به عهد خود وفا کنید

در جهت بهبود زندگی خانوادگی هیچ کتابی از نظر من بدون جملاتی ( هر چند محدود ) درباره وفا کردن به عهد ، کامل نمی شود. وفای به عهد ، سیاستی قدرتمند و طولانی مدت برای حفظ ارتباطی دائمی با فرد مورد علاقه شما ست.  امکان دارد شما اشتباهات زیادی داشته باشید ، ولی با عملی کردن وعده ها ، در روابط شما با دیگران تغییرات مثبتی صورت می گیرد که اعتماد دیگران را به دلیل داشتن صداقت به سوی شما جلب می نماید. ولی اگر در عمل نمودن به وعده های خود کوتاهی کنید، اطرافیان شما ( حتی خانواده ) صحبت های شما را چندان جـّدی تلقی نکرده یا به کلی نسبت به شما بی اعتقاد می شوند.

مطمئناً هیچ فردی کامل نیست. گاهی به دلایل مختلف در انجام وعده های خود کوتاهی نموده اید، یا وعده خود را فراموش کرده اید یا کاری فوری پیش آمده که مانع از انجام آن شده است. در اکثر موارد ، این موضوع مشکلی به حساب نمی آید؛ زیرا وفای به عهد ، قضیه ی همه یا هیچ نیست بلکه جریان زندگی است. به عبارت دیگر هدف دستیابی به کمال نیست، بلکه تلاش در جهت عمل کردن به بسیاری از وعده هاست.

عمل به وعده های ظریف و نهفته مهم است. مثلاً اگر به مادر خود بگویید: " فردا صبح با شما تماس می گیرم " تمام سعی خود را بکنید که آن را عملی سازید. اغلب ، ما صحبت هایی می کنیم ( که با آن وعده های ظریفی را ایجاد می نماییم) که کار ما را قدری ساده تر کرده ، یا در آن زمان احساسی خاص به شخص مقابل می دهد. اما در انجام آن کوتاهی کرده و اثر مثبت قصد و نیت خوب خود را محو می کنیم. گاهی با بیان جملاتی مثل : " امروز بعدازظهر با هم بازی می کنیم " یا  قبل از ساعت شش آنجا خواهم بود" ، تعهدی برای خود ایجاد می کنیم ولی آنها را نادیده می گیریم. بالاخره با آوردن دلایل ظاهراً  منطقی مثل " سعی کردم، ولی خیلی گرفتار بودم" به وعده های خود عمل نمی کنیم ، و این برای شخص مقابل تسلی بخش نیست. به نظر اکثر مردم یک وعده تحقق نیافته ، دلیل بر بی اساس بودن سایر تعهدات است.

به یاد داشته باشید حتی اگر می خواهید کاری را انجام دهید، به کسی قولی ندهید. تا وقتی که  کاملاً مطمئن نشده اید ، امکان انجام آن را مطرح نکنید. می توانید آن را برای شخص مقابل ، امری غیرمترقبه و شادی بخش نمایید. اگر احتمال می دهید با شخصی تماس تلفنی داشته باشید اصلاً نگویید که با او تماس خواهید گرفت و ... .

با وفای به عهد در حق افراد مورد علاقه خود ، کار کوچکی انجام داده ایم ؛ زیرا با این کار بدگمانی آنان را از خود به حداقل رسانده ایم. ما به آنها می آموزیم که بعضی از افراد می توانند مورد اعتماد و اعتقاد آنان قرار گیرند. شاید متعجب شوید که با تحقق وعده های خود تا چه اندازه مردم برای شما و صحبت شما ارزش قائل می شوند. در نتیجه زندگی شما در محیط خانوادگی بسیار زیباتر خواهد شد.

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

شعر کودکانه در مورد وفای به عهد , لطیفه در مورد وفای به عهد , مطالب خود را منتشر کنید , حسین خناری وفای به عهد

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات