قابل توجه علاقه مندان به حقوق خانواده - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد قابل توجه علاقه مندان به حقوق خانواده ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

قابل توجه علاقه مندان به حقوق خانواده
,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

ماده 1169 قانون مدنی ایران اصلاح گردید.

اصولا بعد از جدایی زن و شوهر  از هم و وقوع  طلاق  فیمابین آنان ، یکی از مسایل و مشکلات بسیار مهم و اساسی ، موضوع حضانت کودکان می باشد . حضانت عبارت است از تکلیفی قانونی بر عهده پدر یا مادر کودک که به موجب آن نگهداری و مراقبت از کودک طی دوران مشخص و معینی ، وظیفه یکی از آنان می باشد .

تا قبل از اصلاح ماده 1169 قانون مدنی و به موجب  ماده  قانونی قبلی ، وظیفه نگهداری از کودکان پسر تا سن 2 سال و وظیفه نگهداری از کودکان دختر تا سن 7 سال با مادر و بعد از این سن، وظیفه نگهداری  با پدر بود .  اما به موجب اصلاحیه قانونی ، از این به بعد هم در مورد حضانت پسران و هم در مورد نگهداری دختران ، مادر تا سن هفت سالگی آنان اولویت دارد و پس از این زمان وظیفه نگهداری با پدر می باشد .

نکته بسیار مهم و قابل توجه دیگر این که بعد از سن 7 سالگی نیز در صورت وجود اختلاف بین زن وشوهر در خصوص حضانت کودک ، موضوع از طریق دادگاه  حل و فصل خواهد شد . به این معنا که اگر بعد از سن 7 سالگی نیز مادر مدعی عدم صلاحیت و توانایی پدر در حضانت و نگهداری از کودک باشد ، دادگاه  با رسیدگی به دلایل  و مدارک طرفین نسبت به حل اختلاف اقدام می نماید .

البته با توجه به این که هدف نهایی قانونگذار ،در نظر گرفتن مصلحت کودک و رعایت صرفه و صلاح او می باشد بنابراین چنانچه  در دوران قانونی حضانت  - هر چند به موجب تکلیف قانونی ، وظیفه نگهداری از کودک برحسب مورد بر عهده پدر یا مادر  باشد - عدم صلاحیت و شایستگی  هر کدام از پدر و مادر  توسط دیگری اثبات گردد ، در نتیجه  رسیدگی دادگاه نسبت به  موضوع ، حق حضانت از کسی که فقدان شایستگی لازم است ، سلب می گردد .

قابل توجه علاقه مندان به حقوق خانواده گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
تبلیغات