خانواده داری و خانواده محوری ایرانیها را می توان در هر شب تابستان در فضاهای سبز کشور دید. هر گوشه سفره ای پهن است و خانواده ای دور آن حلقه زده اند. خانواده هایی که اگر چه در برخی کارهایشان خرده خطاهایی دیده می شود، اما در اصل یک خانواده ی خوبند که می خواهند دور هم باشند.

,یک شب تابستانی در یک پارک نزدیک, همراه خانواده در پارک, شام خوردن در پارک,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

اگر چه بوی هندوانه و طالبی شان در بوی تنباکو گم می شود، اما هنوز معتقدند که برای خوش بودن، لازم است همه دور هم باشند. باید با خانواده تفریح کرد و باید همدیگر را خوشحال کرد تا شب خوشی رقم زده شود. این خانواده داری را باید تقدیر کرد و برای ترویج آن همه ی خیابان های شهر را به فضاهای سبز منتهی نمود. و همه ی فضاهای سبز را برایشان آذین کرد. اما برای بهتر شدن سطح تفریحات خانوادگی می توان ازرشهایی را هم به شکل نکته های کوتاه دائما تبلیغ نمود تا بلکه فرهنگ تفریحات خانوادگی ایرانی هر روز بهتر و غنی تر شود.

 

من جمله :

** اکنون بحمدلله در هر فضای سبزی مکانی به عنوان نمازخانه وجود دارد. چه خوب است که در همان لحظات اولیه شب همه با هم در همان فضای سبز نماز بخوانیم تا هم از نشاط روحی برخوردار شویم و هم این نکته ی تربیتی را تاکید کنیم که نماز هم جزئ تفریحات و لذتهاست و به نوجوانان بگوییم معنویت هیچ منافاتی با تفریح و شادی ندارد. اگر هم خدایی نکرده کسی در بینتان هست که اهل نماز نیست به او بگویید به عنوان یک ورزش یوگا یا انرژی درمانی، قسمت وسط پیشانی اش را برای چند لحظه روی خاک بگذارد و کلمات زیبایی به زبان بیاورید تا هم انرژیهای منفی بدنش را به زمین منتقل کند و هم انرژیهای مثبت محیط را به خود جذب کند. این افراد گوششان به این حرفها شنوا تر است. به قول معروف خلایق هر چه لایق!

 

** قرار است شاد باشیم اما نه به هر قیمتی. هیچ دلیلی ندارد به بهانه ی شاد بودن ارزشهای اخلاقی و تربیتی را زیر پا بگذاریم. این خیلی خوب است که نوجوانها با هم سن و سالهای خودشان جفت می شوند و تفریح  می کنند اما نباید کاملا بدون نظارت بزرگترها در پارک رها شوند. خوب نیست اختلاط محرم و نامحرممان به شکلی شود که رنگ و بویی از پرهیز و حیا نداشته باشد.

اگر پول یا اعصاب ندارید که خرج شهر بازی بچه ها کنید پارکهایی را انتخاب کنید که از این وسایل بازی ندارند. اینطوری به بچه ها هم بیشتر خوش می گذرد

** قلیان کشیدن کار لذت بخشی نیست که اینهمه شیوع پیدا کرده است. هر کاری که منع شود بیشتر تبلیغ می شود. به قول بعضی ها ای کاش مسواک زدن هم ممنوع بود یا به کمک تبلیغات فرهنگی سرکوب می شد تا گاهی دور هم جمع می شدیم یواشکی مسواک می زدیم. قلیان اگر تاثیر منفی نداشت اینهمه شیوع پیدا نمی کرد. در هر حال اگر قلیان هم استفاده می کنید به ارزیابی بچه ها از این کارتان توجه داشته باشید. لااقل مادر در حضور بچه ها از این کار خودداری کند.

 

** پارکها و فضاهای سبز باید موجب فعالیت و تحرک بیشتر ما شود. برخی افراد چنان با استعدادند که می توانند چهار ساعت در یک پارک روی زمین بنشینند و از جایشان تکان نخورند. لااقل اگر در خانه بودند برای چیدن سفره مجبور به حرکت می شدند اما در پارک از آن حرکتهای مختصر هم خبری نیست. این کار علاوه بر عوارضی مثل تنبلی و چاقی و ... ظلم به بچه ها هم هست. حالا که وقت گذاشته اید و دور هم هستید کمی تحرک داشته باشید. یک بازی دسته جمعی انجام دهید. یا لااقل یک دور، دور پارک پیاده روی کنید.

