کمر صله رحم را نشکنیم! - آکا

یک عده اهل معاشرت نیستند ، عده ای هم آداب معاشرت را خوب نمی دانند. به همین دلیل بر سر راه معاشرتها یا برای خود ایجاد مشکل می کنند و یا برای دیگران. با آنکه زن ها ازمردها معاشرتی ترند اما چون بار زحمت های معاشرت مستقیماً با آنها ارتباط پیدا می کند خیلی حساب شده راجع به نوع و تعداد معاشرت ها می اندیشند . ولی اگر مردها با نوع محدودیت هایی که بعضی از  خانم ها ایجاد می کنند، مواجه نمی شدند قطعاً عناوین پسندیده ی مهمان نواز، فامیل دوست و مردم دار را بیش از پیش کسب می کردند. بعضی از آقایان اگر با کسی در خیابان برخورد کنند که مثلاً یک نسبت دوری با یکی از اقوام شوهر خاله ناتنی  مادرشان داشته باشد، او را با اصرار و بلکه با التماس به خانه می آورند و بار زحمت مهمان ناخوانده و مهمان داری بی موقع را به دوش بانوی خانه تحمیل می کنند و کلی نیز از این بابت احساس غرور می نمایند و می گویند  که مرد باید مردم دار و فامیل دوست باشد. غافل از آنکه اگر ما به تعالیم آرامش زا و سعادت آور دینمان هم بخواهیم گوش فرا دهیم، می بینیم در رابطه با همین موضوع مهمان داری و چگونگی معاشرات ، امام علی (ع) فرموده اند:مردی که می خواهد مهمان به خانه ی خود دعوت کند، باید چند چیز را رعایت نماید: اول آنکه وسیله پذیرایی را ازمهمان دریغ نکند. یعنی آن کار زشتی که در بعضی از خانه ها انجام می شود و برحسب ثروت و نسبت مهمانان وسایل پذیرایی را آماده می کنند اتفاق نیفتد.  حضرت در توضیح این مطلب می فرمایند : چون مهمان حبیب خداست هرکه باشد نباید چیزی را برای پذیرایی از او دریغ نمود. اما نکته دومی که حضرت سفارش می فرمایند این است که آنچه را برای پذیرایی مهمان می آوری از سهم و روزی " حتمی " زن و فرزندت نباشد.

کمر صله رحم را نشکنیم! - آکا

و آخرین نکته آنکه مردان باید توجه کنند در تهیه وسایل مهمان داری به همسرشان ظلم نشود. یعنی خارج از توان و تمایل زن زحمت میهمان داری بر او تحمیل نگردد و مرد بی اعتنا به آن زحمات در فکر کسب القاب مهمان نوازی و مردم داری نباشد. و زن هم باید بداند مهمان حبیب خداست، یعنی دوست خداست. در واقع مهمان کسی است از دوستان خدای بزرگ که امروز درخانه آنها را زده و به منزل آنان آمده است. پس او نباید بگوید  که این فامیل شوهرم است یا فامیل خودم، تا خدای ناکرده با تفاوت آنکه فامیل چه کسی است نوع پذیرایی ها – نوع رفتارها- میزان احترام ها و محبت ها تغییر کند که در این صورت میزبان به دوست خدا ظلم و تعدی نموده است. و مطلب آخر آنکهطبق روایات اسلامی خدای متعال سهم و روزی مهمان را یا جلوتر از ورود مهمان یا پس از خروج مهمان در روزی انسانها می فرستد .پس  کاری نکنیم که با جدول  ضرب های اقتصادی کمر صله رحم شکسته شود و حلقه ارتباطات فامیل و دوستان ارزشمند گسسته گردد. بیائید با ابتکار عمل در پذیرایی های ساده اما با صفا ، یک بار دیگر آن ارتباطات گرم خانوادگی را که ما در آن بزرگ شدیم و از آن لذت بردیم ، برای فرزندانمان نیز مهیا کنیم .

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

برنامه کودک از صله رحم

گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران
تبلیغات