حس حسادت

آکاایران: آشنایی با تعریف و حس حسادت از دیدگاه روانشناسی

آکاایران: حسادت چیست؟ چرا به سراغ ما می آید؟ حسادت احساسی قدرتمند و پیچیده است که می تواند احساساتی مانند ترس تنها و رها شدن را تا خشونت و بی احترامی کردن در بر بگیرد. با ما همراه شو تا با موضوع حسادت از دیدگاه روانشناسی بیشتر آشنا شوی.

به گزارش آکاایران: حسادت چیست؟

حسادت هم زنان و هم مردان را درگیر خود می نماید و اصولاً زمانی جلوه گر می شود که کسی دوستی خود یا تداوم رابطه عاشقانه خود با دیگری را مورد تهدید شخص یا گروه سومی دیده و احساس خطر می نماید. البته این تهدید می تواند هم واقعی، و هم ساخته ذهن ما باشد. حسادت تنها منحصر به روابط عاشقانه نیست، بلکه می تواند میان خواهران و برادران در جلب کردن توجه والدین و یا میان دوستان پیش بیاید.

تفاوت حسادت با غبطه یا حسرت خوردن این است که در حسادت همیشه نفر یا گروه سومی وجود دارد که باعث به وجود آمدن این حس رقابت می گردد. در حالی که غبطه خوردن میان تنها دو نفر به وجود آمده و معنای آن را در یک جمله می توان جمع بندی نمود: "من آن چیزی را می خواهم که تو داری!"

"در رابطه مان چگونه شاد باشیم؟" را اینجا بخوانید.

با این که حسادت می تواند حس مخرب و بسیار دردناکی باشد، با این حال روانشناسان امروزه از آن به عنوان حسی یاد می کنند که نباید سرکوب شود، بلکه باید به آن به عنوان یک نشانه یا یک بیدارباش نگاه کرد که به ما اخطار می دهد که رابطه مان در خطر است و از همین اکنون باید برای جلوگیری از این خطر، به فکر اقداماتی باشیم. و بدین گونه است که حسادت، تبدیل به حسی لازم برای تقویت کردن روابط اجتماعی می شود. حسادت می تواند ما را وادار به رعایت مسایلی کند که برای داشتن یک رابطه پر ارزش و سالم به آنها نیاز داریم.

پس بیا تا سعی کنیم تا آنجایی که می توانیم، از حسادت در حفظ و نگهداری از روابط پرارزشمان بهره بگیریم و از جوانب منفی و مخرب آن نیز دوری بجوییم!

.

منبع : yasaman.com

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات