با توجه به اینکه در کشور ما وظیفه ی امرار معاش با آقایان است و هنوز هم خانم هایی هستند که شاغل نبوده و از لحاظ مالی به همسرشان وابسته اند ،روی صحبت در این مقاله با آقایان محترم است.

قرار نیست که همیشه زنده بمانیم ، قرار هم نیست که دنیا همین طور بماند و آب از آب تکان نخورد. بچه‌ها دور و برمان باشند و همسر عزیز هم قربان صدقه‌مان برود. بالاخره بچه‌ها هم بزرگ می‌شوند و ازدواج می‌کنند خودشان بچه‌دار می‌شوند و دخل و خرج‌شان زیاد می‌شود ، ما هم پیرتر و پیرتر می‌شویم و الوداع... .

پس بهتر است از همین حالا برای آنچه قرار است از خودمان به جای بگذاریم برنامه‌ریزی کنیم تا پس از مرگ‌مان دوستان و آشنایان برای سر و سامان دادن به کارهای‌مان به گرفتاری نیافتند.

در این میان از همه بیشتر باید به فکر خانواده‌مان باشیم تا اگر خواست خدا این بود که عمر همسر و باقی خانواده بیشتر از ما باشد و مال و منالی هم از ما باقی ماند، خانواده عزیزمان بتواند با آن غم دوری ما را راحت‌تر تحمل کند ، آواره خانه این و آن نشود و خدای نکرده منت دیگران بر سرش نباشد.

برای آینده‌نگر ی عاقلانه راه‌های زیادی می‌شود پیشنهاد کرد . راه‌هایی که هم خدا را خوش بیاید و هم بنده خدا را و هم اینکه الگوی خوبی شود برای کوچک‌ترها یا حتی دوست و آشناهای یکه از این ورو آن ور زندگی‌تان را زیر نظر دارند و برایشان مهم است که شما چه می‌کنید و چه کاری را انجام می‌‌دهید تا آنها هم همان کار را بکنند یا حتی ممکن است در محافل شبانه خانواده، کار شمارا به بحث و مذاکره بکشانند و تحلیل کنند.

نصف مال من، نصف مال تو

می‌توانید اموال‌تان را نصف تقسیم کنید ، مثلا همین خانه‌ای که در آن نشسته‌اید ، اگر صاحبخانه هستید ، می‌توانید 3 دانگ از خانه را به نام همسرتان کنید ، اگر هم مستاجرید ، امیدواریم که به زودی خانه‌دار شوید ولی تا آن وقت خوب به پیشنهاد ما فکر کنید حتی می‌توانید 3دانگ از زمین یا هر چیزی را که دارید و البته دلتان می‌خواهد ، به نام همسر خوبتان کنید.اگراین کار را کنید، چند مزیت دارد: هم آینده‌نگری کرده‌اید ، هم از زحمات همسرتان قدردانی کرده‌اید .

وصیت کنید

یک راه هم وصیت کردن است یک سوم اموال شما پس از مرگ هم متعلق به شماست و شما می‌توانید آن را برای خودتان یا نیازمندان یا همسر و اعضای خانواده وصیت کنید ماده 843 قانون مدنی به هر انسان عاقلی این اجازه را داده که یک سوم اموالش را به هر شخصی که می‌خواهد، ببخشد یک سوم اموال چیز کمی هم نیست؛ حداقل خیال شما انسان خانواده دوست و مهربان را راحت می‌کند.

یک سوم اموال شما پس از مرگ هم متعلق به شماست و شما می‌توانید آن را برای خودتان یا نیازمندان یا همسر و اعضای خانواده وصیت کنید.

صلح کنید

مدتی است که در دفاتر اسناد رسمی راهی برای سپردن اموال‌مان بعد از مرگ به آنکه می‌خواهیم، عرف شده می‌شود سند عقدی را امضا کرد به اسم عقد صلح به طور معلق؛ مثلا می‌شود به یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی بروید (البته چه بهتر که به همراه همسر محترمتان) و همه اموالتان یا هر مقداری را که صلاح می‌دانید، در ازای حتی یک چیز کم ارزش‌تر با دیگری صلح کنید و بگویید «من صلح کردم اموالم را به همسرم به یک سیرنبات، معلق به فوتم». این جمله به این معنی است که تا زمان فوت شما که دعا می‌کنیم 120 ساله شوید، اموالتان برای خودتان است و فقط بعد از فوت به آن شخص منتقل می‌شود.

فقط حق استفاده را منتقل کنید

اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید به صلاح نیست که اموال شما به همسرتان منتقل شود ، اگر فکر می‌کنید که در آن صورت خدای نکرده با فروش اموال، آنها حیف می‌شوند یا به هر دلیل دیگری خیلی زود آن سرمایه از چنگ همسرتان در می‌آید،  باز هم می‌توانیم راه‌های جدید و موثری به شما پیشنهاد بدهیم.

