خود، مسئولیت دارید نسبت به کشور خودتان و شما می‌توانید بچه‌هایی تربیت کنید که یک کشور را آباد کنند. شما می‌توانید بچه‌هایی را تربیت کنید که حفاظت از انبیا بکنند، حفاظت از آمال انبیا بکنند، شما هم خود حافظ باید باشید و هم نگهبان درست کنید، نگهبان اولاد شما هستند، آنها را تربیت کنید، خانه‌های شما باید خانه‌ی تربیت اولاد باشد.

صحیفه ی امام ،ج7

فرآوری بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع : صحیفه نور

کتاب خانواده و امام خمینی

مقالات مرتبط :

انتخاب همسر ازنگاه امام (ره)

نهاد خانواده از منظر امام خمینی

نامه عاشقانه امام به همسرشان

پدر انقلاب در خانواده - آکا

خانواده ی ایرانی، الگوی جهانی

خانواده یک قرارداد است، یک امر طبیعی نیست که دو چیز را به هم وصل کرده باشند. نه! یک قرارداد است. یک امر اعتباری است. ماندن او بسته به این است که طرفین قضیه و جامعه و قانون آن را محترم بشمارند. اگر به آن بی اعتنایی کردند، باقی نمی ماند.
پدر انقلاب در خانواده - آکا

مبارزی مهربان در خانواده

در مورد صفا و صمیمیت و عطوفت و مهربانی امام نسبت به خانواده و همسر و دختران خودشان شاید بتوانم ادّعا کنم که کسی را در آن حد ندیده‌ام. امام هیچ‌گاه وقتی خانم در منزل بود، تنها غذا نمی‌خوردند.
پدر انقلاب در خانواده - آکا

صحیفه ای از صفات امام در خانواده

امام و خانواده ( قسمت دوم ) در قسمت قبل به چگونگی عملیرد امام ( ره ) در مورد ازدواج پرداختیم . اینی در ادامه می خوانیم... احترام به همسر همسر امام یه سال ها در سایه این آفتاب جهانی می زیسته و صندوقچه ای از خاطرات و حوادث تلخ...


تبلیغات