اگر دوست دارید شان و منزلت غدیر را در خانواده رعایت کنید و اهل خانواده را با غدیر آشناتر و مانوس تر کنید این مقاله را بخوانید.

,عید غدیر, خانواده, اعمال عید غدیر در خانه,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

همانطور که برای رسیدن عید نوروز آماده می شوید و با خانه تکانی و گردگیری و نو کردن برخی لوازم خانه، رسیدن ایامی شاد و فوق العاده ای را اعلام می کنید و اهل خانواده را از لحاظ روانی آماده می کنید ،جا دارد و بلکه اولی تر آن است که برای ورود در عید بزرگ ولایت امیرالمومنین نیز خانواده را از لحاظ روانی آماده کنید .

شب عید غدیر گفتگویی در باره فردا و بزرگداشت آن انجام دهید و از همه نظر بگیرید که چه برنامه ای برای فردا داشته باشید. وقتی خودشان در باره ی این موضوع فکر کنند و نظر بدهند بیشتر با شما همراهی می کنند اما اگر قرار باشد شما فکر کنید و نظرتان را اعمال کنید فضا بیشتر برای انتقاد و مخالفت باز می شود .این طبیعت خیلی از آدمهاست.

 

حتما خانه را تزیین کنید اگرچه تنها با نصب نوشته ای درباره ی غدیر یا امیرالمومنین علیه السلام باشد. اگر هنوز کودکانتان با غدیر آشنایی ندارند ،داستان غدیر را شب عید برایشان تعریف کنید.(می توانید از داستان غدیر در منوی کودکان استفاده کنید) به بچه ها بفهمانید که فردا روز بزرگی است و قرار است کارهای مهمی هم انجام دهید. صبح غدیر زود تر از خواب بیدار شوید و با انرژی در اولین جمله عید را تبریک بگویید .لباس نو بپوشید و ظاهر آراسته ی در شان یک عید بزرگ داشته باشید .اینها همه در معرفی عید و ایجاد فضای عید در خانه تاثیر گذارند.

اگر پدر و ماد خوش ذوق و با حوصله ای باشید می توانید در غالب یک نمایش ساده غدیر را به فرزندان خود معرفی کنید.یا مانند یک راوی ماجرا را تعریف کنید.

بهترین کار و ضروری ترین کار این است که بوی عید، قبل از همه از درون خانه به مشام برسد.گاهی بی توجهی ما به فضای خانواده ،و وقت گذرانی بیش از حد در بیرون از منزل، تا حدی که خسته کننده باشد،درک بچه ها را از عید منفی و بد می کند و خاطره ی ناخوشایندی از عید در ذهنشان می گذارد

برای شاد بودن در غدیر از برنامه هایی استفاده کنید که بیشتر معرف این عید و موجب بزرگداشت آن باشد نه اینکه تنها مفرح و شاد باشد .مثلا رفتن به سینما و یا دیدن برنامه های تلویزیون کاری است که در هر جمعه و یا هر روز تعطیلی می توانید انجام دهید .نباید عیدی با این عظمت مثل یک جمعه ی معمولی سپری شود. یکی از برنامه های عید غدیر مثلا می تواند شرکت در نماز جماعت ظهر در مسجد جامع شهرتان باشد. اگر شما آن را با اهمیت و شاد جلوه دهید فرزندانتان هم آن را مهم و شاد خواهند یافت .

یکی از اشتباهاتی که ما در اعیاد اسلامی انجام می دهیم این است که عید را در بیرون از خانه جستجو می کنیم . مثلا در نیمه ی شعبان خانه را تزیین نمی کنیم فقط از اماکن دینی تزیین شده دیدن می کنیم .یا در عید غدیر خانه را شاید به اندازه هر روز هم نظافت نکنیم و یا برای درست کردن یک غذای خوب وقت نگذاریم و تمام وقت را در بازدید از سادات و یا شرکت در جشن های مذهبی بگذرانیم .اینها همه خوب است اما بهترین کار و ضروری ترین کار این است که بوی عید، قبل از همه از درون خانه به مشام برسد.

غدیر

گاهی بی توجهی ما به فضای خانواده ،و وقت گذرانی بیش از حد در بیرون از منزل، تا حدی که خسته کننده باشد،درک بچه ها را از عید منفی و بد می کند و خاطره ی ناخوشایندی  از عید در ذهنشان می گذارد.

 

از اعمال عید غدیر تا حد امکان و در اندازه ی حوصله ی اهل خانواده استفاده ی همگانی ببرید .یکی از اعمال عید، زیارت حضرت امیرالمومنین است.می توانید در صورت امکان به همراه اهل خانواده به پشت بام ،یا حیاط،یا تراس ... بروید رو به قبله بایستید و به امیرالمومنین در چند جمله سلام و عرض ادب و احترام کنید و از آن حضرت عیدی بخواهید .البته این کار را داخل خانه هم می توانید انجام دهید اما همین  جا به جایی تاثیر تربیتی دارد و احترام بیشتری را نشان می دهد.

 

یکی از برنامه های دینی عید غدیر مسئله ی استحباب عقد اخوت است . از این فرصت هم می توانید استفاده ی تربیتی ببرید .اگر می خواهید بین نوجوانتان و یک دوست خوب پیوند موثری ایجادت کنید خوب است با استفاده از این امتیاز این پیوند را با چاشنی روانی عمیقی انجام دهید. بنابر روایتی که در مفاتیح الجنان آمده است در عید غدیر می توان بین دو نفر عقد اخوت بست .با خواندن دعای مربوطه که بحث آن در اعمال عید در مفاتیح آمده است می توان بین دو مرد ،رابطه ی برادری یا بین دو  دو زن رابطه ی خواهری ایجاد کرد و در فضای همین روز خجسته آن را جشن گرفت.

 

در کنار سادات

اگرچه مسئله ی بازدید از سادات جزء اعمال عید غدیر نیست اما از آنجایی که این امر به جهت بزرگداشت غدیر باب شده است ،بد نیست شما هم به همراه خانواده به دیدن سادات بروید و فرزندانتان را با مسئله ی سیادت و ضرورت احترام به سادات آشنا کنید.

 

 

انسیه نوش آبادی

بخش خانواده ایرانی تبیان

مطالب مرتبط :

مراودات عاشقانه ،آزادآزاد

تغییر به بهانه ای زیبا

استقبال از ‌ماه‌ رمضان در خانه

مکتب خانه ی خانه

بزرگداشت غدیر در خانواده - آکا
همه انسان‌ها در طول تاریخ، صرف نظر از ایدئولوژی و رویکرد دینی و غیردینی در پی کسب آرامش و شادابی و نشاط بوده‌اند. برخی از راه تحصیل مال ، گروهی از طریق کسب مقام و مدرک و عده‌ای با ریاضت و ترک دنیا.....
بزرگداشت غدیر در خانواده - آکا

بهترین برنامه ی خانوادگی

دوباره «یار دبستانی» از رادیوی خودروها پخش می‌شود، خردسالان و نوجوان‌ها و جوان‌های کیف و کتاب به دست، به شهر جان می‌دهند، خیابان‌ها شلوغ می‌شوند ، مدرسه‌ها نفس می‌کشند و از تنهایی در می‌آیند، ریه‌ها از هوای مرطوب و خوش پاییز انباشته می‌شوند...
بزرگداشت غدیر در خانواده - آکا

مهندسی یک خانواده متعادل

اصولی باید رعایت شود و شرایطی حاصل گردد تا بتوان به یک خانواده ،نشان استاندارد خانواده سالم و متعادل را داد .برای مهندسی چنین خانواده ای که موجب آسایش ،آرامش ،امنتی و افتخار اهل خود شده و سلامت آن...
تبلیغات