به بهانه روز جهانی سالمند 2015 - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد به بهانه روز جهانی سالمند 2015 ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

به بهانه روز جهانی سالمند 2015
,سالمند, روز جهانی سالمند, هفته جهانی سالمند,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

آکاایران: به بهانه روز جهانی سالمند 2015


آکایران :شعار منتخب هفته سلامت سالمندان سال 1394 : « سالمندان حامیان پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت »

هفته جهانی سالمند 2015

بنا به گزارش آکاایران : موی سپید تو، کتاب پربهای تجربه هاست و سینه ات مالامال از آلام زندگی. تو گنج رنج های روزگاری و تقویم نانوشته عبرت ها. گفته های تو روشنی بخش راه زیستنمان و چشمان کم سوی تو، ستاره های شبستانِ زندگی ماست. دست های پینه بسته ات جغرافیای دردهای زمین است و چین های پیشانی ات تاریخ مرارت های روزگار.

پشت تو را انبوه تجربه ها خمیده است و پای تو از سنگینی عبرت ها می لغزد. تو معلّم خانواده و الگوی جامعه ای. ما بر قامت به رکوع رفته تو سجده احترام می گزاریم و بر دستان پینه بسته ات، بوسه مهر می زنیم و در کلاس آموزه های زندگی تو، زانوی ادب، بغل می گیریم و خود را وامدار مهر و محبت و صفای تو می دانیم.

 

سالمندان در فرهنگ اسلامی

در فرهنگ زندگی ساز اسلام، بر تکریم پیران تأکید بسیار شده است. امام صادق علیه السلام می فرمایند: «پیران خویش را تکریم و با خویشان خود، رفت وآمد کنید». و در جای دیگری فرموده اند: «از ما نیست کسی که به سالمندان احترام نگذارد و بر کودکان شفقت نورزد». پیامبر عظیم الشان اسلام نیز، باب دیگری از اخلاق اسلامی را به روی ما گشوده، می فرمایند: «احترام و تعظیم پیران امّت من، تکریم و تعظیم من است».

 

شعار منتخب هفته سلامت سالمندان سال 1394 : « سالمندان حامیان پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت »

 

پاسداشت سالمندان در خانواده

در فرهنگ اسلامی، خانواده، کانون خوش بختی، آرامش، غم زدایی و تغذیه عاطفی انسان هاست. سالمندان، ستون های استوار خانواده ها هستند و پایدار ماندن و آفت زدایی از خانواده وابسته به پاس داشتن حقوق و حرمت آنان است. از این رو باید در کانون خانواده، با صمیمانه ترین دل جویی ها، اندوه های طاقت سوز آنان را زدود و بر زخم هایشان مرهمی از محبّت و نوازش نهاد، باید به آنان خدمت و محبّت کرد و در برابرشان دست اطاعت بر سینه نهاد و به تکریم، بر دست هایشان بوسه زد. باید حرمت آنان را متواضعانه پاس داشت.

 

احترام به سالمندان در قرآن

در آیه 23 سوره اسراء آمده است: «پروردگارت فرمان داده جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید. هرگاه یکی از آن دو، یا هردوی آنها، نزد تو به سن پیری رسند، کم ترین بی احترامی به آنها روا مدار و صدای خود را بر آنها بلند مکن و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو».

در حال حاضر، براساس آخرین آمار، در سرشماری عمومی و نفوس سال 1390 ایران، 8.2% از جمعیت کشورمان را سالمندان تشکیل می دهد ( 6159676 نفر) . لذا به منظور ارج نهادن به سالمندان، همه ساله در سراسر استان فعالیتهای گسترده ای به منظور حساس سازی مردم و مسئولین به سلامت سالمندان و بزرگداشت شهروندان ارشد جامعه صورت می گیرد.

 

 

منبع :

به بهانه روز جهانی سالمند 2015 گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات