loading...

اوقات فراغت یکی از اجزای مهم زندگی و از شرایط زندگی مدرن است. برنامه ریزی و تصمیم گیری در مورد آن موجب می شود تا بتوانیم از اوقات خود بنحو احسن استفاده کنیم. بسیاری از فعالیتها و برنامه های که در ذهن در مورد خود و خانواده داریم، در اوقات فرغت به مرحله عمل برسانیم.

,اوقات فراغت خانوادگی, گردش با خانواده, اوقات فراغت خانوادگی,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

فراغت پدیده ای فرهنگی است. اوقات فراغت نقش مهمی در تربیت و تعلیم دارد و هر فردی وظایفی در فعالیتهای اجتماعی و فردی خود دارد که قسمتی شامل شغل و بخشی دیگر در فعالیتهای مشترک زندگی خانوادگی او صرف می شود.

اوقات فراغت یکی از موضوعات بسیار مهمی در هر جامعه است. زیرا نشان دهنده ارزشهای جامعه است  و موجب تحرک اجتماعی و جبران کمبودهای عاطفی و روانی می شود. همچنین مانعی برای جلوگیری از رفتارهای ناشایسته است.

برنامه ریزی خانواده برای اوقات فراغت خود  و فرزندان موجب می شود تا بتوانند زمان شاد و مفرحی را برای خود داشته باشند و بتوانند از با هم بودن با یکدیگر لذت بیشتری ببرند.

اوقات فراغت یکی از بهترین شرایط برای پرورش استعدادها و تواناییها و رهایی از بعضی تعهدات و مسئولیتها است.

بنابراین بر اینکه بتوانیم از اوقات فراغت خود بخوبی استفاده کنیم، باید برنامه ریزی داشته باشیم و بدانیم  در خانواده چه چیزهای مدنظر است تا اوقات فراغت پرباری داشته باشیم و در این برنامه ریزی چه عواملی کمک کننده است.

** در برنامه ریزی برای اوقات فراغت لازم است آنرا متناسب با نیازهای روحی و جسمی خود، خانواده و فرزندتان باشد. 

در هر اوقات فراغت لازم است زمانی را به تفکر و اندیشه درباره خود بپردازیم تا بتوانیم درباره خود و افکارمان به هماهنگی بیشتری برسیم و به شناخت و بینش درونی دست پیدا کنیم.

زمانی را اختصاص به محبت کردن به یکدیگر قرار دهیم تا محیط خانوادگی گرم و پذیرایی داشته باشیم. ممکن است بعضی افراد بخواهند تا ناراحتی گذشته خود را بازگو کنند، بهتر است این فرصت را غنمیت شماریم، البته با توجه به نکات مثبت و خوبی یکدیگر، مشکلات بین خود را برطرف کنیم.

طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد اوقات فراغت خود را با برنامه های تلویزیونی سپری می کنند. بهتر است در این زمینه برنامه ریزی داشته باشیم و این زمان را به فعالیتهای مشترک بیشتری با یکدیگر سپری کنیم

بخشی از اوقات فراغت را به عبادت و ستایش خداوند بپردازید زیرا موجب آرامش روحی و روانی شما می شود. خداوند در قرآن می فرماید:« فاذا فرغت فانصب و الی ربک فارغب» پس هر وقت فراغتی یافتی به طاعت کوش و با اشتیاق به سوی پروردگارت روی آور ( انشراح8-7).

امام رضا می فرمایند: روزتان را  چهار قسمت کنید: بخشی را به عبادت و خلوت کردن با خدا، بخشی برای تامین معاش زندگی، بخشی برای مصاحبت با دوستان و بخشی را به تفریح بگذرانید. 

همچنین عبادت و طاعت خداوند موجب می شود تا فرزندان نیز از شما الگوبرداری کنند و معنویات در آنها رشد یابد.

یکی دیگر از موضوعاتی که در اوقات فراغت باید به آن توجه کرد ورزش کردن است، ورزش علاوه بر اینکه موجب سلامت جسمانی و روانی می شود، در اعتماد به نفس فرد هم موثر است و به او کمک می کند تا احساس بهتری در مورد خود و توانایی هایش داشته باشد. بهتر است گاهی در این زمینه نیز ورزش کردن خانوادگی داشته باشید.

خانواده یکی ازمهمترین نهادهای اجتماعی است که پر کردن و غنی کردن اوقات فراغت خود و فرزندان موجب می شود تا در جهت رشد و شکوفایی گام برداشته  و شرایط مناسب عاطفی، اجتماعی،  تربیتی و آموزشی را برای خود و فرزندان به  همراه آورد.

 

زهرا خسروجردی

بخش خانواده ایرانی تبیان

اوقات فراغت | ضروری مثل هوا - آکا
مفاهیم و هیجانات مثبتی همچون نشاط، شادی، لذت از زندگی، رضایت از زندگی و ... بسیار به هم نزدیک هستند تجربه ی شادمانی و رضایت از زندگی، هدف برتر در زندگی افراد بشر به شمار می رود لذا افراد در طول زندگی خود در تلاش برای دستیابی به آن هستند...
اوقات فراغت | ضروری مثل هوا - آکا

تفریحت را بیافرین!

«حالا کو تفریح؟» این صریح ترین، کوبنده ترین و «از سر واکن ترین» جوابی است که وقتی به یک جوان ایرانی می گویی چرا برنامه ای برای تفریحت نداری، می دهد.....
اوقات فراغت | ضروری مثل هوا - آکا

تفریح‌های‌تان را کشف کنید؟

خیلی وقت ها برخی از ما نمی دانیم چه امکانات تفریحی در محله، شهر یا شهرستان مان وجود دارد بعضی وقت ها هم می دانیم، اما حاضر نیستیم برای یک بار آن را امتحان کنیم، برای این که تفریحات موجود را کشف کنید چند راه حل اساسی وجود دارد.


تبلیغات