بیماری, درمان بیماری, بیماری هویت جنسی,هویت جنسی, تغییر جنسیت, سازمان بهزیستی, خانواده, فشارهای روانی, استرس, روانشناسان

هویت جنسی مشکلی که باید جدی گرفته شود - آکا

 

براساس آمار سازمان بهزیستی کشور روزانه سه بیمار دارای اختلال هویت جنسی به سازمان بهزیستی برای درمان و تغییر جنسیت مراجعه می کنند واین در حالی است که درکشور هیچ نهاد خاصی به صورت جدی متولی ساماندهی و درمان این افراد نیست.

 

براساس آمار سازمان بهزیستی کشور روزانه سه بیمار دارای اختلال هویت جنسی به سازمان بهزیستی برای درمان و تغییر جنسیت مراجعه می کنند واین در حالی است که درکشور هیچ نهاد خاصی به صورت جدی متولی ساماندهی و درمان این افراد نیست.

 

دکتر «محمدرضا خباز» معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اعلام این مطلب به «ایران» گفت:«یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه، تغییر جنسیت گراها هستند و متأسفانه با توجه به رشد این افراد در جامعه هیچ ارگان خاصی به صورت دقیق ومشخص بر این افراد نظارت نمی کند و وزارت بهداشت که متولی امر درمان این افراد است توجه خاصی برای درمان و بهداشت تغییر جنسیت گراها ندارد».

 

وی معتقد است که اقدامات مهمتری در بخش درمان وجود دارد و اختلال هویت جنسی را به عنوان آسیب و معضل اجتماعی می توان عنوان کرد. وی با اشاره به اینکه جمعیت آماری تغییر جنسیت گراها در کشور ۲ تا ۸ هزار نفر برآورد می شود و کل بودجه اختصاص یافته برای این امر ۲۵ میلیون تومان است، اظهار داشت: «هم اکنون از هر صد هزار نفر ۴ تا ۶ نفر دچار اختلال هویت جنسی هستند و با توجه به اینکه اختلال هویت جنسی یک نوع بیماری محسوب می شود بنابراین باید برای رفع مشکل بیماری این افراد مانند بیماری های دیگر اقدامات لازم از سوی مسؤولان و همچنین خانواده های آنها صورت گیرد».

 

به گفته او نقش اصلی در درمان این بیماری برعهده خانواده ها است وخانواده ها نباید با این بیماری مقابله و یا مبارزه کنند، چرا که اگر این افراد از سوی خانواده ها طرد شوند مشکلات و آسیب های بسیاری گریبانگیر آنها خواهد شد. خباز با تأکید بر اینکه وضعیت افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی در کشور بسیار هشدار دهنده است، می گوید: «این گروه به دلیل طرد شدن از جامعه و خانواده در معرض روسپیگری، اعتیاد، ایدز و فحشا هستند و برای برطرف کردن مشکلات این قشر نیاز به برداشتن گام های جدی از سوی دولت است».

 

هویت جنسی مشکلی که باید جدی گرفته شود - آکا

 

هویت جنسی مشکلی که باید جدی گرفته شود - آکا
نقش خانواده در رفتار تغییرجنسیت گراها

 

تحقیقات نشان می دهد که بین ۲ تا ۶ درصد افرادی که متولد شده اند دچار اختلال هویت جنسی هستند این موضوع مربوط به کشورهای مترقی و عادی نمی شود بلکه در تمام جوامع این بیماری موجود است و چگونگی برخورد با این بیماری بستگی به فرهنگ هر جامعه دارد. بیشتر روانشناسان معتقدهستند که این بیماری در ۳ سالگی مشخص می شود آنان در کودکی و حتی قبل از دبستان شروع به انجام دادن رفتارهای جنس مخالف می کنند و به گفته دکتر «وامقی» روانپزشک و استاد دانشگاه در به وجود آمدن رفتار جنسی مخالف، خانواده نقش بسیاری دارد.

 

او می گوید: «برای بسیاری از خانواده ها رفتارهای جنسی مخالف کودک جذاب است در حالی که واکنش والدین به رفتارهای جنس مخالف بچه ها در شکل گیری رفتارهای کودک بسیار مؤثر است و متأسفانه در سنین بالاتر تضادی که بین رفتار فرد به ویژه پسرها با هم سن و سال خودشان پیش می آید، باعث واکنش منفی خانواده و جامعه نسبت به فرد می شود». او معتقد است که خیلی از افراد بخصوص پسرها در مدرسه مورد آزار واذیت قرار می گیرند. او درباره پذیرش این افراد از سوی جامعه و والدین می گوید: «این افراد در خانواده دچار مشکلات بسیاری هستند و در بیشتر مواقع اتفاق می افتد که این افراد از سوی خانواده طرد می شوند.

 

پذیرش بیمار تغییر جنسیت گراها نه تنها در خانواده بلکه در جامعه هم بسیار دشوار است». وامقی با تأکید بر اینکه پذیرش رفتارهای جنس مخالف در هر ۲ جنس بخصوص در جنس مرد مشکل است، می گوید: «این افراد از سوی خانواده، همکلاسی و هم دانشگاهی خود طرد شده هستند و وقتی در سنین بالاتر قرار می گیرند از طرف گروههای هم سن و خانواده خود با رفتارهای بسیار زشتی مواجه می شوند». به گفته او استرس و فشارهای روانی که این افراد در طول سالیان رشد تحمل می کنند طبیعتاً تأثیر محسوسی در شرایط روحی و عاطفی و کارکرد اجتماعی این افراد مانند شغل، نوع رابطه با خانواده و دوستان دارد و متأسفانه جامعه نیز نگرش منفی نسبت به این افراد دارد.

 

هویت جنسی مشکلی که باید جدی گرفته شود - آکا

 

هویت جنسی مشکلی که باید جدی گرفته شود - آکا
تدابیر دستگاه های اجرایی برای مشکل تغییر جنسیت گراها

 

روانشناسان معتقدند که اگر در کودکی به درستی جنسیت نقش های اجتماعی به کودکان آموخته شود اختلال هویت جنسی در حداقل ها جلوه می کند ولی اگر این مشکل به صورت جدی از سوی خانواده برطرف نشود فرد دچار تعارض در هویت جنسی و در بزرگسالی نیز با مشکلات پیچیده ای روبه رو می شود.

 

تعدادی از افراد تغییر جنسیت گرا با مشاوره و روانشناسی و روانپزشکی تا حدودی بهبود می یابند، اما عده ای دیگر از آنها نیازمند جراحی های پرهزینه هستند که هرعمل آنها حدود چندین میلیون تومان هزینه دارد. به گفته «علاء الدین خطیر» جراح و متخصص زیبایی بیشتر مراجعان برای تغییر جنسیت دچار موقعیت مالی ضعیف هستند و دستگاه های اجرایی کشور باید در خصوص وضعیت عمل این افراد تدابیری در نظر بگیرند.

 

به گفته او عدم تطبیق تصویر ذهنی یک شخص با موجودیت حقیقی و جنسی او باعث بروز بیماری اختلال هویت جنسی می شود که پسرها چهار برابر بیشتر از دختران دچار اختلالات هویت جنسی می شوند. وی تأکید می کند: «مبتلایان به اختلال هویت جنسی جراحی را تنها راه ممکن برای سلامتی خود می دانند آنها قبل از عمل بسیار ناراحت و غمگین هستند و دعا می کنند در حالت فکری، روانی مورد علاقه شان باشند و بعد از عمل از وضعیت جسمانی و روانی خود بسیار راضی و خرسند هستند».

 

دکتر خطیر معتقد است که اختلال هویت جنسی کاذب و حقیقی دارد و پزشک مربوطه برای جراحی باید دقت کند که اگر بیماری اشتباه عمل شود اقدام به خودکشی می کند و یا تا آخر عمر تبدیل به انسانی ناراضی و افسرده می شود.وی با تأکید بر اینکه تشخیص مشکل اختلال هویت جنسی برعهده روانپزشکان و روانشناسان است و متأسفانه روانپزشکان و روانشناسان تاکنون اقدامات جدی برای رفع مشکل این قشر انجام نداده اند، اظهار می کند: «متخصصان روحی و روانی کشور اقدام مناسبی برای اصلاح و تطابق تصویر ذهنی افراد بیمار انجام نداده اند وآنچه که انجام شده تشخیص این عارضه بوده است که متأسفانه در برخی موارد نیز اشتباهاتی صورت گرفته است».

 

با این همه افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی در تلاش هستند تا انجمن حمایت از حقوق تغییر جنسیت گراها را به ثبت برسانند تا بتوانند گوشه ای از مشکلات پیچیده روحی، روانی و اجتماعی خود را برطرف کنند که البته در این میان حمایت دولت و مجلس امری ضروری است.

 

 

 تبلیغات