loading...

رنگ ها، لباس ها و روابط اجتماعی
 
از آن جایی که رنگ ها در دنیای مد و لباس اهمیت خاصی داشته و معانی گوناگونی را انتقال می دهند، طراحان همواره در به کار بردن آنها توجه ویژه ای نشان داده و به دنبال آن اثرات متفاوتی بر خلق و خوی افراد باقی می گذارند. به گفته "نورما کامالی" یکی از طراحان مد: "به طور کلی سیاه، رنگی برگزیده و ممتاز است، اما امروزه کاربرد کمتری داشته و بیشتر در مراسم عزاداری به کار برده می شود." " در صنعت مد، رنگ سیاه رنگی است که در بروز یا تشدید حالت افسردگی و غم دخالت دارد." این در حالی است که "جودیت واترز" استاد روان شناسی دانشگاه فرلی دیکنسون معتقد است: "رنگ های روشن باعث افزایش روحیه و ایجاد حالت شادابی، به ویژه پس از روزهای غمگین زمستان می شود." از طرفی مردم بیش از آنکه به حرف های شما توجه داشته باشند به لباسی که پوشیده اید توجه دارند. بنابراین رنگ ها می توانند همچون مهمانی ناخوانده بر روابط شما با دیگران تأثیر بگذارند. به همین ترتیب شاید پوشیدن لباس های با رنگ های اسپرت و نمایشی به کمی اعتماد به نفس نیاز داشته باشد. به طوری که به عقیده "جون روچ" از مشاورین طراحی و مد "در صورتی که نمی خواهید توجه و واکنش ناخودآگاه مردم را به سوی خویش جلب نمایید بهتر است...

رنگ ها | لباس ها و روابط اجتماعی - آکا

 این رنگ ها را در لباس های خود به کار نبرید چرا که نمی توانید خود را در آنها پنهان کنید." از طرف دیگر توصیه "واترز" این است: "اگر می خواهید جدی گرفته شوید بهتر است به جای رنگ های تند و فسفری بیشتر از رنگ های مات استفاده کنید." "کامالی" نیز همانند روچ که معتقد است رنگ ها به انسان انرژی می دهند، می گوید: "تنوع رنگی الهام بخش است. پوشیدن لباس های رنگی در افراد تجربه ای بسیار متفاوت از پوشیدن لباس های سیاه را ایجاد می کنند. رنگ ها مانند خورشید مملو از نور و روشنایی اند و حالتی خوش بینانه و زندگی بخش را به وجود می آورند." به نظر "روچ"؛ سبز نمادی از رشد و شکوفایی بوده واز آن جایی که پرانرژی ترین رنگ مـحـسـوب مـی شـود، بـا پـوشـیـدن آن احـسـاسی از تندرستی و خوشبختی را در فرد ایجاد می کند. نارنجی نیز از انرژی زیادی برخوردار است و گرما، آتش و حاصلخیزی را القا می کند. این در حالی است که زرد، یکی دیگر از رنگ های پرانرژی و سرزندگی است که حرکت وجوانی را به ارمغان می آورد. اما سرخ، مفهومی از حمایت، شجاعت و علاقه و اشتیاق شدید را با خود دارد.
در این میان طیف های مختلف آبی هر یک معانی متفاوتی را انتقال می دهند: آبی روشن نمادی از آب، آسمان و بهشت، آبی متوسط دوستی و صمیمیت خالصانه و آبی کهربایی زورمندی، چالاکی و جنبش به همراه دارند. ارغوانی نیز که همیشه از رنگ های سلطنتی به شمار می رفته از جمله رنگ هایی است که قدرت، بزرگی و فراوانی را به نمایش می گذارد. اما بنفش از آن جایی که باعث برانگیختن هیجانات و عواطف می گردد، به نظر "روچ" بهتر است در اطراف افراد بیمار به کار برده نشود زیرا با تخلیه هیجانی او، وی را ضعیف تر می کند. اکنون "ورا وانگ" یکی دیگر از طراحان لباس به سراغ طراحی لباس های رنگی به جای لباس های همیشه سفید عروس رفته و می گوید: "به همان اندازه که عاشق سنت لباس سفید برای عروس هستم، فکر می کنم کمی تخطی از این سنت هم می تواند زیبا و جالب باشد. به کار بردن رنگ های آبی، صورتی، زرد و سبز روشن به جای سفید در لباس عروس غیرمنتظره و بسیار هیجان انگیز است." به عقیده "کامالی" رنگ در مدهای لباس چیزی بیش از تمایلات آنی و بی هدف بوده و تغییرات ناگهانی در آن بیشتر از ایجاد و تغییرات فاحش در مدل لباس تأثیر می گذارد. رنگ همچون خونی در رگ های دنیای مد در جریان است.
● چه لباس هایی را کجا بپوشیم؟
چشم ها به او که می رسند، خیره می مانند: کت و شلوار پوشیده، دستمال گردن سرمه ای به گردنش بسته، دکمه های سرآستین را بسته و کفش های نوک تیزش را تا جایی که توانسته واکس زده و برق انداخته! صدای پچ پچی به گوش می رسد و قهرمان داستان ما هر لحظه معذب تر می شود. اعضای گروه به راه می افتند و قهرمان، پشیمان از انتخاب این لباس پلوخوری، از کوه بالا می رود! شما هم این وضعیت را پیدا می کنید اگر تشخیص ندهید چه لباسی را کجا باید بپوشید. بنابراین این روزها که زیاد به مهمانی و سفر می روید، حواستان باشد: به خودتان بگویید جایی می روید که آدم های زیادی هستند و همه هم بالاخره چیزی خواهند پوشید. شما هر قدر هم که تلاش کنید، مورد پسند همه سلیقه ها قرار نمی گیرید. پس اضطرابِ "چه بپوشم" را قبل از مهمانی کم کنید و با آرامش، لباسی را انتخاب کنید که با آن راحت هستید.
بعضی از لباس های راحت را که برای روز مبادا نگه داشته اید، از کمد بیرون بیاورید و در خانه بپوشید؛ تا هم روحیه خودتان بالا برود و هم اعضای خانواده تان خوشحال شوند. در مسافرت، کفش راحت و لباس سبک بپوشید. گوشواره سنگین، شلوار تنگ و دستمال گردن، سفرتان را خراب می کند. اگر هم دوست دارید عکس های زیبایی از سفر داشته باشید، لباس های شاد و درخشان انتخاب کنید تا یادگاری جذاب تری داشته باشید. دید و بازدیدهای عصرانه ما جای مناسبی برای لباس های سبک و شاد و گلدار خانم ها و پیراهن های راحت روشن برای آقایان است. در مهمانی های شام خانوادگی هم می توان همین گونه لباس پوشید. افراد خانواده محکوم نیستند که همیشه شما را با کهنه ترین و لکه دارترین لباستان ببینند. خسیس بازی درنیاورید! محیط کار را با محفل مهمانی اشتباه نگیرید و لباس تنگ و جلب توجه کننده نپوشید که علاوه بر عذاب خودتان، مخاطبتان را هم در برقراری رابطه دچار مشکل می کنید؛ در صورتی که می توانید تمیز و باوقار و آراسته باشید. ظاهر افراد است که اولین تاثیر را روی ما می گذارد و نشان دهنده رفتار و شخصیت افراد است. 
 
منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران


تبلیغات