.


گوشَت را به همسرت بسپار

1394/04/10

گوشَت را به همسرت بسپار 
 
یکی از مهارت‏های مهم اجتماعی، توانایی برقراری ارتباطی مؤثر و مناسب با دیگران است. این مهم، حاصل نمی‏شود؛ مگر با توجه به دیگران که یکی از راه‏های آن، خوب گوش کردن است. درک نظرات و احساسات دیگران و تمرکز همراه با احترام به آن چه می‏گویند، یکی از مهم‏ترین روش‏های برقراری ارتباط میان افراد است. علاوه بر این، شنونده خوب بودن، کلید حل بسیاری از مسائل و مشکلات ما در زندگی است...

روابط زناشویی,گوش دادن,برقراری ارتباط با همسر

مهارت های گوش دادن فعال,مهارت های گوش دادن,مهارت های گوش دادن موثر,مهارت های خوب گوش دادن,مهارت های گوش دادن وسخن گفتن,تقویت مهارت های گوش دادن

این امر، در زندگی زناشویی، از اهمیت دوچندانی برخوردار است؛ به گونه‏ای که حتی می‏توان گفت یکی از دلایلی که باعث می‏شود بسیاری از ازدواج‏ها منجر به شکست شوند، ناتوانی در برقراری ارتباط و درک هر یک از دو طرف نسبت به طرف مقابل است. نداشتن گوش شنوا، یکی از دلایل مهمی است که باعث می‏شود همسران، یکدیگر را عصبانی و آزرده سازند.
● تعریف گوش کردن‏
گوش کردن، به معنای شنیدن صدا نیست. شنیدن، یک فرآیند فیزیولوژیکی است که عبارت است از ارتعاش امواج در گوش میانی و فرستادن محرک‏های الکتروشیمیایی، از گوش میانی به ساختار مرکزی شنوایی مغز؛ اما گوش کردن، شامل توجه دقیق به صدا و دریافت چیزی است که می‏شنویم.
● عوامل مؤثر در خوب گوش ندادن‏
۱) مشغله ذهنی‏
داشتن مشغله ذهنی، یکی از عوامل گوش ندادن به سخن شخص مقابل است. بارها برایمان پیش آمده که ذهن، درگیر یک مطلب علمی یا مشکلی است و در این زمان، اگر ما مورد خطاب واقع شویم، غالباً یا متوجه نمی‏شویم یا اینکه درصد دقت و گوش کردن ما بسیار پایین است.
۲) بی‏رغبتی‏
بی‏رغبتی نیز موجب گوش نکردن می‏شود. بی‏رغبتی عوامل مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از:
الف) تنفر از ظاهر و قیافه شخص گوینده؛ گاهی اوقات، عدم آراستگی ظاهر، موجب بی‏رغبتی در شنیدن می‏شود. از این رو، در اسلام، توصیه‏هایی در این‏باره، به زنان و مردان شده است.
ب) دائمی بودن محرک؛ برای مثال، همسرانی که مرتب نق می‏زنند.
ج) استفاده از کلمات نامأنوس.
ه) بی‏علاقگی به موضوع بحث.
۳) عدم تمرکز
مغز به طوری باورنکردنی، قوی و فعال است. ما در دقیقه، ۱۲۰ تا ۱۵۰ کلمه بر زبان می‏آوریم؛ اما مغز می‏تواند در هر دقیقه، ۴۰۰ تا ۸۰۰ کلمه تولید کند. این امر، می‏تواند گوش دادن را به نظر خیلی راحت و آسان جلوه دهد؛ اما در حقیقت، این مسئله، تأثیر معکوس دارد؛ چون ممکن است سرگرم گوش کردن کلمات گوینده‏ای شویم؛ اما هنوز مقداری از زمان مغز اضافه بیاید. گاهی ممکن است همسری به علت آرام صحبت کردن همسر خود، دچار عدم تمرکز گردد.
۴) پیش‏داوری‏های غلط و پرش به سوی نتایج‏
گاهی اوقات همسران بدون توجه به صبحت‏های طرف خود، پیش‏داوری کرده، به سرعت نتیجه می‏گیرند. به بیان دیگر، حرف در دهان گوینده می‏گذارند. این امر، یکی از دلایلی است که موجب می‏شود ما هنگام صحبت با افرادی که به آنها نزدیک هستیم، به ویژه همسران، ارتباط ضعیفی برقرار کنیم؛ چون مطمئن هستیم که چه می‏خواهند بگویند و به آن چه می‏گویند، به دقت توجه نمی‏کنیم و حتی گاهی اوقات اصلاً نمی‏شنویم که چه می‏گویند.
شما باید سعی کنید که به جای تمام این پیش‏داوری‏ها، شنونده خوبی باشید و قبل از پایان سخنان طرف مقابل، در مورد او، پیش‏داوری و قضاوت نکنید. لازم است عقاید همسر خود را قبل از اینکه در مورد او قضاوت کنید، به خوبی درک کنید؛ یعنی ابتدا خوب گوش کنید و وقتی مطمئن شدید که متوجه منظور طرف مقابل شده‏اید، آن وقت آنها را ارزیابی کنید.
● چگونه شنونده بهتری شویم؟
برای تحقق این کار، امور زیر را انجام دهید:
۱) پیام‏های مهم طرف مقابل را کشف کنید.
هنگام صحبت کردن همسرتان، کاملاً به حرف‏های او گوش دهید و اگر نکته مبهمی بود، حتماً سؤال کنید؛ چون از این طریق، هیچ نقطه ابهام و سوءتفاهمی باقی نمی‏ماند.
۲) گوش دادن را جدی بگیرید.
همیشه نخستین قدم برای رشد و توسعه، آگاهی فردی است. کوتاهی‏ها و قصور خود را در نقش یک شنونده، تحلیل کنید و تصمیم بگیرید که بر آنها فائق آیید. شنوندگان خوب، به همین صورت متولد نشده‏اند؛ بلکه آنها در زمینه آموزش گوش کردن مؤثر و قوی، کارکرده‏اند. خوب گوش کردن، مثل هوش، فرهنگ یا موقعیت اجتماعی، دست به دست، منتقل نمی‏گردد؛ بلکه این مسئله مانند هر مهارت دیگر، از تمرین و انضباط فردی به دست می‏آید.
۳) از مهارت توجه استفاده کنید.
مهارت توجه، یعنی توجه جسمی و غیرکلامی به طرف مقابل که به او نشان دهد دقیقاً به صحبت‏های او گوش می‏دهید. هنگام گوش دادن، با بدنی مایل به جلو و در فاصله‏ای مناسب، رودرروی گوینده قرار بگیرید؛ به طوری که نگاهتان تا شعاع نیم متری صورت گوینده باشد. در این حال، ضمن پرهیز از رفتارهای حواس پرت کن، مانند بازی با کلید و غیره، سعی کنید شنونده‏ای خشک و بی‏حرکت نباشید و محیط را از عوامل مزاحم دور کنید. بنابراین، با نشان دادن عکس‏العمل‏های مناسب، مانند تکان دادن سر، نگاه کردن به گوینده و ابراز کلماتی مانند آره، بله و.. نشان دهید که با تمام وجود، به همسرتان گوش می‏دهید. مردان باید به این نکته توجه بیشتری داشته باشند؛ زیرا آنها عادت دارند در سکوت به مطلبی گوش دهند و از ابراز عکس‏العمل، غافل می‏شوند. این سکوت، بر زن‏ها گران تمام می‏شود و تصور می‏کنند که همسرشان به آنها گوش نمی‏دهد. بنابراین، آقایان برای این که متهم به بی‏توجهی نشوند، باید دقت بیشتری کنند!
۴) مهارت پی‏گیری را به کار برید.
گاهی گوینده، نگران و هیجان‏زده است که این موضوع، در حالت‏های چهره، تُن صدا و رفتارهای او نمایان است. در این صورت، بایستی بدون زورگویی، او را به صحبت کردن دعوت کنیم؛ برای مثال، از عبارت‏های خوب، بعد چی شد، ادامه بده، درسته و یا از سؤال‏های کوتاه استفاده کنید. گاهی حتی سکوت توأم با توجه و مشاهده، می‏تواند این موانع را از میان بردارد.
۵) مهارت انعکاسی را مورد استفاده قرار دهید.
مهارت انعکاس، یعنی انعکاس توضیحات، احساسات و معانی درک شده از گوینده به خود او به گونه‏ای که نشان دهنده درک، فهم و پذیرش او نزد شنونده باشد. گاهی اوقات، این کار، باعث رفع سوءتفاهم می‏گردد.
۶) برخی مواقع، فقط گوش کنید.
یکی از ویژگی‏های فطری زنان این است که به ارتباط، بهای زیادی می‏دهند. گاهی اوقات، زنان بر خلاف مردان، نیازمند صحبت در مورد مشکلاتشان هستند و در پی دریافت راه‏حل از سوی همسران خود نیستند. مردانی که دوست دارند زندگی شیرینی داشته باشند، باید به این نکته مهم، توجه داشته باشند. حضرت علی علیه‏السلام می‏فرماید:
از نشانه‏های بزرگواری و آقایی این است که انسان نسبت به گوش سپردن به شکایت و ناله دردمند، تحمل و صبر داشته باشد».
۷) به تماس چشمی بیشتر توجه کنید.
شاید مهم‏ترین علامت توجه شنودی شما به همسرتان، تماس چشمی باشد؛ البته باید از افراط و تفریط دوری کنید و نباید به گوینده خیره شوید که از آن، تعبیر به رفتار تهاجمی شود. از طرف دیگر، نباید به طوری مستمر، به این طرف و آن طرف یا بالا و پایین نگاه کنید که به عدم علاقه تفسیر گردد. شنوندگان مؤثر، به طور مستمر، خیره نمی‏شوند؛ ولی تماس چشمی بیشتری نسبت به شنوندگان نامؤثر، برقرار می‏کنند.
۸) از سدها و موانع ارتباطی زیر، به طور جدی پرهیز کنید:
الف) دستور دادن، تهدید کردن و ترساندن.
ب) موعظه، نصیحت و سخنرانی کردن.
ج) قضاوت و انتقاد کردن.
د) ارائه دلایل منطقی و راه حل.
و) تحقیر، توهین و ناسزا.
در پایان، باید متذکر شد که وقتی واقعاً هنر گوش دادن را فرا می‏گیرید، افکار و احساسات خودتان را کنار بگذارید تا آن چه همسرتان می‏گوید، بشنوید و در راه نگریستن به چیزها، از دیدگاهی متفاوت گام بردارید. هر رابطه، از دو فرد متفاوت درست می‏شود. باید تصمیم بگیرید و سعی کنید که خود را به جای همسرتان بگذارید و فقط یک دقیقه، آن گونه که او می‏بیند، بنگرید. واکنش شما نسبت به آن چه او می‏بیند، متفاوت است. خوب شنیدن و خوب فهمیدن، نزدیکی را بهبود می‏بخشد.
وقتی زن بداند شما احساس او را درک می‏کنید نه این که تنها به سخنش گوش می‏دهید. احساس رضایت خواهد داشت. در این حال، او نیز در مقابل، می‏خواهد کاری که از دستش برمی‏آید، انجام دهد تا شما را خشنود کند.

روانشناسی روابط اجتماعی - ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایرانمطالب مرتبط