شروع های طلایی داشته باشید
 
این ۱۱ اصل را به صورت پراکنده در کتاب های آموزش سخنرانی می توانید پیدا کنید.
البته شما نمی خواهید سخنرانی کنید و سخنران بشوید؛ اما سخنرانی که فقط پشت تریبون و در برابر جمعیت زیاد نیست.
▪ نظم را رعایت کنید
حتی در حرف زدن های روزانه و معمولی تان هم سعی کنید حرف هایتان نظم داشته باشد. یعنی از جایی شروع و به جایی ختم شود و نقطه اوج و فرودی هم داشته باشد. مدل های زیادی برای نظم دادن به حرف ها هست: مدل سه نکته ای (همه حرف هایتان را در سه نکته جمع کنید)، مدل مشکل، علت، راه حل (اول مشکلی را بیان کنید، بعد علتش را بگویید و سپس راه حلش را تقدیم نمایید)، مدل گذشته، حال، آینده (موضوعی را در گذشته، حال و آینده بررسی کنید)، مدل زمانی (موضوعی را، به همان ترتیب تاریخی ای که اتفاق افتاده، بیان کنید)، مدل تضاد و تقابل (شباهت ها و تفاوت های دو موضوع نزدیک به هم را بررسی کنید...

شروع های طلایی داشته باشید - آکا

▪ مواظب حافظه تان باشید
اسم ها و تاریخ ها و باقی چیزها را  خوب به ذهن بسپارید. آدم های عادی، در حالت های عادی، فقط از ۱۰ درصد ذهن شان استفاده می کنند. فکرش را بکنید که اگر از ۹۰ درصد باقیمانده اش استفاده کنند، چه ها که نمی شود! می توانید از روش اثر، تکرار و تداعی معانی استفاده کنید. یعنی یک چیزی را وارد ذهن خودتان بکنید تا اثری بگذارد، بعد تکرارش کنید، بعد آن را با چیزهای قدیمی ای که توی ذهن تان هست، ارتباطش بدهید.
▪ روی شخصیت خودتان کار کنید
شخصیت شما تاثیر عجیبی روی حرف های شما می گذارد. زیباترین حرف هایی که از شلخته ترین آدم صادر می شود، زیاد به دل نمی نشیند. سعی کنید شخصیت جالبی داشته باشد. زیاد تبسم کنید. خوب لباس بپوشید. سر و صورت تان را مرتب کنید. زبان بدن و ادا و اطوارهایتان را منظم و خاص کنید. الفاظ بد و رکیک اکیدا ممنوع! کمتر احساساتی شوید. مودب و قابل احترام باشید.
▪ شروع های طلایی داشته باشید
شما می خواهید برای یک یا چند نفر حرف بزنید و حرف تان را هم باید از جایی شروع کنید. چرا از یک جای خوب و به یاد ماندنی شروع نکنید؟ برای این کار، با معذرت خواهی و شوخی شروع نکنید؛ بهتر است محکم شروع کنید. برانگیختن حس کنجکاوی شنونده ها، نقل قصه های جالب، مثال های زنده و دم دست خودتان، استفاده از نمایش و تصویر و اشیای مجسم، نقل قول از بزرگان، پرسیدن یک سوال، جواب دادن به نیازهای حیاتی شنونده ها، آغاز کردن با حقایق تکان دهنده و... هم راه های دیگری برای یک شروع خوب هستند.
▪ بدون مخالف خوانی حرف بزنید
از همان اول، مخاطب را وادار به موضع گیری نکنید. از همان اول دیگران را وادار به گفتن «نه» نکنید؛ چون که وقتی یک نفر «نه» گفت، دیگر کشیدن «بله» از زیر زبانش کار حضرت فیل خواهد بود. خیلی دوستانه حرف بزنید. خودتان را با طرف تان هم عقیده و هم مسیر نشان بدهید و دوستانه به هدف تان برسید. اگر با «های» شروع کنید، جواب تان «هوی» خواهد بود. کارهایی کنید و حرف هایی بزنید که طرف تان نظر مثبت به آن ها داشته باشد، بعد بروید و به هدف تان برسید. اگر با گرز جلو بروید، با سپر به پیشوازتان خواهند آمد.
▪ شروع طلایی، پایان طلایی
احتمالا آخر حرف هایتان، بیشتر به یاد شنونده هایتان می ماند. پس لطف کرده و برنامه ریزی خاصی برایش بکنید. خلاصه و نکته های حرف هایتان را گفتن، تعارف همراه با صمیمیتی که به چاپلوسی منجر نشود، شعر زیبایی را به زیبایی خواندن، نقل قول از متون مقدس، پایان دادن در اوج حرف ها و... را امتحان کنید.
▪ واضح حرف بزنید
وقتی می خواهید ازموارد مجهول و کلی حرف بزنید، خیلی سخت و غیرجذاب درمی آید. پس سعی کنید آنها را شبیه سازی کنید به چیزهایی که می دانیم و دیده ایم و هر روز دم دستمان است. در ضمن قلمبه سلمبه حرف نزنید. هر جایی که دیدید کمی به نظرتان مشکل آمد، ایست کنید، بعد ساده ترش را برای خودتان تعریف کنید و از همان ساده شده اش استفاده کنید.
▪ جذب مخاطبان؛ هنر ناشناخته
شما می خواهید توجه عده ای یا یک نفر از شنونده ها را به خودتان جلب کنید تا با اشتیاق، حرف هایتان را گوش کند. پس این کارها را بکنید: حقایق غیرعادی درباره چیزهای عادی بگویید، به حس خودخواهی شنونده تان جواب بدهید، دیگران را وادار کنید از علاقه مندی هاشان حرف بزنند، داستان های مربوط به مردم را تعریف کنید، از کلمات تصویرساز که ما را به معلومات مان وصل می کنند، استفاده کنید
▪ حرف اضافه نزنید
وقت شما و شنونده تان به احتمال زیاد محدود است و لاجرم درباره موضوعات محدودی هم می توانید حرف بزنید. پس لطف کنید و موضوعات تان را محدود کنید. بعدش اینکه، درباره چیزی حرف بزنید که مطالعه کرده اید یا تجربه اش را دارید.
▪ زیبا حرف بزنید
شما قاعدتا برای حرف زدن، از کلمه ها و جمله ها و ترکیب ها استفاده می کنید. ادبیات بخوانید و سعی کنید به ادبیات برگزیده ایران و جهان مسلط بشوید. جمله های ساده و مبتذل و پیش پا افتاده را از دایره معلومات ادبی و زبانی تان پاک کنید: شعر حفظ کنید. سعدی و حافظ و فردوسی و مولوی و... و خلاصه این که آثار خوب را مطالعه کنید و آنها را وارد حرف هایتان بکنید.
▪ اول آتش بگیرید، بعد آتش بزنید
اگر بخواهید لطیفه ای تعریف کنید که حتی به دل خودتان هم ننشسته، خوب معلوم است که نمی توانید با تعریف کردنش، کسی را بخندانید. اول، از چیزی که می خواهید حرف بزنید، حسابی لبریز شوید و آگاه شوید و آن را بپزید؛ بعد درباره اش حرف بزنید. در این صورت، کلام شما، روح خواهد داشت و حتی اگر تکنیک هم نداشته باشد، زیاد به چشم نخواهد آمد. 
 
منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران
 

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات