loading...

گوش دادن هنر است
 
آیا می خواهید دوستان فراوانی داشته باشید؟ روابط خانوادگی خود را محکم تر کنید و از زندگی خود لذت ببرید؟ گوش سپردن به روش صحیح سبب می شود تا شما دوستان فراوانی به دست آورید. روابط خانوادگی تان را بهبود بخشید، در شغل و حرفه خود منافع فراوانی به دست آورید و کسب و کار خود را رونق دهید. همچنین گوش دادن به سخنان دیگران باعث می شود که آنان از بودن با شما لذت ببرند و همه جا قدم به قدم در کنارتان باشند. شاید شما جزء کسانی باشید که دائماُ به خود می گویید ، وای خدای من! چقدر باید به سخنان دیگران گوش داد. اما آیا می دانید که در حقیقت این چنین نیست؟...

گوش دادن هنر است - آکا

اکثر ما انسان ها اغلب شنوندگان خوبی نیستیم. دلیلش این نیست که ما تنبل هستیم و نسبت به دیگران احساس تعهد نمی کنیم و یا چیزهایی نظیر این، بلکه فقط دلیلش این است که گوش دادن برای ما، بسیار مشکل است برخلاف آن که اکثر مردم اعتقاد دارند شنونده خوبی هستند. بنابراین اگر چه روابط خانوادگی و دوستانه مستقیماً به مهارت گوش سپردن مرتبط است اما اکثر نصایحی که ما در مورد بهبود و تقویت گوش دادن مان می شنویم، موثر نخواهد بود زیرا اغلب این نصایح بر پایه ابعاد تخصصی گوش دادن از قبیل: واکنش نشان دادن، نگاه کردن، پرسیدن سؤالاتی در زمینه سخنان طرف مقابل و همچنین قطع نکردن سخنان شخص هنگام صحبت کردن متمرکز است. تمامی این روش ها خوب و مفید هستند اما گوش سپردن فقط با اجرای این امور انجام نمی پذیرد و البته معمولاً این روش ها ما را در بهتر گوش سپردن یاری نمی کنند. پس بهتر است دقت کنیم که آیا به راستی ما شنونده خوبی هستیم؟
● کاری سراسر فعالیت و جنب جوش
در حالی که به نظر می رسد گوش دادن کاری عاری از هرگونه فعالیت و تحرک باشد، اما اگر شنونده آن را به درستی اجرا کند، در حقیقت چندین مرحله فعال و پر جنب و جوش در حال انجام است.
● گوش دادن فقط شنیدن نیست
اگر چنین بود، قطعاً انسان می توانست آن را به رایانه ها آموزش دهد. اما مهارت گوش سپردن به فرد کاری است که فراتر از شنیدن سخنان است. به طوری که رایانه ها هیچ گاه قادر نیستند حرف افراد را بشنوند. گوش دادن فقط شنیدن سخنان مردم نیست بلکه مواردی نظیر توجه به اینکه گوینده کیست. دیدگاه او نسبت به زندگی و جهان چیست، می خواهد چه کاری انجام دهد، چه امیالی دارد، چه مسائلی نگرانش می کند، احساساتش چگونه است، از شخص شنونده چه انتظاری دارد و مواردی نظیر این است. بنابراین، اگر می خواهیم شنونده خوبی باشیم، فقط با شنیدن سخنان دیگران نمی توانیم به این هدف دست یابیم. ما باید جزئیات و جوانب بسیار ظریفی را در نظر بگیریم که دیدنی نیستند اما بسیار مهم اند. به همین دلیل تشخیص اینکه چه کاری سبب می شود شنوندگان ماهر موفقیت به دست آورند، بسیار مشکل است زیرا تمام آنچه که در سر و دیگر اعضای بدن آنها روی می دهد، دیدنی و قابل مشاهده نیست.
● گوش دادن برای شناختن احساسات افراد
مردم زمانی که صحبت می کنند، همواره افکار، آرزوها و تمایلات خود را آشکار می سازند. اکثر اوقات، نه گوینده و نه شنونده هیچ یک به این مسائل نهفته و مهم پی نمی برند، اما اینها به راستی وجود دارند. اما از سوی دیگر، شنونده خوب و ماهر اغلب به جزئیات مسائل، احساسات و امیال بازگو نشده توجه دارد و زمانی که این نکات ظریف و دقیق را می شنود، با گوینده در مورد آنها چه به صورت کلامی و یا غیرکلامی همدردی می کند. گوینده اغلب ابراز می داردکه «اوه! تو واقعاً می دانی که من چه احساسی دارم!» و یا «خدای من! تو واقعاً درک می کنی که چه اتفاقی برایم افتاده است؟»
● افزایش دانش
اگر از انسان شناخت دقیقی نداشته باشید، نمی توانید شنونده خوبی باشید و منظور انسان به معنای واقعی آن است. چگونه می توان چنین درک و شناختی را به دست آورد؟ هر قدر در مورد زندگی اطلاعات بیشتری داشته باشید، می توانید شنونده ماهرتری باشید. اما اگر آگاهی کاملی در مورد اشخاص ندارید، نمی توانید به درستی آنان را درک کنید. اگر می خواهید شنونده خوبی باشید، افق های دید و شناخت خود را گسترش دهید. تا می توانید به مطالعه کتاب های متعدد داستانی و غیرداستانی بپردازید. نوار گوش دهید. در سخنرانی ها، سمینارها و کارگاه های آموزشی متعددی شرکت کنید. مهم نیست که چقدر می دانید و چقدر باهوش هستید، اما همواره سعی کنید بیشتر بیاموزید.
● خیلی محترمانه و با آرامش گوش دهید
یکی از مهم ترین رموزی که از طریق آن می توان شنونده خوبی شد، این است که همواره در سخنانی که دیگران به زبان می آورند، به دنبال مطلبی قابل تأیید و احترام باشید. اغلب اوقات، زمانی که به سخنان دیگران گوش می دهیم، به دنبال خطاها و نقاط ضعف آنان می گردیم. اغلب چه با ذکر مطلبی و یا با سکوت خود، عقاید، احساسات، نگرش ها و نظرات دیگران را رد می کنیم. اما هیچ کس تمایل ندارد که دیگران با او مخالفت کنند. همه ما می خواهیم دیگران با نظرات ما موافقت کنند و یا حداقل به افکار و احساسات ما احترام بگذارند و آنها را تأیید کنند. حتی اگر نظرات و نگرش های ما بر پایه و اساس نادرستی قرار دارند، ما از دیگران انتظار داریم که برای این عقاید و احساسات که برای خودمان کاملاً معنی دار است، ارزش قائل شوند. اگر شما باعث می شوید که دیگران تصور کنند به عقایدشان احترام نمی گذارید، این امر سبب می شود تا آنان احساس کنند شما شنونده خوبی نیستید.
برای مثال، والدین اغلب زمانی که با فرزندان شان صحبت و تبادل نظر می کنند، در گوش دادن به صحبت های آنها دچار اشتباه می شوند و فکر می کنند که آنها «بزرگسالان کوچک» هستند. اما در حقیقت این چنین نیست. کودکان مانند بزرگسالان فکر نمی کنند، احساس نمی کنند و دلیل و برهان نمی آورند. مراحل تفکر و استدلال آنها کاملاً متفاوت از بزرگسالان است. آنها آن گونه که ما در مقابل محرکها عکس العمل نشان می دهیم، نیستند. آنان به نتایج و ثمرات کارهایی که انجام می دهند، توجهی ندارند. همچنین هیچ تمایلی ندارند که مطالب برایشان مفصلاً توضیح داده شود.
● بدون توجه به اینکه خودتان چگونه عکس العمل نشان می دهید، گوش کنید
اگر شما کاملاً به آنچه که دیگران می گویند یا احساس می کنند، توجه نکنید، در هر سطحی که باشید به سختی می توانید شنونده خوبی باشید. اغلب اوقات زمانی که مردم با ما صحبت می کنند، افکار و عقاید خودمان به سراغ مان می آیند. فکر می کنیم اگر ما بودیم، چگونه فکر می کردیم و یا چه احساسی داشتیم. اما برای آنکه بتوانید شنونده خوبی باشید، باید این افکار را رها کنید و کاملاً به صحبت های طرف مقابل تان گوش بسپارید. شماباید کاملاً سخنان و احساسات درونی افراد را درک کنید. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که نباید در مورد نکات مهم و ارزشمندی که در گفتار دیگران وجود دارد، پیش داوری و یا نسنجیده قضاوت کنیم. بسیار اتفاق افتاده است که با توجه به تجاربی که قبلاً داشته ایم، به سخنان شخصی گوش می دهیم و فکر می کنیم که هیچ نکته مفیدی در کلام او وجود ندارد. بنا بر این به سخنانش توجهی نمی کنیم و تظاهر می کنیم که کاملاً حرف هایش را شنیده ایم. کودکان برخلاف بزرگسالان، زمانی که از موضوعی لذت نمی برند، به وضوح احساسات خود را نشان می دهند. زیرا آنها هنوز مهارت تظاهر کردن به بسیاری از امور را نیاموخته اند.
● نشانه های مشکلات را در سخنان افراد جستجو کنید
راز مهم دیگر برای خوب گوش سپردن این است که همواره به دنبال یافتن مشکلات و مصائبی باشید که در سخنان افراد وجود دارند. متأسفانه اغلب مردم زمانی که با شما مشکلی دارند و ناراحت هستند و یا زمانی که قصد ندارند انتظارات شما را برآورده کنند، به شما مستقیماً نمی گویند. آنان اغلب از مطرح کردن موضوع نگران و ناراحت هستند و یا می خواهند از مواجهه و رویارویی اجتناب کنند. اما به نکته هایی در مورد ناراحتی و عصبانیت شان اشاره می کنند. حتی گروهی نیز بر این عقیده اند که با شما به طور مستقیم ارتباط برقرار می کنند. بنابراین زمانی که متوجه نکاتی که اشاره می کنند، نمی شوید، آنها دلیل می آورند که شما واقعاً تمایلی به گوش دادن ندارید و یا واقعاً توجهی به سخنان آنان نمی کنید. در روابط شخصی نیز زمانی که کاری را نادرست انجام داده ایم و یا در روابط مان با والدین خود قصور کرده ایم، ممکن است آنان نکات ظریفی را به ما گوشزد کنند. ممکن است آنان کاملاً واضح و مستقیماً این موارد را بازگو نکنند اما انتظار دارند که ما اشارات آنان را دریابیم، تعبیر کنیم و روش اصلاحی را در کار و رفتارمان پیش بگیریم.
● با خوش بینی و مثبت گرایی گوش دهید
بسیاری از افراد قربانی تفکرات و احساسات منفی خود می شوند. زمانی که این قبیل اشخاص با دیگران ارتباط برقرار می کنند، این افکار منفی سر بر می آورند و حتی ممکن است این افراد تمایل داشته باشند که دیگران این تفکرات و احساسات منفی را تأیید و با آنان همدلی کنند. اما شنونده خوب کسی است که اگر چه فردی با بیان و کلمات منفی با او سخن می گوید اما او به این تفکرات منفی با دید مثبت گوش فرامی دهد. مثلاً ممکن است برای ابراز همدردی با شخص گوینده چنین بگوید: «اوه، خدای من! توفان خانه ات را خراب کرده و تمام دارایی ات از بین رفته است، غم بزرگی است اما خدا را شکر که خودت هنوز زنده و سلامتی.» و یا بگوید: «خدای من! این واقعاً فجیع است اما نگران نباش پس از گذشت ۶ ماه قطعاً فراموش خواهی کرد که چنین اتفاقی افتاده است.»
شما می توانید با فرد مصبیت زده کاملاً ارتباط برقرار و با او همدردی کنید. اما همچنین می توانید با دید مثبت و توجه به نقاط قوت و توانایی های درونی اش سخنانش را بشنوید و راهنمایی اش کنید. گاهی اوقات برخی از مردم شدیداً به منفی گرایی تمایل دارند، به طوری که حتی خصلت های انسانی خود را فراموش می کنند. شما به عنوان یک شنونده خوب، می توانید با تدبیر، در زمان مناسب و به طور کاملاً سنجیده ای خصوصیات مثبت و خوبشان را به آنان یادآوری کنید. زمانی که اصل وجودی مثبت و خوب فردی را تایید و تصدیق می کنید، اغلب او از این حمایت شما قدردانی می کند.
بگذارید مردم دریابند که شما می دانید آنان تا چه اندازه در حوادث و شرایط حساس زندگی افرادی شجاع، متهور و با اراده هستند و در این شرایط گوش سپردن به سخنان آنان کاری بس پرفایده است. گاهی ممکن است برخی از افراد از اینکه شما استعدادهای ارزشمند آنان را ذکر می کنید، خوشحال نشوند. اما اغلب آنان از اینکه شما به آنها اظهار عشق، محبت و حمایت کرده اید، قدردانی می کنند و از دیگران می خواهند که همواره شما را دوست بدارند. آنها احساس می کنند که شما با عمق وجودشان ارتباط برقرار کرده اید و این عمل شما را با ارزش می دانند؛ حتی اگر به وضوح از شما تشکر و یا قدردانی نکنند.
علاوه بر این زمانی که شما خود را عادت می دهید که استعدادها و صفات خوب افراد را دریابید، خصوصیات انسانی خود را نیز تقویت می کنید. بنابراین اگر بار دیگر خودتان گرفتار بدبینی شدید، قادر خواهید بود با دقت بیشتر به خوش بینی و صفات خوب انسانی خود رجوع کنید. بهتر است بدانید که فقط دانستن اینها سبب نمی شود شما آنها را به کار ببندید. هر قدر بیشتر به این نکات مهم می اندیشیم و هر قدر که بیشتر سعی می کنیم این موارد را در زندگی به کار بندیم، فکر می کنیم که شنونده ماهرتری شده ایم. سعی کنید همواره این نکات را به خاطر داشته باشید و مهارت گوش دادن خود را تقویت کنید. قطعاً روابط شخصی و اجتماعی تان روز به روز بهتر و مستحکم تر خواهد شد. 
 
منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

می‌توان شاد بود حتی در سختی‌ها , خوب گوش دادن

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران


تبلیغات