حق طلاق - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد حق طلاق ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

واژه طلاق در پارسى به معناى بیزارى و جدایى كامل است و در اصطلاح حقوق، عبارت است از : ایقاعى تشریفاتى كه به موجب آن واگذارى حق طلاق در شرایط طبیعى و غیر ظالمانه به مرد نه كاشف از بى‏توجهى به زنان و نه طرفدارى از مردان، بلكه با توجه به مصالح خانواده و در راستاى دیگر ضوابط فقهى.

 هرچند در موارد خاصى نیز زن حق دارد از دادگاه طلاق بخواهد ، اضافه بر آن كه زن مى‏تواند با شرط ضمن عقد در پیمان زناشویى ، هر وقت بخواهد از مرد طلاق بگیرد.

 

در شریعت یهود زن حق طلاق ندارد. به مجرد اینكه مرد از زنش ناراضى باشد ، مطلقا مى‏تواند او را رها سازد. پیوند زناشویى به مجرد نیت مرد ، قابل گسست است و نیازى به اثبات و ابراز نیست. شرایط و تشریفات خاصى ندارد .

 

در دیانت مسیح براى هیچ یك از زن و مرد حق طلاق وجود ندارد و پیوند زناشویى تنها زمانى قابل گسست است كه زن مرتكب زنا شده باشد. شاید عدم مشروعیت طلاق در آیین مسیحیت بدین علت باشد كه زن و مرد به حضرت مریم و مسیح (ع) اقتدا نكرده و با انعقاد پیمان زناشویى جرم بزرگى را مرتكب شده‏اند. بنابراین لازم است به پاى این عمل ناروا بسوزند و با این بندى كه خود بر خویشتن نهاده‏اند عذاب شوند.

 

طلاق در اسلام و در وقت ضرورت مشروع است ولى شارع براى آن كه زندگى زناشویى زود از هم نپاشد و دامنه ی آن گرداب خطرناك به افراد بى‏گناه دیگر زیان نرساند ، به مجرد این كه مردى از همسرش ناخرسند باشد راه طلاق را نشان نمى‏دهد ، بلكه او را به بردبارى و شكیبایى دعوت مى‏كند و قرآن راه جلوگیرى از جدایى زوجین را به بهترین طریق عملى نشان داده است:

 

و ان خفتم شقاق بینهما فابعثوا حكما من اهله و حكما من اهلها ان یریدا اصلاحا یوفق الله بینهما

و اگر ازجدایى میان آن دو (زن و شوهر) بیم دارید ، پس داورى از خانواده آن (شوهر) و داورى از خانواده آن (زن) تعیین كنید. اگر سرسازگارى دارند خدا میان آن دو سازگارى خواهد داد... (نساء، 35) .

 زیرا گاه علیرغم همه ی این راه حلها، برخى زندگى‏ها به بن بست مى‏رسند و باید هر یك زندگى دیگرى را با زوج دیگرى از سر بگیرند.

 

منبع : tebyan.net

حق طلاق گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات