معمول‌ترین علائم یک فرد وسواسی چیست؟ - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد معمول‌ترین علائم یک فرد وسواسی چیست؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

معمول‌ترین علائم یک فرد وسواسی چیست؟
,وسواس, روان شناسان, رفتارهای خطرناک,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

وسواس یکى از شایع ترین اختلالات و بیمارى‌های روانی در جوامع مختلف است و متخصصان روان پزشکی تعاریف گوناگونى را از این بیمارى ارائه داده‌اند.

 

این بیمارى شامل فکر، احساس یا تصورات عود کننده و مزاحم براى شخص است که در وی ایجاد اضطراب مى‌کنند در نتیجه تعادل فرد به دنبال این بیمارى به هم مى‌خورد و بیمار در سازگارى با محیط، دچار مشکل مى‌شود.

 

به نوشته مجله آنلاین سایکولوژی تودی، افراد مبتلا به وسواس جبری دو ویژگی بارز و مهم یعنی افکار وسواسی و اعمال وسواسی دارند. البته هر فکر تکراری لزوما وسواس نیست و هنگامی وسواس تلقی می‌شود که برخلاف میل شخص به ذهن او وارد شود. در واقع این فکر، لذت‌بخش نیست و از ذهن خارج نمی‌شود. در این حالت، فرد مزبور این فکر را متعلق به خود نمی‌داند اما از ذهن وی نیز بیرون نمی‌رود و در نتیجه اضطراب شخص را تشدید می‌کند.

 

بسیاری از اختلالات وسواسی به طور نسبی دارای علایم و نشانه‌های زیر هستند:

 

- گیج شدن در بین مفاهیم «هست» و «نیست»؛ بسیاری از بیماران وسواسی در دریایی از باید‌ها و نبایدها، درست و غلط، خوب و بد و مفاهیمی از این قبیل سردرگم می‌شوند.

 

- نظم و ترتیب خشک و با انضباط افراطی؛ این ویژگی جزو خصایص افراد وسواسی نیست بلکه احساس عدم اطمینان نسبت به انجام شدن درست کارها، بیمار را به این سمت سوق می‌دهد. بنابراین بیمار روانی با توجه به احساس مزبور، با هدف ایجاد رضایت فکری و روانی مبادرت به انجام فعالیت‌های افراطی برای نظم بخشیدن به کارها می‌کند.

 

- رفتارهای تکراری؛ افراد مبتلا به وسواس به خاطر حس ناامنی درونی به طرز بیمارگونه‌ای به تکرار یک عمل مبادرت می‌ورزند و گاهی با وجود چندبار تکرار، بازهم به نتیجه دلخواه نمی رسند.

 

- کمال گرایی؛ هر چند کمال گرایی یک ویژگی عادی و طبیعی در بشر است، اما این ویژگی در انواع مختلف اختلالات وسواسی دارای حالتی ناموزون، غیرطبیعی و نابهنجار است به گونه‌ای که مثلا در وسواس شستشو، فرد بیمار ممکن است برای دست یافتن به نهایت تمیزی و نظافت که خود نوعی کمال تلقی می شود، مدت‌ها ذهن و فکر خود را مشغول سازد و در نهایت نیز به آرامش و رضایت خاطر دست نیابد.

 

- افکار ناراحت کننده؛ عموما افراد وسواسی انواع مختلفی از افکار و اندیشه‌های آزار دهنده دارند.

 

به گزارش ایسنا، بسیارى از روان شناسان و روان پزشکان براى درمان این بیماران از دو روش «رفتار درمانى» و «دارو درمانى» استفاده مى کنند اما در هر حال مراجعه به متخصص برای کنترل بیماری در این افراد یک الزام است.

منبع : isna.ir
معمول‌ترین علائم یک فرد وسواسی چیست؟ گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات