شروط روابط سالم اجتماعی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد شروط روابط سالم اجتماعی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

تجسس

شروط روابط سالم اجتماعی
,روانشناسی روابط اجتماعی

 - ارتباط معقول و منطقی با دیگران، ضرورت اجتناب ناپذیر حیات انسانی است. اگر ارتباط انسانها با یکدیگر نبود، بنای عظیم فرهنگ انسانی شکل نمی گرفت. باید گفت: زیبایی زندگی، در جمع انسانها تجلی می کند و میزان خوشبختی انسانها بستگی قطعی به چگونگی و حسن رابطه آنها با دیگران دارد. از این رو بجاست که هر کس به بهبود رابطه خود با افراد پیرامونش بیندیشد و بکوشد رابطه اش با دیگران بهتر، مفیدتر و خوشایندتر باشد. در این مبحث با بررسی مفهوم ( تجسس) به عنوان یکی از عوامل مخل ارتباطی، به آسیب شناسی روابط سالم اجتماعی می پردازیم.

- در روابط انسانی هدف ، گشاده رویی و بنای ارتباط سالم و سازنده اجتماعی نیست بلکه نگهداری ارتباطات انسانی، بقا و امنیت ارتباطی بین انسانها مورد توجه است. هر رابطه انسانی را باید همانند سرمایه ای پنداشت و همواره در این اندیشه بود که تنها به دست آوردن رابطه کافی نیست، مهم ، نگهداشتن سرمایه های انسانی است.

- تجسس را می توان جزو عواملی دانست که منجر به نابودی یا حداقل کاهش سرمایه های اجتماعی و انسانی می گردد.

- تجسس یکی از این رفتارهای ناهنجار است که به معنای کنکاش و پیگیری های یک فرد در امور غیرآشکار و محرمانه فرد دیگر است. به عبارت دیگر به معنای ( جستجو و پیگیری کار دیگران با نیت شیطانی و منفی ) است. قرآن کریم با رد تجسس می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید، از بسیاری از گمانها بپرهیزید، که پاره ای از گمانها به یقین گناه است و تجسس نکنید و بعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکنید.

,روانشناسی روابط اجتماعی

- از حضرت علی (ع) نقل شده است که فرموده اند: مبادا از آن اشخاص باشید که پرده در و فاش کننده رازها هستند، به درستی که خوبان شما، کسانی هستند که چون کسی به ایشان نگاه کند، به یاد خدا افتد و بدان شما کسانی هستند که سخن چینی می نمایند و جدایی میان دوستان می افکنند و در صدد تفتیش عیوب مردم هستند.

-  فردبا تجسس در امور خصوصی افراد مرتکب اعمال و معاصی کبیره ای همچون غیبت، افشای اسرار، اشاعه فحشاء، هتک حرمت و از بین بردن آبروی افراد، افشا و انتشار معایب و همچنین منجر به حرمت شکنی میان مسلمانان می شود.

- امام باقر (ع) در حدیثی به این نکته مهم اشاره فرمودند که بسیار تکان دهنده است: نزدیکترین مرزها به مرز کفر و الحاد این است که شخصی با شخص دیگر پیمان اخوت و برادری ببندد و سپس معایب و خطاها و انحرافات و لغزشهای او را بشمارد و در خاطر، ثبت و ضبط نماید تا شاید با فاش کردن آنها و بر باد دادن آبرو و حیثیت یک مؤمن بتواند برای خود سود دنیوی و نفسانی به چنگ آورد.

 تحسس در مقابل تجسس:

- تجسس در لغت به معنای خوب گوش دادن، خوب دیدن و خوب درک کردن می باشد. تحسس پیگیری مثبت با نیت الهی است که آن هم دارای شرایط خاص و بحث و بررسی لازم می باشد.

- در قرآن کریم به پرهیز از تجسس در امور دیگران سفارش شده است. ولی تجسس حدودی دارد که اگر بر اساس دلسوزی باشد و نه در حد دخالت کردن در امور دیگران، پسندیده است، به عبارت دیگر تجسس در ( امور خانوادگی ) صحیح نیست ولی در ( امور اجتماعی ) صحیح می باشد.

- آنچه اهمیت دارد شناخت صحیح مرزهای تحسس از تجسس است. با این که گفته می شود تحسس با انگیزه خدمت و یاری دیگران صورت می گیرد و انگیزه ی الهی دارد، به نظر می رسد واجد یک شرط اساسی است و آن داوطلبانه بودن است. یعنی فرد مورد تحسس قرار گرفته باید اجازه و رضایت کافی نسبت به فرد متحسس داشته باشد. یعنی نمی توان به اجبار راجع به دیگران اقدام به تحسس نمود.

,روانشناسی روابط اجتماعی

تیجه گیری:

1-  آیات شریف قرآن و نیز روایات وارد شده از اهل بیت علیهم السلام بر مذمت تجسس دلالت دارد.

2-  تجسس در احوال خصوصی مردم منجر به انجام گناه و غیبت و تهمت می شود. بنابراین خلاف شرع است.

3-  تجسس در مسائل شخصی جایز نیست و افشا و برملا نمودن اسرار شخصی موجب شیوع فساد در جامعه مسلمین می گردد.

4-  با توجه به اهمیت رعایت موازین شرعی و اخلاقی باید مراقب بود که تحسس به تجسس تبدیل نشود.

5-  تجسس درباره مفسدین و مخالفین اسلام و نظام اسلامی به منظور خنثی نمودن توطئه آنان امری ضروری است.

6 -ایمان، ورع ، تقوا و امانتداری و راز داری همگی از جمله فضایلی است که انسان را از تجسس در امور شخصی مردم باز می دارد.

منبع : tebyan.net

شروط روابط سالم اجتماعی گردآوری توسط بخش روانشناسی روابط اجتماعی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

jazab, استاتوس های جالب, بهترین مطالب طنز, جدیدترین جملات طنز, جدیدترین مطالب طنز, جدیدترین نوشته های طنز, جملات طنز, جملات طنز جدید, جملات طنز خنده دار, جملات طنز کوتاه خرداد ماه 91, جملات کوتاه طنز, جوک خنده دار طنز 91, طنز جدید, طنز نوشته های 91, طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب, طنز نوشته های گوناگون !, طنز کوتاه مطالب باحال, مطالب جالب مطالب خنده دار, مطالب طنز 91, گلچین جملات کوتاه طنز آمیز
تبلیغات