یک راه وقف است می‌توانید هر چه را که بخواهید ، وقف همسرتان کنید تا به اصطلاح حقوق‌‌دانان، بتواند از منافع آن استفاده کند و فقط حق فروش آن مال یا اموال را نداشته باشد. حتی می‌توانید برای اینکه اوضاع بهتر هم پیش برود، همسرتان را متولی وقف کنید و این حق را هم به او بدهید که خودش متولی معرفی کند. کار متولی این است که به مال وقف شده رسیدگی کند و اگر جایی از آن نیاز به تعمیر داشت، حتما آن را تعمیر کند و در صورت امکان به هرشکلی جلوی از بین رفتن مال موقوفه را بگیرد.

همسرتان را متولی وقف کنید . کار متولی این است که به مال وقف شده رسیدگی کند و اگر جایی از آن نیاز به تعمیر داشت، حتما آن را تعمیر کند و در صورت امکان به هرشکلی جلوی از بین رفتن مال موقوفه را بگیرد.

راه دیگری هم هست؛ این را هم قانون مدنی پیشنهاد داده و اسمی هم برای آن در نظر گرفته؛ حق انتفاع.

حق انتفاع یعنی اینکه شخص می‌تواند از مالی که متعلق به فرد دیگری است، استفاده کند. این را می‌توانید در ماده 40 قانون مدنی بخوانید ماده‌های 41، 42، 43 قانون مدنی هم 3 راه برای این حق انتقاع مشخص کرده‌اند که 2تا از آنها به درد این تصمیم خیرخواهانه شما می‌خورد؛ به این شکل که شما می‌توانید حق استفاده از مثلا خانه‌تان را تا مدتی که همسرتان زنده است، به او بدهید می‌توانید کار دیگری هم بکنید؛ آن هم این است که بگویید همسرتان حق دارد تا زمانی که زنده است، در آن خانه‌ای که شما معین می‌کنید و البته سندش هم به نام شماست، زندگی کند. این طوری قانوناً کسی اجازه بلند کردن همسرتان را از آن خانه تا زمانی که ایشان زنده هستند ، ندارد و همسرتان تا آخر عمرش سقف و سرپناه مطمئن‌ و بی‌منتی بر سرش خواهد بود ولی بهتر است این تصمیمات را در دفترخانه اسناد رسمی محضری کنید خودتان که بهتر می‌دانید، بعضی وقت‌ها بعضی آدم‌ها یادشان می‌رود چه شنیده‌اند و فقط به فکر منافع خودشان هستند. دادگاه هم تا سند و مدارک رسمی و معتبر نباشد ، نمی‌تواند به نفع کسی حکم صادر کند؛ پس بهتر است راهی را انتخاب کنید که این کار خوبتان به نتیجه برسد.

مرد خانواده حتی بعد از مرگ - آکا

بیمه چتری برای تمام فصول

بیمه هم راه مطمئنی است؛ هم آینده‌نگری است و هم خیالتان کاملاً راحت می‌شود. بیمه‌ تامین اجتماعی خیلی مهم و کارساز است؛ به این صورت که هر فردی بابت درمان و بازنشستگی خود پولی به عنوان حق بیمه می‌دهد که آن هم با توجه به قرارداد کار و اینکه اصلا شغلی داشته باشد یا نه، فرق می‌کند.

بیمه عمر کنید

بیمه عمر هم راه حل خوبی است که ارزش حساب و کتاب و فکر کردن را دارد. هر کس می‌تواند برای خودش بیمه عمر داشته باشد و این هم بستگی به سرمایه‌ای دارد که در نظر می‌گیرید. می‌توانید این مبلغ را به مرور به یکی از سازمان‌های بیمه یا به دولت بدهید و در قرارداد بیمه هم ذکر کنید که طی این مدت اگر خدای نکرده فوت کردید، این مبلغ به خانواده‌تان یا به طور اختصاصی به همسرتان برسد. این شما هستید که ذی‌نفع خودتان را تعیین می‌کنید. چه بهتر که این ذی‌نفع، همسر خوبتان باشد که به قول بزرگ‌ترها سال‌ها با خوب و بد شما ساخته یا قرار است به امید خدا سالیان سال کنار هم زندگی کنید.

 

اگر در معرض حوادث هستید

اگر شغلی دارید که مجبورید مرتب در رفت و آمد باشید یا شغلی دارید که از مشاغل سخت و خطرناک به شمار می‌رود یا حتی اگر به فکر حوادث اتفاقات روزانه هم هستید ، بیمه حوادث هم پیشنهاد خوبی است. بیمه حوادث سالانه است و در آن می‌توانید ذی‌نفع تعیین کنید و چه بهتر که این ذی‌نفع همسر نازنین‌تان باشد.

بخش خانواده و زندگی برای شما عمری طولانی و پر بار آرزو می کند اما مرگ اتفاقی است که در زندگی همه مان می افتد و بهتر است هر کسی با توجه به شغل ،در آمد و .. بهترین انتخاب را برای آینده ی بزماندگانش بکند. تا از او به نیکی یاد کنند.

تبلیغات