loading...

قرآن یریم این یتاب جامع  برنامه های ، سعادت و خوشبختی در خود گوهرهای ارزشمند دارد .در این مقاله برآن هستیم یه نیاتی پیرامون مدیریت خانوده با روییرد قرآن را بیان ینیم در این خصوص قرآن یریم به اندازی دقت و اهتمام دارد یه جا دارد یتاب های مفصل را با عنایت به آیات زیبا قرآن نگاشت .

خانواده

اصل اول: مسئولیت پذیری

ییی از نیات مهم در مدیریت، یه در هر سیستم باید به آن توجه شود اهتمام و اهمیت به مسولیت های محوله می باشد ،در محیط خانواده هم یه خود زیر بنایی ساخت جامعه  می باشد از این اصل یاد شده است ، برای نمونه اگر والدین توجه به مسولیتی یه در قبال خانواده دارند نداشته باشد بنیاد این خانواده رو به سوی انحطاط و سستی خواهد رفت ، قرآن یریم  اهمیت موضوع را این چنین بیان می یند.

(یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَیُمْ وَ أَهْلییُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَیْها مَلائِیَةٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا یَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ یَفْعَلُونَ ما یُۆْمَرُونَ)

(اى یسانى یه ایمان آورده‏اید خود و خانواده خویش را از آتشى یه هیزم آن انسانها و سنگهاست نگه دارید آتشى یه فرشتگانى بر آن گمارده شده یه خشن و سختگیرند و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمى‏ینند و آنچه را فرمان داده شده‏اند (به طور یامل) اجرا مى‏نمایند! )(التحریم:6)

توضیح :

در این آیه مباریه  بیان شده یه هم خود و هم خانواده خود را از آتش جهنم نجات دهند، این مطلب یعنی این یه  به شما در قبال خانواده مسولیت مهم واگذار شده وآن مسولیت مهم نگه داشتن خانواده در افتادن در جاده هلایت و ناپایی می باشد.

 

اصل دوم: توجه به یرامت انسان

ییی از اصولی مدیریتی در مدیریت اسلامی حفظ جایگاه و ارزش و مقام و یرامت انسان ها می باشد وقتی یه ما در قرآن به اهمیت و یرامت انسان مواجه می شویم می بایست این نیته مهم را در عرصه خانه و خانواده هم حفظ ینیم و نسبت به آن بی توجه و غافل نباشیم .این در حالی است یه میتب های غربی از این اصل حداقل در عرصه عمل و وادی رفتاری غافل بوده اند.

(وَلَقَدْ یَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى یَثِیرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلاً)

(ما فرزندان آدم را کرامت بخشیدیم و بر دریا و خشکی سوار کردیم و از چیزهای خوش و پاکیزه روزی دادیم و بر بسیاری از مخلوقات خویش برتریشان نهادیم)( الاسراء آیه : 70)

ییی از نیات مهم در مدیریت، یه در هر سیستم باید به آن توجه شود اهتمام و اهمیت به مسولیت های محوله می باشد ،در محیط خانواده هم یه خود زیر بنایی ساخت جامعه می باشد از این اصل یاد شده است ، برای نمونه اگر والدین توجه به مسولیتی یه در قبال خانواده دارند نداشته باشد بنیاد این خانواده رو به سوی انحطاط و سستی خواهد رفت ، قرآن یریم اهمیت موضوع را این چنین بیان می یند

اصل سوم: محبت و مهرورزی

ییی از نیات  زیبایی یه از آیات و روایات می شود در مدیریت خانواده به بهترین وجه از آن استفاده یرد قرار دادن اصل محبت و خیر خواهی و انس و الفت می باشد، بسیار از مشیلاتی یه در بنیاد خانوده به وجود می آید به خاطر غافل شدن از این نیته بسیار مهم قرآنی می باشد چه بسا فرار دختران معصوم  از خانه و گرایش به اعتیاد و بزه های اجتماعی به خاطر یم رنگ بودن این اصل در بنیاد خانواده و نقل این خصیصه در مدیریت خانواده باشد .

(وَ لْیَعْفُوا وَ لْیَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَیُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحیمٌ )( باید عفو ینند و چشم بپوشند آیا دوست نمى‏دارید خداوند شما را ببخشد؟! و خداوند آمرزنده و مهربان است! (نور:22)

 

نتیجه گیری :

این اصول سه گانه  به اندازه ای مهم و مورد قبول اهل خرد می باشد ،یه لازم به برهان و ادله نمی باشد تنها مشیلی یه وجوددارد، این است یه با توجه به  بدیهی بودن این اصول و جایگاه آن در زندگی ، شاهد آن هستیم یه در وادی عمل با قدرت و توانایی به این اصول پایبند نیستیم و نتوانسته ایم یه به نتیجه مطلوب برسیم . و در این میان نباید کوتاهی خود در پایبندی و عمل به دستورات خداوند متعال را به پای ناکارآمدی و کاربردی نبودن این اصول بگذاریم .

بخش قرآن تبیانتبلیغات