 

**  جزء والدین تلخ نباشید. بعضی از پدرها همیشه غرق در افکار خود هستند. حساب و کتاب، یک لحظه اینها را رها نمی کند. بعضی از پدرها را که به هیچ زوری نمی شود از خانه بیرون برد. فقط فرمایشاتشان را همراه خانواده می فرستند اما برخی پدرها که کمی مسئولیت پذیرترند، "حق پارک" خانواده را محفوظ می دانند اما در پارک هم اخلاق پارکی ندارند.

از رعایت نکردن برخی از مادرها هم همین نکته بس که دائما ایراد می گیرند و خلق همسرشان را تنگ می کنند. اگر هم قصد اصلاحی وجود دارد جای آن در فضای سبز و یک شب تفریحی در کنار خانواده نیست. نکاتی که می خواهید تذکر دهید را به خاطر بسپرید یک وقت مناسبتر در خانه تذکر دهید. وقتی که فکر می کنید پذیرش همسرتان بیشتر است.

,یک شب تابستانی در یک پارک نزدیک, همراه خانواده در پارک, شام خوردن در پارک,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

**  باور کنید اصلا مهم نیست شام چی میل کنید. حتی غذاهای خیلی ساده را هم می توان با کمک چاشنی های ارزان قیمت با اشتها و علاقه میل کرد. سخت نگیرید تا بیشتر بتوانید این شبهای تابستانی را در طبیعت و در کنار هم بگذرانید. اگر جزء خانواده هایی هستید که وقتهایتان طلاست و هر کدامتان در اوقات فراغتش بهترین کارها را انجام می دهد، پارک و باغ رفتنتان را کم کنید. اما اگر در خانه ماندنتان نتیجه ای جز ملال و دوری از هم ندارند و یا خدایی نکرده نوجوانتان را به کاری نادرست مشغول می کند یا مادربزرگتان را در گوشه ی تنهایی ،با غم و غصه رها می کند، همین امشب همت کنید دورهم یک شب گرم تابستانی را در یک فضای سبز نزدیک سپری کنید.

اگر پول یا اعصاب ندارید که خرج شهر بازی بچه ها کنید پارکهایی را انتخاب کنید که از این وسایل بازی ندارند. اینطوری به بچه ها هم بیشتر خوش می گذرد. بچه ها تا زمانی که از این وسایل استفاده می کنند شادند به محض تمام شدن بازی، هم خودشان ناراحت می شوند و هم بزرگتر ها را ناراحت می کنند. اما اگر در جایی باشید که دسترسی به این وسایل ندارد بچه ها به بازیهای دلخواه خودشان می پردارند. اما در هر صورت هر از گاهی مخصوصا بچه ها را برای استفاده از این وسایل پارک ببرید.

 

انسیه نوش ابادی

بخش خانواده ایرانی تبیان

یک شب تابستانی در یک پارک نزدیک - آکا
خیلی وقت ها برخی از ما نمی دانیم چه امکانات تفریحی در محله، شهر یا شهرستان مان وجود دارد بعضی وقت ها هم می دانیم، اما حاضر نیستیم برای یک بار آن را امتحان کنیم، برای این که تفریحات موجود را کشف کنید چند راه حل اساسی وجود دارد.
یک شب تابستانی در یک پارک نزدیک - آکا

تفریحت را بیافرین!

«حالا کو تفریح؟» این صریح ترین، کوبنده ترین و «از سر واکن ترین» جوابی است که وقتی به یک جوان ایرانی می گویی چرا برنامه ای برای تفریحت نداری، می دهد.....
یک شب تابستانی در یک پارک نزدیک - آکا

خرّم بزی و جهان به شادی گذران

مفاهیم و هیجانات مثبتی همچون نشاط، شادی، لذت از زندگی، رضایت از زندگی و ... بسیار به هم نزدیک هستند تجربه ی شادمانی و رضایت از زندگی، هدف برتر در زندگی افراد بشر به شمار می رود لذا افراد در طول زندگی خود در تلاش برای دستیابی به آن هستند...
تبلیغات