گفتگو با مرد تکنولوژی فکر ـ ارتباط، نیاز انسان هاست
 
▪ آیا می دانید که چگونه با تکنولوژی فکر می توانیم، عالی ترین ارتباطات با انسان ها را برقرار کنیم؟
ـ آزمندیان: ما انسان ها به عنوان موجودات اجتماعی در جامعه زندگی می کنیم، نه در غار. هر کاری که انجام می دهیم و هر دستاوردی که به دنبالش باشیم به گونه ای به دیگران هم ارتباط پیدا می کند لذا مهمترین عامل موفقیت در کارها، برقرار کردن یک رابطه زیبا و درست با دیگران است.اصولا موفقیت از راه ارتباطات حاصل می شود. دانشمندان تکنولوژی فکر در دنیا معتقدند که ارتباطات، مهم ترین عامل موفقیت یک انسان است. گفته می شود که ثروتمندترین انسان ها در دنیا کسانی هستند که توانسته اند بیشتر و بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنند. دنیای امروز دنیای ارتباطات و اجرای شیوه های نوین موفقیت است...

گفتگو با مرد تکنولوژی فکر ـ ارتباط | نیاز انسان هاست - آکا

همانگونه که ارتباطات عامل موفقیت است، عدم ارتباط درست هم می تواند عامل شکست و ناکامی در زندگی باشد. بحث ارتباطات، هم شامل ارتباطات شخصی می شود و هم ارتباطات حرفه ای. ارتباطات را به عنوان یک هنر در دنیای انسان ها ذکر کرده اند و کسی را که زیبا ارتباط برقرار کند یک هنرمند دانسته اند. علت این امر آن است که، اصولا ارتباطات کار پیچیده و مشکلی است و کسانی می توانند زیبا ارتباط برقرار کنند که از خلاقیت ها و ابتکارات خاصی برخوردار باشند. انسان هایی که در این عمل موفقند، انسان هایی محبوب و مشهوری می شوند که در دل دیگران جایی پیدا کرده اند.
▪ ارتباطات چیست و چرا به عنوان یک هنر در دنیای انسان ها تلقی شده است؟
ـ آزمندیان: طبق تعریف، ارتباطات، انتقال احساس یا اطلاعات از انسانی به انسان دیگر است. ارتباطات با این تعریف دو رکن بسیار مهم دارد. رکن اول این که، چه چیز در دل شما به عنوان احساس یا اطلاعات تشکیل شده است و شما می خواهید آن را به شخص دیگری منتقل کنید. موفقیت یک ارتباط درست به اجرای صحیح هر دو عنصر بستگی دارد. انسان ها پدیده ای درخود دارند به نام «دل» و ارتباطات بین دو انسان ارتباط بین دو دل است. وقتی که شما می خواهید با کسی ارتباط برقرار کنید مفهوم این قضیه این است که احساس یا اطلاعاتی از دلی به دل دیگر منتقل می شود. نکته در این است که هر دلی، پیچیدگی خود را دارد و اینگونه تعبیر می شود که بر هر دلی قفل رمزداری زده شده است و هنر انسان ها در این است که آن رمز را پیدا کنند و بتوانند خانه دل انسانی را باز کنند و ارتباطی برقرار کنند. البته در ارتباطات تنها بحث در این نیست که بتوان خانه دلی را گشود، بلکه توانایی این که پس از گشودن در آن خانه، یک نقاشی زیبا بر صفحه آن دل تصویر کرد. این معنای یک ارتباط موفق یا نفوذ در دل انسان هاست به همین دلیل ارتباطات را یک هنر دانسته اند و شخصی که بتواند ارتباط زیبایی برقرار کند یک آرتیست یا هنرمند است. انسانی می تواند ارتباط عالی و موثری برقرار کند که قبل از هر چیز، از یک اعتماد به نفس خوبی برخوردار باشد.
انسان هایی که خود را عالی باور دارند، می توانند ارتباط زیبایی برقرار یا سخن نافذی بیان کنند. یک ارتباط زیبا و موثر، جسارت و شجاعتی می خواهد که فقط انسان های خودباور می توانند از آن بهره مند باشند. به هنگام برقرار کردن یک ارتباط، بهترین شیوه این است که شما خود را به جای طرف مقابل بگذارید و با یک ذهنیت کاملا مثبت و خوب نسبت به طرف مقابل خود به گونه ای با او برخورد کنید که او شما را در بدو امر در دل بپذیرد تا پاسخ مناسب و درستی که انتظار دارید، دریافت نمایید. یک ارتباط موفق به نوعی نفوذ در دیگران است. برای انتقال یک احساس به فرد دیگر بستری لازم است که با دقت از سوی فردی که می خواهد ارتباط برقرار کند باید ایجاد شود. اصولا انسان ها در مقابل هر سیگنالی یک عکس العمل نشان می دهند که این عکس العمل در فردی ممکن است با فرد دیگر متفاوت یا حتی متضاد باشد.
شما ممکن است یک شاخه گل رز را که سمبل عشق، محبت و صمیمیت است به یک فرد تقدیم کنید و با دنیایی از زیبایی ها و عکس العمل های جالب از جانب او روبه رو شوید یا این که همین شاخه گل رز را به فرد دیگری بدهید و دنیایی از خاطرات تلخ گذشته او را به یادش بیاورید و خود را با فریاد و پرخاش او مواجه دیده و از کار خود پشیمان بشوید.تمام ظرافت و حساسیت ارتباطات که آن را یک هنر نامیده اند به خاطر پیچیدگی قفل های رمزدار دل انسان هاست. هر انسانی یک پروژه است و ویژگی های خاص خودش را دارد. علت بسیاری از اختلافات انسانی به خاطر همین پیچیدگی ها و عدم شناخت و درک متقابل انسان ها از یکدیگر است. در عین حال، علت بسیاری از ارتباطات موفق و زیبا بین انسان ها، آگاهی از ویژگی های ارتباطی طرف مقابل و انجام عکس العمل های به موقع و بجا و مناسب است.
باید اشاره داشت که اصولا انسان ها را به سه گروه دسته بندی کرده اند:
۱) پاره ای از انسان ها بصری هستند به این معنا که تنها آنچه را که می بینند، می توانند حس کنند و از این طریق با دیگران ارتباط برقرار کنند و ممکن است بقیه کانال های ارتباطی آنها بسته باشد.
۲) پاره ای دیگر از انسان ها، انسان های سمعی هستند یعنی فقط از طریق گوش و شنیدن ارتباط برقرار می کنند و ممکن است بقیه کانال های ارتباطی آنها بسته باشد.
۳) دسته سوم، انسان های لمسی هستند که از طریق تماس فیزیکی می توانند ارتباط برقرار کنند و ممکن است بقیه کانال های ارتباطی آنها بسته باشد.
البته این موضوع به این معنا نیست که انسان ها یا بصری یا سمعی و یا لمسی هستند بلکه خیلی از انسان ها درصدی از هرکدام را دارا هستند و ممکن است انسان هایی هم وجود داشته باشند که هر سه کانال ارتباطی را صددرصد دارا باشند. البته این هنر شماست که در تمامی زمینه ها از جمله ارتباطات شغلی و حرفه ای، تشخیص بدهید انسان هایی را که می خواهید با آنها ارتباط برقرار کنید از چه ویژگی های ارتباطی برخوردار می باشند. یک ارتباط موفق با درک چنین شناختی و اقدام متناسب عملی می شود. آنچه که بین همه انسان ها معمولا مشترک است، لبخند می باشد که معنای زیبایی را برای هر مخاطب ارائه می دهد.می گویند (البشر اول البر) یعنی گشاده رویی آغاز نیکی است. شما هرگاه با کسی با روی گشاده مواجه شوید در دل او زیبایی و امید به محبت را پدید می آورید لذا لبخند را در محبت می یابند. پس این خصیصه زیبای انسانی و اسلامی را در خود تقویت کنید.
خیلی از انسان ها، حتی مسئله خاصی هم ندارند، اما همواره چهره ای عبوس و گرفته دارند. چنین افرادی از مردم فاصله می گیرند و نمی توانند چهره های محبوبی در جامعه خود باشند لذا لبخند زدن را در تنهایی های خود تمرین کنید و بدانید که لبخند، مهر شما را در دل دیگران قرار می دهد. 
 
منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران
 

 

 

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات