زندگی این روزها مخارج زیادی به همراه دارد. گاهی اوقات با وجود مشغله ی زن و مرد چرخه زندگی نمی چرخد و از لحاظ روحی و روانی انسان را دچار آسیب می کند و تحت فشار قرار می دهد.

,دو دو تا چهارتای زندگی, مشکلات اقتصادی همسران, پول,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

مشکلات اقتصادی یکی از دلایل مهم ایجاد اختلاف بین همسران است. گاهی این اختلاف ها تنها به این دلیل رخ می دهد که دو طرف برای مقابله با این مشکلات از مهارت کافی برخوردار نیستند. زمانی که مشکلات اقتصادی بوجود می آید زن و شوهر خود را باید در یک تیم فرض کنند تا بتوانند از پس این مشکلات رهایی یابند.

آنها باید یک تیم باشند نه اینکه یک طرف بگوید: این مشکل همسرم است و به من ربطی ندارد. همراهی کردن خانم با همسرش تنها در این نیست که بخشی از بار مالی خانه را به دوش بگیرد. او با چند کار ساده و بیان جملات آرام بخش می تواند به همسرش نشان دهد در کنار او قرار دارد.

به عنوان مثال:

**اگر نمی تواند بخشی از هزینه ها را برعهده بگیرد، می تواند خرید هایی را که بیشتر به دلیل تمایل انجام می شود تا نیاز ، حذف کند. برای مثال وسائل تزیینی زیبا که مورد نیاز نیستند هزینه های زیادی را ایجاد می کند. پس هزینه های خانه را شناسایی کنید و اضافات را حذف کنید.

** پیش از اینکه همسرتان از شما بخواهد هزینه هایتان را کاهش دهید، خود پیش قدم شده . بطور مثال خرید پوشاک فصلی را حذف و سالی یک بار خرید داشته باشید.

** اگر مرد درباره مشکلات اقتصادی خانواده صحبت کرد، خانم خانه سعی کند شنونده خوبی باشد و حرف هایش را تایید کند. از نصیحت کردن بپرهیزد و مثلا نگوید: من که قبلا گفته بودم اینجوری می شود. 

یکی از اصول بهره وری در زندگی، مشارکت و مشاوره است. ما عادت کرده ایم بدون مشاوره با همدیگر خرید کنیم که این مسئله بویژه به اعضای کوچک تر و ضعیف تر خانواده اجحاف می شود

خرج متعادل و لذت زندگی

این نکته که در ماه چقدر خرج می کنید مهم نیست. مسئله ، چگونه خرج کردن است. به عنوان مثال اگر بتوانی لباس ارزان بخری و از آن لذت ببری مهم است وگرنه هرکسی از پوشیدن لباس مارک دار لذت می برد.

ضرب المثل همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذاریم" در اقتصاد و روانشناسی مدرن هم کارایی دارد. ما برای زنده ماندن چند نیاز اساسی داریم و اگر هر یک را انجام ندهیم ، زنده نمی مانیم.

 

واضح است که باید همه ملزومات زندگی را تفکیک کنیم تا دچار استرس نشویم. مدیریت اقتصادی باعث می شود تا کیفیت زندگی را فدای کمیت نکنیم. توصیه های زیر به شما برای مدیریت اقتصاد زندگی کمک می کند:

تعادل را رعایت کنید: خانواده متعادل در خرج کردنش هم تعادل دارد. یعنی همه پول جیبش را صرف خرید پوشاک نمی کند. تعادل در هزینه ها یک اصل مدیریتی است. خانواده اگر متعادل باشد عدالت نیز رعایت می شود و همه اعضاء بصورت یکسان از آن بهره مند می شوند.

,دو دو تا چهارتای زندگی, مشکلات اقتصادی همسران, پول,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

حواستان به عرضه و تقاضا باشد: وقتی عرضه کم است و تقاضا بالا، قیمت ها افزایش می یابد. بنابراین اگر قیمت کالایی در بازار بالا رفت، همه پولتان را صرف خرید آن نکنید.

 

مشورت کنید: یکی از اصول بهره وری در زندگی، مشارکت و مشاوره است. ما عادت کرده ایم بدون مشاوره با همدیگر خرید کنیم که این مسئله بویژه به اعضای کوچک تر و ضعیف تر خانواده اجحاف می شود.

 

کمکش کنید نه تحقیر: زن خانه مهمترین عضو خانواده در پیشبرد اقتصاد خانواده است. اگر درآمد همسرتان کفاف خرج خانه را نمی دهد به جای تحقیر کردن به فکر کمک به او باشید.

 

به یاد داشته باشید خانواده ای موفق است که اقتصاد موفقی داشته باشد. بنابراین برای بالا بردن کیفیت اقتصادی خانواده تان تلاش کنید. و باور کنید که با هدف گذاری و برنامه ریزی به هدفتان می رسید.

 

فرآوری: نوریه نوچمنی

بخش خانواده ایرانی تبیان

تبلیغات