loading...

گاهی اوقات در زندگی فر می کنیم اطرافیان وظیفه دارند ، خوب باشند و مهربانی کنند به همین دلیل فراموش می کنیم به انها بگوییم : متشکرم!

پرسش

قدرشناسی، یک راهکار عملی برای افزایش سطح فرهنگ، عواطف مثبت، و حتی اقتصاد هر خانواده ای است.  اگر در خانواده ای قدرشناسی نسبت به یکدیگر ،انجام پذیرد، اعضای آن خانواده هیچ گاه دست از فداکاری برای هم برنخواهند داشت. زیرا فداکاری در این خانواده مساوی با قربانی شدن و حیف شدن نیست. اما در خانواده ای که فرهنگ قدرشناسی نباشد کسی که فداکاری می کند، سرش کلاه رفته است. او مورد سوء استفاده است. او خودش را بی جهت قربانی دیگر اعضای ناسپاس خانواده کرده است. همین فرمول و قائده، ارزش و اهمیت قدرشناسی در خانواده را کاملا معلوم می کند.

برای آنکه یک خانواده، قدرشناس و سپاسگذار محسوب شود یا ناسپاس به حساب آید، علامتهای مشخصی وجود دارد. با در نظر گرفتن این علامت ها شما هم می توانید میزان و معیار قدرشناسی را در خانواده ی خود بسنجید.

خانواده ای که در آن کار و تلاش مرد، از نظر همسرش بی اهمیت و بی ارزش باشد، یا مدیریت و خدمت زن در محیط خانواده مورد توجه و ملاحظه مرد قرار نگیرد، این خانواده  ناسپاس است و طبق قانون طبیعی که خداوند در عالم مقرر کرده است این خانواده به کاهش نعمت ها دچار خواهد شد.

همان قانونی که برای ما ضرب المثل هم شده است

شکر نعمت، نعمتت افزون کند     کفر،(ناسپاسی) نعمت از کفت بیرون کند

نعمت همیشه نان و غذایی که می خوریم نیست. همان رفتار محبت آمیزی که همسرمان نسبت به فرزندان دارد و مثل برخی از پدر ها بی تفاوت و خشن نیست، نعمت است.

ناسپاسی و نادیده گرفتن خدمات همدیگر یکی از رایجترین عوامل دعوا در خانواده هاست

خنده رویی و زود راضی شدن همسر و عدم کینه توزی و سختگیری وی نعمت است. همت زیاد مردی که به خاطر خانواده اش ساعات بیشتری از شبانه روز کار می کند، نعمت است. و از این نعمتها در زندگیهای ما فراوان است، اگر توجه داشته باشیم، اگر کمی تمرکز نگاهمان را از روی کاستی ها و نداریها و منفی ها برداریم و داشته هایمان را با دلی پاک و روشن برانداز کنیم.

کسانی که دائما یکدیگر را سرزنش می کنند و انتقاداتشان از هم بیش از تشکرشان است، دچار خصلت ناسپاسی اند. انسان سپاسگذار بیشتر کلامش و توجهش به خوبیها و نعمتهاست و کمتر به بدیها دقت می کند. این فرد وقتی هم که انتقاد می کند، انتقادش تاثیر گذار است. اما کسی که دائما در حال غر زدن و نالیدن است اگر در انتقاداتش کاملا هم محق باشد باز هم کلام او تاثیر مثبتی نخواهد داشت. او هر چند حرف حق بزند به عنوان غر غر کردن و نق زدن های بی ارزش ، حتی شنیده هم نخواهد شد. بنابراین اگر می خواهید کلام تاثیر گذاری داشته باشید، اگر می خواهید انتقاداتتان حداقل شنیده شود، و اگر می خواهید نعمتهای زندگیتان افزایش پیدا کند و از سختیها و بدیها کاسته شود، قدرشناسی را تمرین کنید. در کلام و رفتارتان سپاسگذار باشید. اگر همسر شما چیزی خریده است که نمی پسندید بیشتر از اینکه به بد سلیقگی او توجه کنید، به محبتی که باعث خریدش شده است توجه کنید. از سختگیری های بی مورد که کم کنیم خواهیم دید که خرید او نادرست هم نبوده است.

خیلی ممنون اما وظیفت بود!    - آکا

یکی دیگر از ویژگیهای خانواده های ناسپاس فراوانی دعوا و مشاجره در این خانواده هاست. ناسپاسی و نادیده گرفتن خدمات همدیگر یکی از رایجترین عوامل دعوا در خانواده هاست. بعضی ها معتقدند که همسر آنها با یک انتقاد ساده و بی اهمیت از کوره در می رود این مطلب حقیقت دارد اما خودشان مقصرند زیرا همان وقت که همسرشان خدمتی ارائه کرده است، به جای تشکر، ایراد گرفته اند، همان وقتی که طرف مقابل انتظار دیدن رفتاری سپاسگذارانه داشته است. بنابراین به جای داشتن نگاهی دقیق برای دیدن ایرادها و اشکالات، تمرین کنیم نگاهی دقیق برای دیدن کمترین خوبیها داشته باشیم. وقتی خوبیها و نعمتها را ببینیم و متوجه باشیم، خواه نا خواه در رفتارمان تاثیر خواهد گذاشت و آن را به سمت رفتاری قدرشناسانه تغییر خواهد داد.

 

رفتار فرزندان در قبال والدین هم  می تواند نشان دهنده ی عدم یا وجود فرهنگ قدرشناسی در خانواده باشد. در خانواده هایی که فرهنگ قدرشناسی و سپاسگذاری وجود داشته باشد، بچه ها کمتر با والدین خود درگیر می شوند آنها والدینشان را مثبت ارزیابی می کنند و کمتر از آنها ایراد می گیرند. اما در خانواده های ناسپاس بچه ها طلبکار والدین هستند و همیشه آنها را مقصر می دانند. مقصر هر کاستی و کمبودی که به نظرشان بیاید. این رفتار بچه ها در بیشتر موارد در کودکی توسط خود والدین به آنها آموزش داده شده است. پس اگر چنین رفتاری را برای آینده ی فرزندانتان نمی پسندید از همین امروز هر احسانی را با احسان پاسخ گویید و کوچکترین خوبیهای همسرتان را هم ملاحظه کنید و نه تنها در رفتاری عملی قدرشناسی را نشان دهید بلکه از هم اکنون به او بگویید که چه خوبیهایی دارد. کارهای خوبش را بیان کنید حتی کارهای خوب کوچکی که شاید مهم نباشند. این طوری بهانه های بیشتری هم برای هم کلامی پیدا می کنید.

 

انسیه نوش ابادی

بخش خانواده ایرانی تبیانتبلیغات