کتاب های روانی واقعیت دارند - آکا

 

بیشتر ما وقتی زیاد سردرد بگیریم، معده درد داشته یا حتی سرما خورده باشیم، شال و کلاه می کنیم و همراه دوست و آشنا راهی دکتر می شویم تا دارویی تجویز کند و به ما بگوید چه بخوریم و چه نخوریم تا خوب شویم. اما وقتی روح و روانمان خسته و بیمار باشد کمتر به فکر می افتیم که سراغ دوا و دکتر را بگیریم؛ در این حالت یا اصلا حواسمان نیست که مریض شده ایم یا در بهترین شرایط فکر می کنیم «می روم بازار، چند تا کتاب روان شناسی می خرم و می خوانم تا بهتر شوم». غافل از اینکه گاهی این کتاب ها کمکی که نمی کنند هیچ، بلکه باعث می شوند حال ما بدتر شود.

 

● کتاب های خودآموز چگونه به هدف می رسند؟

 

نویسندگان این دست از کتاب ها اغلب با وعده های پر آب و تاب و بزرگنمایی بیش از حد شما را به یک نگاه تردیدآمیز دعوت می کنند.

 

با اطمینان می توان گفت پرفروش ترین نویسنده در این زمینه «آنتونی رابینز» است؛ به عنوان یکی از کتاب های او توجه کنید: «بیداری غول درون: چگونه کنترل مسائل روحی، عاطفی، جسمی و مالی خود را در دست بگیرید!»

 

تیتر و عنوان کتاب به گونه ای است که آنتونی رابینز را به عنوان یک فرد متخصص و باتجربه در زمینه «روان شناسی تغییر» معرفی می کند ولی در حقیقت وی فاقد هرگونه مدرک رسمی در زمینه مسائل بهداشت روان است!

 

رابینز ادعاهای جالب دیگری نیز دارد؛ مثلا می تواند هرگونه مشکل روانی را در یک جلسه برطرف کند یا اینکه در پنج دقیقه کاری کند که شخص موردنظر شما، عاشقتان بشود و حتی این توانایی را دارد که به مغز اشخاص مرده زندگی بخشد! (اگر او بتواند این کارها را انجام بدهد، پس خواهد توانست کتاب های بیشتری را به فروش برساند).

 

حتی نویسندگانی که روان شناس نیز هستند در مواقعی دست به اغراق و مبالغه می زنند. وین دایر، روان شناس و مشاوری است که کتابی دارد با عنوان: «شما به آنچه که می خواهید خواهید رسید زمانی که آن را باور کنید؛ راه تحول شخصی شما».

 

عنوان کتاب، این وعده را به شما می دهد که «با اعتقاد کامل به هر چیزی می توانید به غیرممکن ترین رویاهای خود دست یافته، موانع را به فرصت تبدیل کرده ، از آشفتگی های روحی و روانی درون خود رها شده و هرروزتان را صرف انجام کارهایی بکنید که آنها را دوست دارید». واقعا کار خوبی است البته اگر بتوان به این اهداف رسید. به این نکته که خریداران این کتاب ها چه میزان باید وقت، پول و تلاش خود را صرف کنند تا به این هدف برسند هیچ اشاره ای نشده و فقط امید افراد را افزایش می دهد اما نکته قابل توجه این است که چه تعدادی از افراد درمورد توانایی های خود برای رسیدن به اهداف آگاهی دارند.

 

● آیا این کتاب ها تاثیر دارند؟

 

البته تعدادی از محققان مطالعات مفیدی درمورد اثر و کارایی کتاب های خودیار انجام داده اند که از این روش با عنوان «کتاب درمانی» نام برده می شود.

 

محققان برای رسیدن مراجعه کنندگانی که معمولا با مشکل خاصی مانند افسردگی، ترس از چاقی و اضطراب مواجه بودند، آنها را به دو گروه تقسیم کرده اند؛ برای یک گروه، از روش کتاب درمانی استفاده کرده و برای گروه دیگر روش خاصی را به کار نبردند و آنها را در مدت زمانی بین چهار الی ۱۲ هفته تحت نظر قرار دادند. در بعضی از این تحقیقات هم مقایسه بین سه روش درمان با کتاب، مشاوره و درمان حضوری بیماران صورت گرفت. نتایجی که از این تحقیقات به دست آمد نشان داد که کتاب درمانی تاثیر مثبتی روی بهبود افراد داشته و روند بهبود بیمارانی که از این روش استفاده کرده بودند سریع تر از افرادی بود که تحت هیچ درمانی قرار نگرفتند و برابر با اشخاصی بود که با مشاوره یا به صورت حضوری روان درمانی شده بودند.

 

● انتخاب عاقلانه کتاب های مفید

 

تمام کتاب های روان شناسی موجود در بازار را نمی توان با یک چوب راند و مدعی شد همه آنها غیرعلمی هستند و تأثیرات مثبت ندکی دارند. برای اینکه بتوانید یک کتاب مناسب انتخاب کنید نکات زیر را درنظر بگیرید:

 

▪ آیا در نگارش کتاب از تحقیقات علمی استفاده شده است؟

 

کتاب هایی را تهیه کنید که براساس تحقیقات علمی یا براساس اصول «روان شناسی تغییر» نوشته شده باشند. دقت کنید که آیا نویسنده برای صحبت هایش

تبلیغات