در دو مطلب پیشین با نام های کسب آرامش در خانواده و بروشور یک زندگی شاد ،شش محور مهم از کلیدهای دست یابی به شادی و نشاط و موفقیت در خانواده را مورد توجه و تأمل مختصر قرار دادیم. در این بخش که مطلب پایانی است چند کلید دیگر را تقدیم علاقمندان گرامی بخش خانواده می‌کنیم. باشد که با تأکید و تحقق این توصیه‌ها مشکلات و تلخی‌های زندگی را به صفر نزدیک کنیم.
,خانواده ایده آل,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

 قناعت و ساده زیستی

فراموش نکنید که دانه در زیر خاک و تحت فشار خاک شکسته شده، شکفته می‌شود و از خاک بیرون می‌آید و سایه و ثمر می‌دهد.

انسان‌های بزرگ در سختی‌ها ساخته شده‌اند. از کاخ معمولاً انسان‌های حقیر و خودخواه و زیاده‌طلب و تنبل و مصرف زده بیرون می‌آید.

اگر اعضای خانواده و در رأس آن پدر و مادر ضمن تلاش و فعالیت سالم اقتصادی، خود را به زیور قناعت و ساده زیستی بیارایند می‌توانند آرامش، شادی و مهربانی را در خانواده نهادینه کنند.

 این جمله‌ی حکیمانه را از علی(ع) فراموش نکنیم که فرمود: هر کس زهد پیشه کند رنج‌ها و مشقت‌ها بر او سهل گردد. به نظر شما چرا لیلا پهلوی (دختر محمدرضا پهلوی) و علیرضا پهلوی (پسر 40 ساله محمدرضا شاه) خودکشی می‌کنند؟ مگر میلیاردها دلار ثروت و سرمایه کشورمان را به سرقت نبردند و در بانک‌های بزرگ جهان پس انداز نکردند؟ مگر جوان نبودند و مگر فرزندان شاه نبودند؟ پاسخ را فرزند ارشد شاه! می‌دهد: هر دو از بیماری افسردگی رنج می‌بردند. افسردگی یعنی احساس بیهودگی و حقارت، احساس تنهایی و درد و رنج.

کوتاه سخن اینکه ثروت و رفاه اگر به عنوان وسیله باشد مثل آب دریایی خواهد بود که کشتی خانوادگی بر روی آن روان شده و به ساحل زیبای چشم نواز و دل انگیز زندگی خواهد رسید. امّا اگر به عنوان هدف و اساس زندگی تلقی شود، موجبات رنج و عذاب و درگیری و اختلال و اختلاف را فراهم خواهد ساخت.

شادی و لذت اگر به خاطر رسیدن به نماندنی ها باشد، کوتاه و مقطعی و کودکانه خواهد بود و اگر محصول رسیدن به مقامات عالی علم، دینی و عرفانی باشد پایدار و ماندگار خواهد بود. پس به ما ندانی ها دل ببندید تا شادی و نشاط شما ماندنی شود.

 

یاد خدا

شادابی و نشاط پایدار محصول علاقه به پدیده‌ها و داشته‌های پایدار و ماندگار است و در این میان خداوند هستی، به عنوان مهربانترین دوست و معشوق همیشگی و جاویدان

تبلیغات